Beta-Alanin

0
2916

hemen-siparis-ver-logoBeta-Alanin Nedir, nasıl kullanılır?

Bu özel amino asitle antrenmanlarınızda fark yaratın.

Eğer daha uzun ve daha ağır antrenman yapabilseniz başarılı olmanız kaçınılmazdır, öyle değil mi? Beta-alanin ile bunu nasıl yapabileceğinizi bu makalede bulabilirsiniz.

Son zamanlarda araştırmacılar antrenman performansını arttıracak pek çok spesifik supplement üzerine araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaların merkezinde özel bir amino asit çeşidi olan Beta-Alanin bulunmaktadır.

Tıpkı kreatinde olduğu gibi beta-alanin üzerine yapılan araştırmalarda beta alaninin insanların spor sırasında gösterdikleri performansta son derece güçlü ve kesin farklar yarattığını ortaya koymuştur. Burada önemsenmesi gereken bir diğer nokta, beta alanin üzerinde yapılan çalışma ve deneyler fareler üzerinde değil insanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir yani kesindir.

Bu durum, beta-alanini özel, güçlü, klinik çalışmalarla kanıtlanmış ve her sporcunun supplement programında yer vermesinin faydalı olacağı bir supplement haline getirmiştir.
Ayrıca beta-alanin kreatin, BCAA ve bir çok başka supplementle büyük bir sinerji içerisinde etki ederek vücudumuz üzerindeki faydasını bir kez daha arttırır.

Beta Alanin’in Ne Gibi Faydaları Var?

Beta-Alanin gözle görülür bir şekilde gücünüzü ve yağsız kütlenizi arttırır, ve kas hücrelerinin PH dengesini ayarlamalarında yardımcı olarak kasların dayanıklılığını geliştirir.

Başka bir değişle kaslarınızın asidik dengesini ayarlayarak, daha uzun süre boyunca kuvvetinizi ve süratinizi korumanızı sağlar. Sadece beta-alanin’in yarattığı farkla daha uzun süre daha büyük ağırlıkların altına girebilirsiniz.

Ayrıca beta-alanin’in kreatin ile sinerjik etki göstermesi bu iki supplement yardımıyla antrenmanlarınızı yeni bir seviyeye taşımanızı ve kendinizi sürekli geliştirebilmenizi sağlar.

Beta Alanin Nasıl etki eder?

Beta-Alanin ve Histidin kombine bir şekilde etki ederek vücudumuz için önemli bir dipeptid olan Carnosine (karnozin) seviyesini arttırır. Carnosine ise kaslarınızı aşırı efor sarfettikten sonra asidik bir duruma geçmekten korur.
Hatta kaslarınızın PH dengesi kapasitesininin yaklaşık %20‘si beta-alanin ve histidin tarafından sağlanır. Bu sayade sporcular yorgunluk ve tükenme durumundan korunur.

Kaslarımız çok dar bir PH aralığında fonksiyonlarını en iyi şekilde devam ettirebilir. Ağır bir antrenmanda kaslarınızdaki PH dengesi çok çabuk bozulur ve kramplar meydana gelir. Aynı şekilde kasların PH dengesinin çok düşmesi de büyük bir risktir, kasların çalışması bu durumda tamamen durur. Bu yüzden kaslarınızı ideal PH aralığında tutmak çok önemlidir.

Histidin genellikle vücudumuzda yeterli ölçüde bulunur, bu yüzden carnosine sentezlenebilmesi için beta-alanin’i dışarıdan almak gereklidir.

Beta Alanin Kimler Tarafından Kullanılmalıdır?

Carnosine seviyelerinin antrenmanlardaki önemini anladığınıza göre beta alanin’in güç, sürat ve/veya dayanıklılık gerektiren aktivitelerle uğraşan tüm sporculara faydalı olacağını söyleyebiliriz. Bu durum vücut geliştirme ile uğraşan sporcular için de geçerlidir.
Aynı şekilde antrenmanlarında o anki maksimum limitlerine ulaşmış sporcuların limitlerini zorlamak ve bir üst seviyeye taşımak için kreatin ile birlikte kullanabilecekleri bir supplementtir.

Özetle Beta Alanin’in Faydaları;

Performans sporcularında arttırılmış kapasite
Gözle görülür güç artışı ve daha az yorgunluk ve tükenmişlik durumu
Uzun süreli dayanıklılık
Patlayıcı kuvvet gerektiren sporlarda beta alanin ve kreatinin performans üzerindeki olumlu etkisi ( sprint, ağırlık kaldırma)

Beta Alanin Kullanımında Sık Yapılan Yanlışlar

Beta Alanin’i performans artışı sağlamak için tek başına kullanmak
Yukarıda bahsedildiği gibi beta-alanin’i kreatin ile kullanmak bu iki ürünün sinerjik etkisinden yararlanmak adına çok daha faydalıdır. Ayrıca beta-alanin’i diğer aminoasitler, protein ve glikojen depolarını dolduracak diğer supplement ve besinlerle kullanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Beta Alanin’i Fazla Yüksek Dozda Kullanmak

Beta Alanin’İ tek seferde 1000 mg’dan yüksek dozda kullanmak bir çok sporcuda Parestezi’ye (Dokunma, ağrı, termik ya da titreşim uyarılarının algılanmasında anomali. Basınç liflerinin bozulmalarında ortaya çıkan, gerginlik, bastırma, çekilme, gövde ve ekstremitelerde band şeklinde bir duyu bulunması şeklindeki anormal duyularla karakterize somatik duyu organları bozukluğu.) sebep olur. Bu durum beta-alanin alımından yaklaşık 15-20 dk sonra ortaya çıkabilir ve 1-1.5 saat kadar devam edebilir.
Ayrıca Yapılan çalışmalar beta alanin’in tek seferde yüksek dozda alınmasının, birden fazla seferde daha az miktarda bir dozda alınması kadar etkili olmadığını göstermiştir.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliğindedir. Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanilmaz. Bilgilerin yanlis anlasilmasindan ve buna bagli olarak dogabilecek magduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altinda degildir.
————————————————————————————————————————————————
Copyright © 2011 sporsonik.com, Tüm hakları saklıdır.

Bir Cevap Yazın