Ara Öğünlerde Protein Tüketimi

0
5789

Günlük protein alımını arttırmanın sadece kas gelişimini desteklemekle kalmadığı aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırdığı araştırmalarla kanıtlandı. Ancak günlük protein ihtiyacınızı tek kaynaktan veya tek öğünde karşılamak kesinlikle doğru değildir. Beslenmesine dikkat etmeyen bazı sporcular özellikle protein almak için çok önemli bir öğün olan kahvaltıyı çay kahve, simit pogaca ekmek vb. karbonhidrat kaynaklarıyla geçirmekte bu önemli öğünü harcamaktadırlar. Protein alımı mutlaka gün içerisindeki üç ana öğüne bölünmeli hatta mümkün olduğunca ara öğünlerle de desteklenmelidir, çünkü insan vücudunun bir öğünde kullanabileceği protein miktarı bellidir ve fazlası vücutta yağa dönüşür.

 Yazının devamındaki gıdalar kas hem gün içerisinde beslenme programınıza kolayca ekleyebileceğiniz türdedir, hem de protein alımınızı çeşitlendirmek için iyi alternatiflerdir.

Ara Öğünlerde Protein Tüketimi için alternatifler

 Lor Peyniri

 Lor peyniri hem kahvaltılar hem de ara öğünler için iyi bir alternatiftir. Ancak lor peynirini seçerken düşük yağlı olmasına ve içerdiği protein miktarına bakmakta yarar vardır, çünkü markadan markaya bu değerler fazlasıyla değişebilmektedir.

Unknown

 Yoğurt

 Ara öğünlerde ayrıca yoğurt tüketilebilir ancak yoğurt seçiminde de yine marka  ve değişen içerikler son derece önemlidir ve bir porsiyon tatlının içerdiği şeker kadar şeker içeren meyveli yoğurtlar tercih edilmemelidir. Eğer ara öğünde sade yoğurt tüketmek istemiyorsanız içine meyve dilimleri ekleyebilirsiniz.

 Ton Balığı

 Türkiye’de en hızlı ve kolay olarak bulunabilecek balık ton balığıdır. Kullanım kolaylığı açısından ana ve ara öğünlerinizde salatalarınıza ekleyerek tüketmenizde yarar vardır. Yine ton balığı alırken light olanları tercih etmeye özen gösterin.

expensive-tuna-fish

 Badem

 Yaklaşık bir avuç badem içinde 6 gram protein bulunur. Badem ayrıca E-Vitamini, lif, sağlıklı yağlar, B vitamini bakımından da zengindir. Kolay bozulmazlar ve gün içerisinde dışarıda olsanız dahi yanınızda taşımanız kolaydır.

almonds_protein_whole_foods_sxc

 Mercimek

 Vegan bir protein kaynağı olsa ve tüm protein ihtiyacınızı bitkisel proteinlerden karşılamanızı önermesekte bazı öğünlerinizde yer verebilirsiniz. Yaklaşık yarım bardak mercimekte 11 gram protein bulunur. Çorba olarak tüketilmesi beslenme programınızı çeşitlendirmek açısından yararlıdır, ancak kendiniz hazırlamadıkça dışarıda tercih ettiğiniz çorbalar fazlasıyla yağlı olduğu için önermiyoruz.

 Protein Barlar

 Eğer üşengeçseniz veya tatlıya düşkünseniz sizin için en lezzetli ve en pratik çözüm protein barlardır. Bir bar içerisinde genellikle 12-20 gram protein vardır. Protein barlarınızı ayrıca evde de kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Unknown

Bir Cevap Yazın