BCAA kullanmak icin 3 neden

0
2340

Eğer düzenli bir vücut geliştirme programına zaman ayırmaya karar verdiyseniz, atmanız gereken bir sonraki adım beslenmenizi ve supplement desteğinizi antrenmandan maksimum verim alacak şekilde ayarlamak olmalıdır.

Denklemin bu bölümünü hesaba katmamak çok kritik bir hata olacaktır, çünkü vücudunuzu o kadar verimli bir şekilde forma sokamamakla kalmayacak, üstelik antrenman için gerekli olan enerjiyi kendinizde bulamayacaksınız.

“Yapılması gerekenler” listenizin başında aminoasitlerin tüm çeşitlerinden yeterli miktarda almak yer alır ve bu yüzden supplement programınızı planlamaya başlamanız gereken yer işte bu noktadır.

Yazının devamında BCAA almanın neden akıllıca bir tercih olduğunu gösteren ana sebepleri bulacaksınız.

BCAA Ve Bağışıklık Sistemi

Eğer beslenme programınızı (diyetinizi) çift zincirli amino asitlerle (BCAA’larla) desteklemeye karar verirseniz deneyimleyeceğiniz ilk şey sağlıklı bir bağışıklık sistemidir. Spor salonuna her gidişinizde vücudunuza inanılmaz bir düzeyde stres yüklersiniz. Eğer vücudunuz bu stres seviyesini tamamen tolere edemezse kas gelişiminizin antrenman sonrası yenilenme sürecinde problemlerle karşılaşacağınıza ek olarak hastalanma riskiniz de artacaktır.

Gerekli olan temel amino asitler vücut tarafından üretilemediği ve dışarıdan alınması gerektiği için vücudunuz sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için ihtiyaç duyduğu herşeye sahip olamayacaktır.

BCAA’lar Amino Asit Eksikliğinin Önlenmesini Sağlar

Diyetinizi BCAA’larla desteklemeniz durumunda deneyimleyeceğiniz ikinci büyük fayda genel amino asit düzeyinde eksiklik yaşamamaktır. Yarışma hazırlığı yapanlar gibi ağır diyet uygulayanlar ya da vejeteryan beslenme düzeyini tercih edenler temel gerekli amino asitleri yeteri kadar alamamak riskiyle karşı karşıyadır; bu yüzden düzenli BCAA alımı bu açığı kapatmak için kullanılabilir.

Protein zengini olan et ürünleri, yumurta, süt ürünleri gibi besinlerin tüketimini azaltırken çok dikkatli olunmalıdır. Diyet sırasında bu konuda abartılı davranmanın çok ciddi sonuçları olabilir, bu yüzden yaptığınız diyetin BCAA açısından eksik olmadığından emin olun.

BCAA’lar Kas Dokusu Sentezini En Üst Noktaya Çıkarır

Düzenli antrenman yapan bir sporcu olarak vücudunuzda olan protein sentezi oranının ne kadar yüksek olduğu muhtemelen sizi en çok ilgilendiren konulardan biridir. Yeni kas kütlesi sadece protein sentezi meydana gelirken oluşur ve yeni kas kütlesi oluşurken aynı zamanda mevcut kas kütlesi de onarılır; bu süreci ne kadar hızlandırırsanız sonuçlarını da o kadar çabuk görürsünüz.

Bu sürecin başladığından emin olmak için vücudumuza ilk önce dokulara yapı taşı olacak, sonra ise bu işlem için gerekli olan enerjiyi sağlayacak besinleri sunabilmeliyiz.
Karbonhidratlardan temin edilen glukoz bu ihtiyaçların ikincisini karşılarken ilkini aminoasitler karşılar. BCAA’lar glukoz moleküllerinin vücuda alınmasıyla ortaya çıkan insülin ile kombine edildiğinde bu oran daha da hızlı bir şekilde artar.

BCAA’lar Ve Yağsız Kas Kütlesi Kaybının Önlenmesi

Ne zaman vücudunuz stres altına girerse, ya da antrenmanlara ara vererek çok az fiziksel aktivite yapmak durumunda kalırsanız yağsız kas kütlesi kaybına uğramak riskiyle karşı karşıyasınız demektir.

Bu durum cerrahi müdahale gören kişilerde oldukça belirgindir, bu yüzden söz konusu katabolik etkiyi ortadan kaldırmanın mümkün olup olmadığına dair pek çok araştırmalar yapılmaktadır.

Bu konuda yapılan bir araştırma göstermiştir ki iyileşme sürecinde içeriğinde BCAA’ları bulunduran bir solüsyon alan hastalar, sadece dekstroz alan hastaların tersine negatif nitrojen dengesine girmemişlerdir ki bu durum kas kaybına uğramadıklarını gösterir. Bu araştırmadan, ayrıca herhangi bir ciddi yaralanma ya da sakatlık geçirdiğinizde de BCAA içeren bir supplement desteğiyle iyileşme sürecinizi hızlandırabileceğinizi ve nitrojen dengenizi koruyabileceğinizi çıkarabiliriz.

Pek çok insan antrenman öncesi ve sonrasında yeterli protein ve karbonhidrat desteği alarak doğru bir iş yapar. Hatta bazen bununla da yetinmeyip biraz daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı olacak kreatin ya da glutamin gibi diğer supplement destekleri de kullanırlar, fakat yine de çift zincirli amino asitlerin (BCAA’ların) önemini gözden kaçırırlar.

Siz siz olun, bu durumun hedeflerinize ulaşmanızda size engel olmasına izin vermeyin. Oldukça basit bir supplement desteği gibi gözükmesine rağmen BCAA’lar (özellikle hali hazırda BCAA eksikliğiniz varsa) antrenmanlarınızda büyük bir değişiklik yaratacaktır.

storesonik bana ozel banner

hemen-siparis-ver-logo

Bir Cevap Yazın