Beslenme Programı Takibi

0
1479

 Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz?

Yoksa amacınız tam aksine kilonuzu veya kas kütlenizi mi arttırmak? İstediğiniz kiloda olamamanızın birçok farklı nedeni olabilir. Ancak hedeflediğiniz kiloda olamamanızın sebebini bulmak için önce mutfağınıza bakmalısınız.

food journal

 İster hedefiniz kas kütlenizi arttırmak olsun, ister fazla kilolu olun, ister fazla zayıf olun öncelikle yapmanız gereken hatalarınızı beslenmenizde aramak olmalıdır. Beslenmenizin genel olarak düzgün olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Yine de beslenmenizi kontrol etmenizin iyi bir yolu en az 2 hafta süresince bir beslenme defteri tutmaktır.

 Bu defteri iki hafta boyunca tuttuktan sonra beslenmenizi rahatlıkla analiz edebilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gerekenlerin başında günlük ortalama kaç öğün tükettiğiniz gelmelidir. ( 4-6 ana/ara öğün mü tüketme eğilimindesiniz yoksa 1-2 büyük öğün ile günü geçirme eğiliminde misiniz gibi…?)

 Bundan sonra bakmanız gereken en önemli şey beslenmenizdeki protein/karbonhidrat/yağ oranıdır. Eğer bu oranlar size tek başına birşey ifade etmiyorsa konuyu antrenörünüze danışabilirsiniz. Ayrıca bu oranlar kullanmanız gereken supplementleri de daha net belirlemenizi ve neye daha fazla neye daha az ihtiyacınız olduğunu görmenizi sağlar.

 Beslenme defteri tuttuğunuz süre boyunca midenize giden herşeyi not almayı ihmal etmeyin. ( İçecekler de dahil.) Yazının devamında not almanız gerekenler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

M_Id_300819_Food_journal

Beslenme Programı Takibi

  • Saat kaçta yediniz? Yediğiniz yiyecekler kadar yemek yediğiniz saatler ve öğün aralarının uzunluğu da önemli bilgilerdir.
  • Ne yediniz ve ne içtiniz? Yediklerinizin ve içtiklerinizin miktarını mümkün olduğunca net bir şekilde not almalısınız. Yine de bunun için her yediğinizi mutfak terazisi ile tartmanıza gerek yok, örneğin bu şekilde not alabilirsiniz: 2 adet haşlanmış yumurta, 1 domates, 2 bardak şekerli ve kremalı kahve)
  • Yemeğinizi kendiniz mi hazırladınız, yoksa dışarıdan mı aldınız? Eğer kendiniz hazırladıysanız bu yediğiniz besinlerin içeriğini daha net bilmenizi sağlar ve daha dikkatli olduğunuz anlamına gelir.
  • Öğününüzü yemeden önce ne kadar aç olduğunuzu not alın. Bunu 1‘den 5’e kadar numaralandırarak yapabilirsiniz. ( 1 aslında hiç aç değildim, 5 açlıktan ölüyordum gibi…) Bu bilgi günlük tükettiğiniz öğün sayısının az mı veya fazla mı olduğu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.)
  • Yemek yerken ne yapıyordunuz? Yalnız mıydınız, yoksa arkadaş/ailenizle mi birlikteydiniz, televizyon mu izliyordunuz, çalışıyor muydunuz vs.) Bu bilgi de sizin gereksiz tükettiğiniz öğünlerin kaynağını bulmanıza yarar. Örneğin günlük beslenmenize çok dikkat eden birisi olabilirsiniz, ancak arkadaş ortamında yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmiyor olabilirsiniz veya televizyon karşısında birşeyler atıştırmadan duramadığınız gerçeğini farkedebilirsiniz.  Gerçeklerle yüzleşmek acı olsa da gün içerisinde aldığınız gereksiz kalorilerin ve faydasız besinlerin hangi zamanlara denk geldiğini yani riskli saatlerinizi bilmenizde yarar var.

Beslenmem hakkında 2 hafta defter tutmama gerek yok ben zaten nasıl beslendiğimi biliyorum demeyin. Eğer yoğun çalışıyorsanız veya değişken bir hayatınız varsa beslenmeniz sıklıkla sekteye uğruyor olabilir, veya gün içerisinde size ufak ve önemsiz gözüken dikkate bile almadığınız bir ayrıntı sizin istediğiniz forma ulaşamamanızın asıl sebebi olabilir.

 Eğer düzenli olarak supplement kullanıyorsanız supplementleriniz için de ayrıca defter tutabilir veya supplementlerinizi de günlük beslenmenize dahil tutabilirsiniz ancak supplement kullanımınızın da mutlaka takibini yapmalısınız.

 Bütün supplementler için düzenli kullanım önemlidir. Özellikle bazı supplementlerin verimini tam olarak almak için  kullanım süresince her gün aralıksız kullanmak gereklidir. ( Kreatin gibi) Çoğu insanın supplement kullanımında yaptığı hata ürün kullanımını düzenli tutmamaktır. Örneğin kreatini yalnızca antrenman günleri almak veya bazı günler yanında taşımaya veya hazırlamaya üşendiği için protein tozunu pas geçmek gibi. Eğer beslenme programınızı tutarken supplement kullanımınızın da gün bazında defterini tutarsanız nerede yanlış yaptığınızı görebilir, buna göre supplement programınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın