Akşam İş Sonrası Antrenman Yapmak

0
4524

İş Yorgunluğu, Stres, Trafik, Aile ve Arkadaşlar Derken Spora Zaman Bulamıyor musunuz?

 Aslında spor yapmak ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsunuz ancak aksam mesai bitiminde eve gidip koltuğa uzanmak dururken salona gitmek düşüncesi tüm hevesinizi kırıyor mu?

İşte size çözüm önerileri;

1. Amaç Belirleyin

Motivasyon sadece istiyorum demekle olmaz, öncelikle ne istediğinizi, ne zaman istediğinizi net olarak bilmeniz gerekir. Eğer belirli bir tarihi olan belirli bir hedefiniz yoksa hep erteleme şansınız olur. Ancak net hedefleriniz olduğu sürece ve hedefinize ulaşmak için belirlediğiniz süre azaldıkça ne kadar yorgun olursanız olun antrenman yapmaya daha istekli olursunuz.

 2. Sporu Önceliğiniz Yapın!

Hepimizin günde 24 saati var. Bu 24 saati nasıl planladığınız ise size kalmış. Bu yüzden planlı olmak ve günlük planınız içinde spor yapacağınız saatleri önceden belirlemek aniden arkadaşlardan gelen teklifleri geri çevirmenize ve antrenman saatinizle çakışan programlarınız olmamasına yardımcı olur.

 3. Antrenmanınızı destekleyin!

Yoğun iş veya okul temposu ve diğer herşeyin arasında spor yapmak hayatını tamamen spor yapmaya adamış birisine göre çok daha zordur. Bu sebeple antrenmanlarınızda size enerji verecek, gelişiminizi hızlandıracak ve motivasyonunuzu arttıracak gıda takviyelerine yer verin.

 4. Vücut diliniz ile kendinizi motive edin.

Nasıl zihniniz görüntünüzü etkiliyorsa, nasıl göründüğünüz de zihninizi etkiler. Yavaş bir başlangıç, tembel hareketler, düşük omuzlar ve yere bakan bir surat ancak kendinizi daha da yorgun hissetmenize neden olur.

Bu sebeple ruh halinizi değiştirmek istiyorsanız duruşunuzdan başlayın. Yorgun olsanız bile spor salonuna girdiğinizde iyi bir başlangıç yapın, gerisi gelecektir.

5. Mızmızlanmayı Bırakın

Ne kadar yorgun ve stresli olduğunuzu, ne kadar zor bir gün geçirdiğinizi sürekli başkalarına anlatmak veya baştan sonra bunu düşünüp kendinize acımak zorunda değilsiniz.

Evinizdeki rahat koltuğun hayalini kurmayı bırakın. Onun yerine antrenmandan çıktıktan sonra kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinizi veya hedeflerinize ulaştığınızda ne kadar mutlu olacağınızı düşünün.

6. Anı Yaşayın

Antrenmanınıza odaklanın, antrenman sonrası, yarın veya bu hafta içerisinde ne yapmanız gerektiğine değil!

 7. Ritminizi Bulun

Kimi insanlar sabah erken kalkmaya, kimi insanlar ise akşamlarını doya doya yaşayıp sabah uyumaya programlıdır. Kendinizi rutininizin dışında birşey yapmaya zorlamak yerine antrenmanlarınızı rutininize en uygun ve size iyi hissettirecek şekilde planlayın.

 

Bir Cevap Yazın