Bahar yorgunluğunun en iyi çözümü doğru beslenme ve antrenman

0
1025

Bahar yorgunluğunun en iyi çözümü doğru beslenme ve antrenman

Bahar geldiğinde hemen herkes bahar yorgunluğunun belirtilerini göstermeye başlar. Değişen hava sıcaklığı, günlerin uzunluğundaki değişim ve saat farkı uyku yetersizliği, bitkinlik, isteksizlik ve sıkıntılı bir ruh hali ile sonuçlanır.

Peki bahar yorgunluğundan kurtulmak için baharın geçmesini mi beklemek lazım? Tabii ki hayır. Doğru bir beslenme tarzı, daha fazla hareket ve spor ile bahar yorgunluğunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

 Ayrıca vücudunuza yeterince sıvı sağlamak bu dönemde özellikle önem kazanır. Yetişkin insanlar enerjik hissedebilmek için günlük olarak en az 2.5 lt su tüketmelidir. Nane çayı, limon çayı ve diğer bitki çayları bahar yorgunluğunun üstesinden gelmek için yararlıdır. Alkol tüketimi, çay kahve gibi uyarıcılar ise bahar yorgunluğuna iyi gelmemektedir.

nocanvas_esnemeyle-ilgili-gercekler-r7ru1

Akşam yemeğinde büyük porsiyonlar tüketmek uyku kalitenizi düşürür, bu sebeple ertesi gün yorgunluğunuz artar. Akşam yemeklerinde yediğiniz öğünün hafif olmasına ve gece sizi rahatsız etmeyeceğine dikkat etmelisiniz. Sadece akşam değil bu mevsimde tüm öğünlerinizde size ekstra yorgunluk vermeyecek sebze ve meyvelere ve glisemik indeksi düşük olan hafif gıdalara yer vermek yararlı olacaktır. Zaten ilk bahar renkli salatalar, taze meyve ve sebzelerin bolca bulunduğu bir dönemdir, özellikle ara öğünlerde bu tatların zevkini çıkarın. Vücudun temel fonksiyonlarını sürdürebilmesi için protein vazgeçilmezdir. Protein kasları geliştirir, korur ve onarır. Sebze ve meyve tüketimi ise enerji seviyelerinizi korumanızı sağlayacak vitamin ve mineralleri sağlar.

 Spor tembelliğin en büyük düşmanıdır. Her ne kadar bahar yorgunluğu ile üşenseniz de uygun bir diyete ek olarak kendinizi spor yapmaya zorlamak gün içerisinde de daha enerjik olmanızı sağlar. Ayrıca genellikle kış aylarında birçok insanın kilosunda artış yaşanır ve bu artan kilolar hareket kabiliyetini azalttığı için daha yorgun ve güçsüz hissetmenize neden olur. Bu sebeple özellikle bahar döneminde fitness, kardiyo veya herhangi başka bir spor branşıyla ilgilenmek hem vücudunuzu kış sonrası forma sokmaya yardımcı olur, kaslarınız güçlendirdiğiniz ve yağ oranınızı azalttığınız içinde daha enerjik olmanızı sağlar. Ayrıca gün içindeki aktivitelerde kendinizi daha aktif olmaya zorlamakta (örneğin markete giderken tempolu yürüyüş) bahar yorgunluğunu yenmek için etkili bir çözümdür. Kendinizi zorlamayıp bıraktığınız zaman her geçen an kendinizi daha yorgun hissedeceğinizi ve bu yorgunluğun tembelliğe dönüşeceğini unutmayın.

Bir Cevap Yazın