Akşam 21:00‘den Sonra Ne Yenmemeli?

0
11900

 Rüyalarınız tatlı olsun ancak yatmadan önce yedikleriniz tatlı olmamalıdır.  Yazının devamında yatmadan önce yememeniz gerekenleri ve onların yerine yiyebileceğiniz alternatifleri bulabilirsiniz.

 Hedefiniz ister kas geliştirmek olsun, ister yağ yakımı olsun bazı gıdalar akşam 21.00‘den sonra yenilmemelidir. Unutmayın gece uykusu yaklaşık 8 saatlik önemli bir yenilenme sürecidir. Bu da demek oluyorki eğer yatmadan önce beslenmeniz hatalı ise vücudunuz uykunuzdaki uzun saatler boyunca daha az kalori yakacaktır.

Bu hataları alışkanlık haline getirmek hayal ettiğiniz fiziğe kavuşmanızın önüne geçebilir. Daha da kötüsü sağlığınızı bile riske atmanıza sebep olabilir.

İyi haber ise şudur; Gece geç saatlerde de ufak bir şeyler atıştırabilirsiniz; ancak burada dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz gıdaların mutlaka yağsız kas gelişimine uygun gıdalar olmasıdır. Yazının devamında yememeniz gereken gıdalardan bahsederken ayrıca yerine daha sağlıklı alternatifler sunacağız.

Akşam 21:00‘den Sonra Ne Yenmemeli?

  1. SÜT

süt

 Laktoz bir çeşit şekerdir ve gece yatmadan önce yüksek miktarlarda vücudunuza almak istemezsiniz.

Bir yandan sağlıklı bir protein ve kalsiyum kaynapı olsa da gece yatmadan büyük bir bardak sütü mideye indirmek hem içeriğindeki laktozdan dolayı iyi değildir, hem de çoğu insanda sindirim sorunlarına sebep olur.

 Eğer laktoz töleransınız düşükse kesinlikle gece yatmadan önce sütten uzak durmalısınız.

 Süt Yerine ne tüketebilirsiniz?

Laktoz içermeyen bir protein shake (kazein) içebilirsiniz. Böylece laktoz almamış olursunuz ve sütten daha yüksek miktarda  protein almış olursunuz. Böylece hem uykunuzda acıkmazsınız hem de kas gelişiminizi desteklemiş olursunuz.

 2. MAKARNA

Unknown

Yatmadan önce yenmemesi gereken bir diğer yiyecek makarnadır. Eğer bulk dönemindeyseniz gece yatmadan önce bir miktar karbonhidrat tüketmek yararlı olacaktır. Yine de makarnadan çok daha iyi olan insülin seviyenizi bu kadar bariz değiştirmeyecek karbonhidrat seçeneklerini tercih etmelisiniz.

Makarnadan bu saatlerde aldığınız kalorilerin büyük bölümü belinizin çevresinde yağ olarak toplanacaktır. Makarnanın kalorisi de oldukça yüksektir, bir oturuşta rahatlıkla 400 kaloriden fazlasını alabilirsiniz.

Makarnayu gün içerisinde diğer öğünlerinizde, vücudunuzun fazladan karbonhidrat alımına ihtiyaç duyduğu antrenman öncesi ve sonrası gibi öğünlerde tüketebilirsiniz.

 Makarna yerine yulaf, esmer pirinç gibi daha sağlıklı karbonhidrat alternatiflerine yönelebilirsiniz.

 3. ÇİKOLATA

3c0bdefe772d5778410d95f350efafda

Çikolata sadece yüksek miktarda şeker ve yağ içermesi bakımından kötü değildir ayrıca kafein de içerir. Eğer kafeine hassasiyetiniz var ise gece yatmadan çikolata yemek değerli gece uykunuzun kaçmasına böylelikle gelişiminizin sekteye uğramasına neden olabilir.

