Beslenme İle İlgili İlginç Bilgiler

0
3366

Antrenman ve beslenmenize gerekli özeni gösteriyorsanız bu ilginç ipuçlarını okumadan geçmeyin.

Beslenme konusunda temel bilgilere hepimiz sahibizdir. ( Örn: şekerden, işlenmiş gıdalardan uzak durun gibi…) Ancak asıl fark ayrıntılarda gizlidir. İşte beslenmenizden maksimum verim alabilmek için size bazı ipuçları;

Beslenme İle İlgili İlginç Bilgiler

 Sarımsak Yemeklerde Nasıl Kullanılmalı?

Sarımsak bağışıklık sistemimiz ve genel sağlığımız için son derece faydalıdır. Ancak çoğumuzun sarımsağı yanlış hazırladığını biliyor muydunuz?

Sarımsak bir protein elementi olan alliin ve ısıya dayanıklı olmayan alliinase isimli bir enzim içerir. Sarımsağı soyar soymaz sıcak bir tavaya atıyorsanız bu huyunuzdan vazgeçin yoksa özellikle kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olan bu enzimden faydalanamazsınız. Bu sorunu çözmek için yapmanız gereken ise kolaydır. Sarımsağı soyduktan ve parçaladıktan sonra direk tavaya atmak yerine bir 8-10 dk bekletin ve sonra pişirin. Bu sayede içindeki enzimi korumuş olursunuz.

Bir diğer alternatif sarımsağı çip yemektir. Ancak bu durumda çevrenizdekileri kaçırma ve kendinizden tiksindirme ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

2. Organik Besinleri Kabukları Ile Tüketin

images

 Birçok sebze ve meyvenin en vitaminli kısmı kabuğudur. Birçok insan meyve ve sebzeleri soyarak tüketir, ancak böyle yaparak meyve ve sebzenin içerdiği vitamin ve minerallerin büyük bölümünü çöpe atmış olur.

 3. Patateslerin Glisemik İndeksini Düşürmek İçin Soğutun

Hızlı sindirimli lifler kan şekeri seviyemizde ani oynamalara neden olur. Her ne kadar vücudumuz insülin ile şeker seviyesini dengelemeye programı olsa da  çok sık ve çok fazla şeker ve karbonhidrat tüketmek insülin töleransına ve tip 2 diyabete neden olabilir.

Patatesi pişirdikten sonra buzdolabında 24 saat bekleterek lifli gıdaların glisemik indeksini azaltabilir, kan şekerinizi yaklaşık olarak %25 daha az yükselmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca patatesin yanına sağlıklı yağlardan ekleyerek tüketerek vücutta emilimini yavaşlatabilirsiniz.

4. Yeşil Sebzeleri, Salatalarınızı ve Bazı Diğer Sebzeleri Yağ ile Tüketin

koyu-yesil-yaprakli-sebzeler-a-vitamini-bakimindan-zengindir

Sebze ve salataları tercih etmekteki asıl sebebiniz kalori ve yağ alımını düşürerek daha sağlıklı beslenmek olabilir. Ancak ıspanak, lahana, havuç ve domates gibi beta karoten ve likopen içeren sebzeler yağda çözünen A,E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Bu tür besinler tüketilirken yanında sağlıklı yağlara yer verilmemesi vücudunuzun bu vitaminlerden yararlanamamasına sebep olur. “American Journal of Clinical Nutrition” tarafından yapılan bir araştırma bu vitaminlerden yararlanabilmek için 6 gram yağ tüketmenin yeterli olduğunu göstermiştir, yani salatanız yağın içinde yüzmek zorunda değildir. Örnek olarak bu 6 gram yağı bir avuç fındık veya 2 çay kaşığı zeytin yağı ekleyerek alabilirsiniz. Bu yeşil sebzeleri kırmızı et veya avokado gibi içeriğinde yağ bulunan gıdalarla tüketiyorsanız dışarıdan yağ eklemenize gerek yoktur.

5. Sebzelerinizi Haşlamayın

Sebzeleri haşladığınızda suyunun neden renk değiştirdiğini hiç merak ettiniz mi? Çünkü haşladığınız sebzeler içeriğindeki vitaminlerin büyük bölümünü suya bırakır. Bu sebeple geriye kalan sadece lifli ama vitamini azalmış bir sebze olur.

Sebze hazırlarken buharda pişirmek veya çok az yağ ile tavada hazırlamak iyi alternatiflerdir. Eğer sebzelerinizi mutlaka haşlayacaksanız suyunu da içmeyi unutmayın.

 6. Havuçları Çiğ Değil Pişmiş Olarak Tüketin

Havuçları pişirdikten sonra dilimleyerek tüketin. Havuçları pişirdikten sonra tükettiğinizde hem daha tatlı ve lezzetli olurlar hem de daha önemlisi kanserle savaşan bir birleşik olan falcarinolden yaklaşık olarak %25 daha fazla içerirler. İlginç değil mi?

Bu ilginç bilgileri hayatınızda düzenli olarak uygulamaya koyarak  tükettiğiniz gıdalardan aldığınız vitamin ve mineral miktarını arttırabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve kalp hastalıkları ve kanserden korunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın