Antrenman Yapmadan Kas Geliştirmek Mümkün mü?

0
2591

Zihinde canlandırma yapmak sizi güçlendirebilir mi?

 Zihinde canlandırma profesyonel sporcuların yarışmaları öncesinde sıklıkla kullandıkları bir tekniktir. Kayakçıların, cimnastik ve dalış sporcularının performanslarına başlamadan önce sıklıkla  gözlerini bir kaç dakikalığına kapattıklarını ve bu esnada yapacakları performansın her bir adımını zihinlerinde canlandırarak pratik yaptıklarını görmüşsünüzdür. Bir çok sporcu zihinde canlandırmanın ciddi anlamda performans artışı sağladığına inanmaktadır ve birçok bilimsel araştırma da bu görüşü desteklemektedir.

mental train

 Ancak son zamanlarda yapılmış araştırmalar daha da ilginç ve spor yapan herkesi ilgilendiren sonuçlar veriyor. Ohio’daki Cleveland Clinic Foundation araştırmacıları zihinde bir kas gurubunu çalıştırdığınızı hayal ederek o kas gurubunu geliştirebileceğinizi kanıtladı.

Araştırmada 30 sağlıklı yetiştik insan 10 kişiden oluşan 3 gruba bölündü. Günde 15 dk boyunca, haftada beş gün, toplamda 12 hafta süre ile 1 grubun küçük parmaklarını çalıştırdıklarını zihinde canlandırmaları istendi. Aynı süreler boyunca ikinci grubun biceps kaslarını çalıştırdıklarını hayal etmeleri istendi. 3 grup ise kontrol gurubu olarak çalışmada yer aldı ve bu gurup zihinde canlandırma çalışması yapmadı.

Araştırmacılar bu araştırmanın öncesinde, sırasında ve sonrasında ölçümler yaptılar.

Yapılan ölçümlerde 1. gurubun ( parmaklarını çalıştıran gurup) 12 hafta sonunda parmaklarında %53 güç artışı olduğu görüldü. 2. gurubun ( biceps gurubunun) ölçümlerinde biceps kaslarında %13.4’lük güç artışı meydana geldiği tespit edildi. Kontrol gurubunda ise bir artış gözlenmedi.

visualization_gallery

 Kulağa inanılmaz gelse de aslında tüm kas hareketlerinin beyinde başladığını ve zihinde canlandırma ile beynin kaslara sinyal gönderme yetisini geliştirdiğinizi düşündüğünüzde bunun aslında mümkün olabileceğini kavrayabilirsiniz. Yani bir hareket sırasında vücudunuzda gerçekleşen adımların bir kısmı sadece zihinle alakalıdır ve zihinde canlandırma yaparak aslında hareketin bir kısmını gerçekleştirmiş olursunuz.

Araştırmacılar bu araştırmanın felç ve omurilik sorunları yaşayan insanlara ve sakatlanmış sporculara fayda sağlayacağına inanıyor. Bu sayede fiziksel olarak antrenman yapamasalar da vücut ve kas guruplarını çalıştırarak performanslarını koruyabilir ve geliştirebilirler.

Aynı zamanda bu araştırma fiziksel olarak antrenman yapabilen insanların zihinde canlandırma ile antrenmanlarına ve gelişimlerine ekstra katkı sağlayabileceğini gösteriyor.

Antrenman Yapmadan Kas Geliştirmek Mümkün mü?

Yine de herhangi sağlık sorunu olmayanlar için kas gelişiminde ve güç artışında en önemli kısmı fiziksel antrenmanın oluşturduğunu ve zihinsel antrenmanın bunun yanında iyi bir takviye olacağını unutmayın.

Kaynak: http://sportsmedicine.about.com/od/sportspsychology/a/thinkstrong.htm

Bir Cevap Yazın