 Gece uykunuzun sekteye uğraması gelişiminizi yavaşlatır. Yeterince uyumayanlarda kortizol seviyeleri yükselir bu da kas kaybına neden olur.

Çikolata Yerine Ne Tüketebilirsiniz?

Walden Farms’ın “0” şeker, “0” kalori, “0” yağ ve “0” karbonhidrat çikolata sosları ile hazırlanmış sağlıklı tariflerini hazırlayabilirsiniz.

http://www.waldenfarmsturkiye.com/tarifler/

 4. PİZZA

pizza

 Canınız pizza mı çekiyor? İnanın yalnız değilsiniz. Pizza diyet sırasında en çok özlenen ve sıklıkla diyet bozmaya neden olan bir yiyecektir. Ancak ne yazık ki kas gelişimini hiç desteklemeyen bu lezzet kas gelişimine de en ufak bir fayda sağlamamaktadır.

 Eğer pizza ile kaçamak bir öğün yapacak ve pizza yiyecekseniz onu akşam saatlerinde değil gün içerisinde yapın.

 Pizza gece yatmadan önce yemek için fazlasıyla kalori içerir. Bunun yanında çok büyük miktarlarda karbonhidrat ve doymuş yağ içerir ve bu ayrıca gece yatmadan önce midenizi de rahatsız edebilir.

 Karbonhidratttan kaynaklanan yüksek insülin seviyesi bu pizzanın gece boyunca vücudunuzda yağ olarak depolanmasına sebep olacaktır.

 Pizza Yerine Ne Tüketebilirsiniz?

 Bir kaç adet haşlanmış yumurta!  Böylece kas gelişiminizi iyi bir şekilde destekleyebilir ve gereksiz kaloriler almamış olursunuz.

 5. YÜKSEK MİKTARDA ET

images

Pek çok insan gece yatmadan önce bol miktarda protein içeren bir öğün tüketir.

Vücudunuzun gece uykusu boyunca amino asit ihtiyacını düşünürseniz bu mantıklı olur.

Ayrıca proteinin kan şekeri seviyelerini çok fazla oynatmadığını biliyorsanız bu da teorinizi destekler.

Her ne kadar yukarıdaki bilgiler doğru olsa da yatmadan önce ciddi miktarlarda et veya tavuk tüketiyorsanız tekrar düşünün! Proteinin sindirimi zordur ve yüksek miktarda enerji gerektirir, bu da uykuya dalmanızı zorlaştırır ve geceyi uykusuz geçirmenize neden olabilir. Yatmadan önce kaslarınızı beslemek ve yenilenmelerini sağlamak için protein tüketmenizde yarar var, ancak günlük protein ihtiyacınıza göre bunu 20-50 gram arasında tutun.

Bunun yerine ne tüketmeliyim?

Uykuya dalmanızı kolaylaştıran bir amino asit olan tryptophan içeren hindi eti uyumadan önce en iyi alternatiftir. 20-50 gram hindi eti tüketmeniz faydalı olacaktır.

 6. Meyve Suyu

Unknown

Son olarak uyumadan önce portakal suyu, greyfurt suyu, kızılcık suyu gibi meyve sularından uzak durmak gerekir. Bu meyve suları son derece asidiktir ve hem midenizde yanmaya hem de uykusuzluğa neden olabilir.

Ayrıca meyve suları fazla miktarda basit şeker içerir ve bu da gece boyunca kan şekerinde istenmeyen dalgalanmalara yol açar. Ayrıca yatmadan önce fazla miktarda sıvı tüketmek gece boyunca tuvalet ihtiyacınızın artmasına neden olur.

Meyve suyu yerine ne tüketebilirim?

Az miktarda meyveyi lor peyniri ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Lor peyniri vücudunuzun ve kaslarınızın ihtiyaç duyduğu amino asitleri sağlarken meyveler de tatlı ihtiyacınızı bastıracaktır.

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın