Casein nedir?

0
11570

Casein

hemen-siparis-ver-logoİnternette proteinler hakkında sayısız yazı ve makale bulabilirsiniz. Proteinlerin bu kadar popüler olması kas proteini sentezini desteklemesinden kaynaklanır. Daha anlaşılır bir şekilde protein, sporcuların kas kütlesi geliştirmelerini, daha define olmalarını, ve daha yağsız bir vücuda sahip olmalarını sağlar.Yüzlerce markanın protein alternatifleri vardır, aynı şekilde proteinlerinde kendi içlerinde bir çok çeşitleri vardır. Whey ve Casein ise en bilinen protein çeşitleridir.

İnsanların kafasındaki en büyük soru ise “Whey mi kullanmalıyım yoksa casein mi?” şeklindedir.

Bu cevaplaması zor bir sorudur. Her ikisinin de birbirlerine göre daha iyi ve daha kötü özellikleri vardır. Ancak en iyi protein kaynağının ne olduğuna dair net bir cevap yoktur.

90’lı yılların sonunda 6 kez Mr. Olympia olmuş Dorian Yates caseinin son derece yararlı bir protein seçimi olduğunu, bu konuyla ilgili birçok tartışmada savunmuştur. Hatta kendi supplement markasının lokomotif ürünü olarak yine kendi tasarladığı yavaş salınımlı proteini piyasaya sunmuştur.

Casein Nedir?

Casein süt ürünlerinden elde edilen ve inek sütünde bulunan proteinlerin yaklaşık %80‘ini oluşturur. Amino asitler bakımından son derece zengindir, ve amino asit profili bakımından peynir altı suyundan elde edilen whey proteine benzerdir. Özellikle kas proteini sentezi için gerekli olan temel amino asitleri içerir.

Casein alındığında midede pıhtıya benzer bir yapıya geçerek sindirimi yavaş olur. Başka bir deyişle temel amino asitlerinde emiliminin gerçekleştiği bağırsaklara ulaşma süreleri daha uzun bir süreye yayılır.

Bu yavaş ve sürekli emilim düşük fakat uzun süreli bir kas proteini sentezi oranı sağlar. Bu durum caseini yatmadan veya uzun süre vücudunuzu besleyemeyeceğiniz durumlar öncesinde alınması ideal olan bir protein yapar.

Whey proteinde olduğu gibi caseininde kendi içinde pek çok seçeneği vardır. En bilinen  çeşitleri süt proteini ve kalsiyum kazeinattır. Ancak en etkili formu micellar caseindir. Whey en hızlı kana karışan protein türü iken, micellar casein en yavaş salınımlı protein türüdür. Bu ikisi protein türlerinin uç noktalarıdır.

Casein alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Caseinin türü nedir?

Alacağım casein, kalsiyum kazeinat, süt proteini yoksa micellar kazein mi? Burada tercihimiz micellar kazeinden yana olmalıdır, çünkü en etkili kasein türü odur. Çünkü kazeinin midede yavaş emilmesini ve yavaş salınımlı olmasını sağlayan asıl micellar caseindir.
Micellar kazein içerik listesinde en üst sırada olmalıdır.

Amino asit içeriği nasıl?

Temel gerekli amino asit miktarı yüksek olan proteinleri tercih etmelisiniz. Bu amino asitler kas proteini sentezini tetikler.

Hangi markayı tercih etmeliyim?

Casein alırken incelemeniz gereken yukarıdaki bilgiler doğrultusunda türü ve amino asit profilidir. Kararınızı bunlara göre verebilirsiniz.

Sonuç

Casein ve whey proteinin görevleri benzer olsa da etki süreleri farklı olduğu için kullanım zamanları farklıdır. Bu yüzden en doğru seçim ikisini de kendi kullanım zamanlarında alarak beraber kullanmaktır. Bu şekilde en iyi sonuçları elde edersiniz.

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın