Antrenman Müziği Seçimi

0
2664

Antrenmanlarınızı Müzik İle Canlandırmak

 Dinlediğiniz müzik nerede ve ne zaman olursa olsun ruh halinizi büyük ölçüde değiştirerek sizi bambaşka bir moda sokabilir. Antrenman yaparken müzik dinlemek sizi yine aynı şekilde etkiler, zor geçen bir kardiyo sırasında sizi hepten bunaltabildiği gibi kendinizi Rocky Balboa gibi de hissettirebilir. Bu yüzden ister parkta yürüyüş yapıyor olun, ister salonda ağırlıklarla boğuşuyor olun, ister bir maça veya yarışmaya başlamadan önce kulaklıklarınızı takın ve doğru seçilmiş müziğin sizi nasıl etkileyebileceğini görün.

 Spor salonunda antrenman yapıyorsanız müziksiz kalmanız son derece küçük bir ihtimaldir, ancak salonun müzik zevki ile sizin zevkinizin tutmayabileceğini, bu yüzden işinizi garantiye alarak yanınızda kulaklığınızı getirmeyi unutmayın.

 İşte müzik seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç öneri:

 Mutlaka neşeli, ritimli ve pozitif bir müzik ile kardiyo ve ağırlık çalışmalarına girin. Genellikle yüksek yoğunluklu dayanıklılık ve güç gerektiren antrenmanlarda motivasyonunuzu en üst seviyede tutacak eğlenceli şarkılar seçin. Araya asla en sevdiğiniz şarkı bile olsa yavaş veya bunalım şarkılar almayın. “Fitness” dergisinin 2010 yazı için seçtiklerinden “Taio Cruz – Break Your Heart” veya “Justin Timberlake – Carry Out”  ağırlık ve kardiyo antrenmanlarınızda size eşlik edebilir.

 Eğer rock veya metal müzik ile aranız iyi ise bunlarda limitlerinizi zorladığınız ağırlık antrenmanlarında kullanılabilecek iyi alternatiflerdir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var; egzersiz sırasında motive olayım derken kulaklarınıza zarar vermeyin, dinlediğiniz müziğin sesini ölçülü bir şekilde açın.

 Yoga, pilates, stretching gibi daha dinlendirici ve gevşemenize yardımcı çalışmalar için sizi rahatlatacak, yumuşak ve enstrümental parçaları veya klasik müziği de tercih edebilirsiniz. Hatta tam bir doğa sever iseniz, doğa sesleri eşliğinde antrenman yapmayı deneyebilirsiniz. Müzik bu tür sporlarda poz ve hareketler arası geçişi kolaylaştırır, nefes kontrolünü yapabilmenizi ve odaklanmanızı sağlar.

 Antrenman Müziği Seçimi ile İlgili Teknik Öneriler:

 Eğer 30 dakikadan daha uzun bir antrenman yapacaksanız seçtiğiniz şarkıların en az 5 dakika uzunluğunda olmasına dikkat edin. Bİr saatlik bir antrenman sırasında 5 dakikalık 12 şarkı dinlerken eğer 3 dakikalık şarkıları seçerseniz bu 20 şarkı eder. Şarkıların sık ve sürekli değişmesi yaptığınız antrenmanı çok daha uzunmuş gibi hissettirir.

Antrenman Müziği
Antrenman müziği seçimi

 Ayrıca seçtiğiniz şarkıların ritmini antrenman temponuza göre ayarlayabilirsiniz. Isınma ve soğuma kısmına daha yavaş şarkılar eklerken, antrenmanınızın doruk noktalarına daha ritimli ve motive edici şarkılar serpiştirmelisiniz.

 Şarkıları yüklerken aralarında uzun boşluklar ve beklemeler olmamasına, bir şarkıdan diğerine geçişin size farkettirmeyecek şekilde olmasına dikkat edin. Böylece antrenman temponuzu bozmadan daha verimli bir şekilde devam edebilirsiniz.

 Şarkılarınızı evde organize edin, antrenmana başladığınızda veya bir şarkıdan diğerine geçişte dakikalarca aradığınızı bulmak için uğraşmak zorunda kalmayın. Böylece set ve hareket aralarındaki dinlenme sürelerini geçirmez veya müzikle meşgul olarak harcamazsınız.

SPORSONIK facebook sayfamızdaki takipçilerimizden antrenman şarkıları için bazı öneriler:

 Skrillex-Bargarang

PSY – Gangnam Style

Rocky Training Montage

Manowar – Die For Metal

LMFAO – Sexy And I Know It

Feed me – Blood Red

Dj Smash – Volna

Katy Perry – Part Of Me

Rammstein – Du Hast

ACDC TNT

Lp – Faint

Disturbed – Voices

Metallica – Sad But True

Evanescence – Bring Me To Life

Linkin Park Numb

2Pac – My Ambition Az a Ridah

LMFAO- Party Rock

 

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın