Bacak Çalışmak İçin 5 Neden

0
7970

Eğer bir spor salonuna gidiyorsanız mutlaka düzenli antrenman yapan ancak bacak çalışmayan kişilere denk gelmişsinizdir. Hatta üst vücudu gayet başarılı olan kürdan bacaklılar görmüş olmanız bile muhtemeldir 🙂

Klasik bahaneler: ‘bacak çalışmıyorum çünkü zaten koşu yapıyorum’, ‘zaten bacaklarım yeterince büyük’, ‘squat yapmak dizlerimi ağrıtıyor’… şeklinde sıralanabilir. Karşınızdaki kişinin bahanesi ne olursa olsun hiç bacak çalışmamak yapılabilecek en ciddi antrenman hatalarından biridir!

Çünkü:  Bacak Çalışmak İçin 5 Neden

  1. Bacak çalışmak demek daha fazla kas demek!

    Squat ve deadlift’in diğer birçok egzersize göre çok daha fazla büyüme hormonu ve testosteron salınımı sağladığını destekleyen bir sürü araştırma mevcuttur.

  2. Daha iyi üst vücut! Squat ve Deadlift’in yalnızca bacaklarını çalıştırdığını mı düşünüyorsunuz?Öyleyse yanılıyorsunuz. İşte birkaç örnek;

Ağır squat ve deadlift tekrarlarında kollarınız gayet aktiftir.

Core bölgeniz ve karın kaslarınız squat sırasında ağırlığı dengelemek için aktif olarak çalışır.

Yüksek ağırlıklı deadliftler sırasında göğüs kaslarınıza da oldukça fazla iş düşer.

Eğer üst vücudunuzu bir sakatlık sebebiyle çalıştıramıyorsanız, squat ve deadlift yaparak üst bölgelerinizde de kas kaybını minimize edebilirsiniz.

3.  Daha Fazla Güç!  

Daha güçlü bacaklar ve karın kasları kaldırdığınız ağırlıkları arttırmak için bir gerekliliktir. İşte güç artışının önemine birkaç örnek:

Bench press sırasında bacaklarınız duruşunuzu dengeler ve yerden destek almanızı sağlar, bu sebeple bacak gücü bench’te kaldırdığınız ağırlıkları doğrudan etkiler.

Squat ve deadlift doğru çalışıldığında alt sırt kaslarını güçlendirir,daha güçlü alt sırt kasları ise sakatlanma ve antrenmandan uzak kalmanıza neden olabilecek bel ve sırt ağrılarını ve rahatsızlıklarını azaltır.

4. Simetri !

Sağlam bir üst vücudun kürdan gibi bacaklar üzerinde durduğunu görmek, sürekli tavuk bacaklı vs. yorumlara maruz kalmak istemiyorsanız tüm vücudunuzun simetrisine dikkat edin ve bacak çalışın.

5. Mental olarak kendinize meydan okuyun!

Bu aynı zamanda birçok insanın neden bacak çalışmadığının açıklamasıdır. Bacak çalışmak diğer bölgelere daha zordur ve bu sebeple fiziksel olduğu kadar zihinsel de bir baskıdır. Çoğu insan ertesi gün çekeceği ağrılar, keyifsiz geçecek bir antrenman yüzünden simetrisini feda eder. Siz bunlardan olmayın ve hem bacaklarınızı hem de zihinsel olarak kendinizi güçlendirmeyi ihmal etmeyin, kendinizi en zor bacak antrenmanları ile zorlayarak özgüveninizi geliştirin.

Unutmayın! Koşmak Sayılmaz!

Koşu, bisiklet veya futbol gibi başka aktiviteler bir bacak antrenmanının yerini tutmaz. Squat deadlift gibi hareketler içeren gerçek bir bacak antrenmanı yapın ve hem sportif performansınızın hem de tüm vücudunuzun nasıl geliştiğini görün. Emin olun sonuçlar sizi de şaşırtacak!

İyi bir bacak antrenmanı için önerimiz;

Multipower Noxtreme: Bacak antrenmanı az önce de bahsettiğimiz gibi hakkını vererek yapıldığında zor bir antrenmandır bu sebeple bacak antrenmanlarından aldığınız verimi arttırmak için bir nox ürünü kullanmanız faydalı olacaktır.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın