Antrenmanlara Motive Olmak İçin

0
1046


Antrenmanlara Motive Olmak İçin ne yapmalı?

Kısa dönemli planlarınızı uygulayamadığınız zaman uzun dönemde elde edeceğiniz başarıyı da sarsmış olursunuz. Bu durum antrenmanlarınız için de geçerlidir. Bazı ufak ip uçlarını kullanarak antrenmanlarınızı sabırsızlıkla beklediğiniz anlar haline getirebilirsiniz.

Sürekli bir antrenman programına bağlı kalmak zaman zaman zor olabilir. İşiniz, eğitiminiz, başka faaliyetleriniz, daha zevkli aktiviteler antrenmanınızın önüne geçiyor olabilir. Ancak gerçekle yüzleşin. İstediğiniz vücuda ulaşmanın tek yolu antrenmanlara vakit ayırmaktan geçiyor.

Bu her gün saatlerce spor salonunda kalmak demek değildir, fakat çoğu insanın yapmakta zorlandığı düzenli ve ağır çalışmayı gerektirir. “Work Hard or Go Home” yani ya iyi çalışın ya da evinize gidin! Antrenman yapmamak için sosyal aktiviteleriniz, ayak işleriniz gibi yüzlerce bahaneniz olabilir ancak bunları aşmanın zamanı gelmedi mi?

Çoğu insanın başına geldiği gibi önce tek bir antrenmanı kaçırırsınız, sonra haftada bir- iki antrenman kaçırmaya başlarsınız, sonunda antrenmandan kaytardığınız günlerin sayısı antrenman yaptığınız günlerin sayısını geçmeye başlar. Antrenmanlara ilk başladığınızdaki heyecan ve isteğinizi korumak için ne yapmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

İşte cevap…

Ritminizi Bulun!

Hayatınızdaki tüm faaliyetler sırasında ruh halinizi etkileyen en önemli şeylerden biri müziktir. Şimdi “Eye of The Tiger”ı mırıldanmaya başlayın. İçinizden antrenman yapmak gelmiyor mu?

Yapılan bir araştırmaya göre dinlediğiniz müziğin temposu doğrudan yaptığınız antrenmanın yoğunluğunu da etkiliyor.
Müzik dinlemek sizi kafanızı kurcalayan günlük meselelerinizden uzaklaştırır ve sıkılmadan antrenmanınızı tamamlamanın anahtarıdır.

Bir dahaki sefere spor salonuna gitmeden İpod’unuza “The Final Countdown”u indirin ve müziğin sesini biraz daha açın. Antrenmanın nasıl geçtiğini ile anlamayacaksınız.

Sosyalleşin!

Journal Of Behavioral Medicine’deki bir araştırmaya göre antrenmanlarınızı pozitif etkileyen bir diğer faktör ise sosyalleşmektir.

Antrenmanlarınızı düzenli olarak birlikte yaptığınız bir antrenman arkadaşınız varsa antrenmandan kaytarmak eskisi kadar kolay olmaz ve antrenman sırasında da kaçamak dinlenmeleriniz zorlaşır. Eğer çevrenizde antrenman programınıza uyum sağlayabilecek kimseyi bulamıyorsanız o zaman çözüm iyi bir antrenör ile çalışmaktır. Hatta bir çok insan antrenmanlarına düzenli devam edebilmelerinin sebebi olarak antrenörlerini göstermektedir. Hatta düzenli olarak bir aerobik, yoga, dans veya dövüş sporları grubuna üye olarak antrenmanlarınızı renklendirebilirsiniz ve sosyalleşebilirsiniz.

Birlikte antrenman yaptığınız kişinin temponuza ayak uydurabilecek seviyede birisini seçin, hatta kendinizden daha ileri seviye birisini tercih edin. Eğer yeni başlayan biriyseniz sizi sakatlayacak kadar ileri seviyede kişileri kastetmiyoruz.

Her Antrenmanınız İçin Hedef Koyun!

Pek çok insan sadece uzun vadeli düşünür, 10 kilo vermek ya da çok daha kaslı bir vücuda sahip olmak gibi. Bu kadar uzağa bakarsanız yakını göremezsiniz ve o günkü antrenmanınıza odaklanarak kendinizden maksimum verimi alamazsınız.

Bunu aşmak için her antrenmanınız için farklı hedefler belirleyin. Mesela bu akşam ki antrenmanınızda her bench press setinizde 10 tekrarı hatasız tamamlamak ya da o güne kadar yaptığınız squat setlerindeki tekrarlarınızı birer arttırabilmek gibi.

Her antrenmanınızda birşeyler başardığınızı ve koyduğunuz hedefe ulaştığınızı görmek hem 10 kilo vermekten daha kolay ve gerçekçidir, hem de motivasyonunuzu arttırarak antrenmanlarınıza daha sıkı sarılmanızı sağlar.

Ayrıca unutmayın, her antrenman için koyduğunuz hedeflerin toplamının ödülü uzun vadedeki hedefinize ulaşmaktır.

Doğru Plan!

Pek çok insanın spor hayatı basit bir sebepten dolayı yarım kalır. Çünkü kendileri için yaptıkları antrenman programı pratikte yaşamlarına uymaz. Aslında pek çok insan spora ilk başladığı haftalarda fazlasıyla heveslidir, ve kendilerini aşırı yorarak kısa sürede bıkarlar. Eğer siz de antrenmanın ertesi günü kıpırdayamayacak kadar yorgunsanız, antrenmanlarınız fazlasıyla yoğundur veya kendinize yeterince dinlenme günü vermiyorsunuz demektir.

İşin sırrı bir kaç günde mucize yaratmak değildir (ki zaten yaratamazsınız), uzun vadede düzenli uygulayabileceğiniz ve sadık kalabileceğiniz programı bulmaktır.

Bu ufak ip uçlarını aklınızdan çıkarmayın, böylece antrenmanlar kendinize yaptığınız işkence olmaktan çıkıp kendinizi aşmanız için fırsatlar haline dönüşecektir.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın