Bayramda Beslenme

0
1406

Bayrama az kaldı. Bayramların vazgeçilmezi bayram sofraları güzel bir gelenek olsa da bir yandan sağlığımız ve aylarca dikkat edip formunu koruduğumuz vücudumuz için bir tehdit.

 Peki bayramda nelere dikkat etmeli?

Öncelikle diyetinizin sürekliliği olması açısından arada bir kendinizi ödüllendirmek ve kontrollü bir şekilde bir miktar diyetinizin dışına çıkmak özellikle bayram sofrasında gayet normal kabul edilebilir.

Bayram sabahı eğer fazlaca ziyaretleriniz var ise kahvaltınızı hafif yaparak gün içerisindeki öğünlerinizi bir miktar dengeleyebilirsiniz. Kahvaltıda sizi uzun süre tok tutacak yulaf ezmesi, esmer ekmek, meyve gibi lifli gıdalar tercih edebilirsiniz. Zaten gün içerisinde yağlı, şekerli yiyeceklerle ve et ile fazlasıyla karşılaşacağınız için salam, sucuk, börek vs. içeren ağır kahvaltılardan uzak durun.

Bayramın kurban bayramı olması sebebiyle sofraların vazgeçilmezi de kırmızı et olacaktır. Bu ister hedefi kas gelişimi olsun, ister hacim artışı olsun sporcular için iyi bir şey sayılabilir. Ancak bayram sofralarında genellikle abartılan protein alımının fazlasının yağa dönüştüğünü unutmamak gerekir. Ayrıca tüketilen etin hangi pişirme tekniği ile hazırlanmış olduğuna dikkat etmek gerekir.

SH108788

Bayram günleri genelde gün içerisinde birden fazla ziyaret yapılır. Bu sebeple bayram günü önceden planlı olmak, nerede yemek yiyeceğini nerede yemeyeceğini önceden belirlemek hatta ev sahibine bunu önceden bildirmek yararlı olabilir. Aksi halde gün içerisinde arka arkaya 3 öğlen yemeği, 5 tane akşam yemeği yemek durumunda kalabilirsiniz.

Tüm öğünlerinizi yavaş bir şekilde iyice çiğneyerek tüketmelisiniz. Hızlı yemek yemek doyma hissi beyne ulaşmadan önce fazlaca yemek yemenize neden olabilir.

 Bayram boyunca karnınızı sürekli yemekle doldurursanız yeterince su içemeyebilirsiniz. Bu sebeple sıvı alımına da dikkat etmek gerekir. Çay ve kahve ile sıvı ihtiyacınızı karşılayamayacağınızı, gün içerisinde su içmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca sofraya oturmadan bir süre önce su içerek daha az yiyerek sofradan kalkabilirsiniz.

 Bayramda aldığınız kalorileri yeterince hesaba katamıyorsanız verdiğiniz kalorileri de arttırmanızda yarar vardır. Bu sebeple bayramlarda da günde bir saatinizi spora ayırmak, en azından yürüyüş veya koşu yapmak yararlı olacaktır.

Asıl tehlikeye gelelim ! Tatlılar ve şekerler !

Unknown

Şeker vücudumuz için hiç bir yararı yoktur ve bize çeşitli hastalıklar ve fazla kilolar olarak döner. Bayram tatlılarının özelliği ise genellikle baklava, kadayıf gibi ağır tatlılar olmasıdır. Genel olarak bayramda diyetinizin bir miktar dışına çıksanız da tatlı konusunda ölçülü davranmanız ve mümkün olduğunca uzak durmanız doğru olacaktır.

Eğer bayramda siz misafir kabul edecekseniz hafif bir menü hazırlayarak kendinize ve misafirlerinize iyilik yapabilirsiniz. Yemeklerin pişirme tekniklerine dikkat edebilir, kızartma ve yağlı yemekleri menüden çıkartabilir, çeşit konusunu abartmayarak insanların rahatsızlık duyana kadar yemesini önleyebilirsiniz. Tatlı yerine meyve ikram edebilir, hatta meyvelerinizi Walden Farms Çikolata Sosu ile hazırlayarak hem hafif hem de tatlı bir lezzet sunabilirsiniz.

İyi bayramlar dileriz.

Bir Cevap Yazın