Her Antrenmanda Hareketleri ve Programı Değiştirmek

0
2881

 Her antrenmanda farklı bir program uygulamak ve hareketleri değiştirmek yararlı mıdır?

 Öncelikle düzenli spor yapmaya başladıysanız yazılı ve önceden planlanmış bir antrenman programınız olması gerekmektedir. Her gün salona gelip ne yapacağınıza salonda karar verirseniz sonuç almanız çok zor olacaktır. Fiziksel olarak hedeflerinize ulaşmak için düzenli, disiplinli ve planlı çalışmak son derece önemlidir. Spor yapmak bir hobi olduğu için kolay gözükse de eğer yaptığınız antrenmanlardan gerçekten verim almak istiyorsanız ve sakatlıklardan korunmayı hedefliyorsanız spora bilimsel bir konu olarak yaklaşmalı, programlarınızı buna göre planlamalı, eğer kendiniz yapamıyorsanız işin uzmanından yardım almalısınız.

 Antrenman programı sadece hareket ve set sayılarından ibaret olmamakta ve aynı zamanda dinlenme süreleri, hangi kas guruplarının ne zaman ve ne kadar çalıştırılması gerektiği gibi detaylar da programı ve alacağınız sonuçları etkiler.

 Peki düzenli bir antrenman programı oluşturup bu programda bir bölge için hareketleri her antrenman için değiştirmek faydalı olabilir mi?

during-workout-shakes-help_a

 Bu strateji eğer gerçekten profesyonel bir sporcuysanız ve ne yaptığınız biliyorsanız uygulanabilir. Hareketleri değiştirmek programı daha kapsamlı bir hale getirebilir, çünkü aynı bölgeyi çalıştırıyor olsa bile farklı hareketlerin etkileri ve etkili oldukları kas lifleri farklı olacaktır.

 Yine de bu şekilde hergün antrenman programındaki hareketleri değiştirmek yerine bir süre aynı programa sadık kalmak ve sonrasında bölgesel hareketleri değiştirerek programı çeşitlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü hergün farklı hareketlere yönelmek ne kadar ağırlık kullanacağınızı tam olarak ayarlayamamanız anlamına gelir. Fazla ağırlık antrenmanı tamamlayamamanıza ve sakatlıklara, az ağırlık ise antrenmanın verimsiz kalmasına neden olur.

Ayrıca aynı bölgeyi çalıştırıyor olsa bile hareketler arasında farklılıklar vardır ve kaslarınızın farklı hareketlere adapte olabilmesi zaman ister. Bu sebeple hareketin tam olarak verimli uygulanabilmesi için belli bir süre çalışılmış olması ve kasların harekete adaptasyonunun sağlanması gerekir. Hareket esnasında ne kadar ağırlık kullanılması gerektiğinin takibinin yapılması özellikle spora yeni başlamış kişiler için daha da önemlidir. Çünkü yeni başlayanların kullandıkları ağırlıkları deneyimli ve üst limitlerine yaklaşmış sporculara nazaran antrenmanlarda daha sık arttırmaları mümkündür.

Bu sebeple bir antrenman programından verim alınabilmesi için tekrar sayıları ve ağırlıklarda değişiklik yapılsa da programın kendisinde en az bir kaç hafta boyunca değişiklik yapılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın