CLA Nedir?

0
2929

CLA Nedir?hemen-siparis-ver-logo

CLA (Conjugated Linoleic Acid), doğal olarak yediğimiz et ve süt ürünlerinde az miktarda bulunur.

CLA, 1978 yılında Wisconsin Üniversitesi’nde Michael W. Pariza tarafından etin pişirilme aşamalarındaki mutajenik formları üzerinde yaptığı araştırma sırasında yanlışlıkla keşfedildi.

CLA’nın kas yapıcı özelliği, yağ yakımını arttırdığı, daha sağlıklı bir yaşam için optimum hücresel ortam yarattığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

CLA süt, peynir, kırmızı et ve koyun eti gibi bir çok besin maddesinde bulunur. Ancak yeteri miktarda CLA almak için bu besinleri kullanmanın olumsuz etkisi aynı zamanda alacağınız yüksek kalori miktarıdır. Bu yüzden diyetiniz sırasında CLA içeren supplementlere yer vermek doğru olacaktır.

CLA NE İŞE YARAR?

Araştırılmaya başlandığından bu yana teknolojinin gelişmesiyle CLA almanın daha etkili ve ekonomik yolları bulunmuştur.CLA bir supplement desteği olarak softjel kapsüller içerisinde satılmaktadır ve böylece CLA’yı ihtiyaç duyduğunuz miktarda kalori hesabı yapmak zorunda kalmaksızın alabilirsiniz.

CLA vücudunuzdaki yağ oranını azaltmakla ve kas kütlesini desteklemekle kalmaz, anti- katabolik, antioksidan, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve kansere karşı koruyucu etkiler de gösterir. Yapılan bazı çalışmalar bunlara ek olarak, kolesterolü düşürücü etkileri olan bir lipid olduğunu da ortaya koymuştur.

Uzun yıllar boyunca beslenme uzmanları yağların beslenmemiz üzerinde hiç bir faydalı etkileri olmadığını savundular. Bunun yerine proteinin ve karbonhidratlar ve amino asitler üzerine yoğunlaştılar ve medyanın “Bütün yağlar zararlıdır” görüşünün etkisinde kaldılar.
Ancak güncel çalışmalar bunun aksini kanıtlıyor. Artık yağ asitlerinin sağlığımız için beslenmemizde bulunması gerektiği görüşünün yanı sıra vücudumuz üzerinde pek çok olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. The Zone kitabının yazarı Dr. Barry Sears’ta bu görüşe katılmakta ve yağ asitlerinin vücudumuzda büyümeyi destekleyen hormonlarının salınımında doğrudan etkisi olduğunu vurgulamaktadır.

CLA kas kütlesinin büyümesinde etkili bir faktör olarak görülebilir. CLA hakkında henüz herşey bilinmiyor olsa da hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde beslenmelerinde CLA’ya yer verilen hayvanların kas dokusunda artış görülürken vücutlarındaki yağ oranında gözle görülür bir düşüş olmuştur. Bu deney sırasında CLA alan hayvanların beslenmeleri azaltılmasına rağmen kas kütlelerinin arttığı gözlenmiştir. Bu durum CLA’nın beslenmeden maksimum verim sağlamaya yaradığını gösterir.

Bu etkileri onu en önemli supplementlerden biri yapar. CLA’nın anti-katabolik etkisi vücudunuzdaki yağ yüzdesini azaltmaya çalışırken bile kas kütlenizi koruyarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

Eğer sizde diyetiniz sırasında verdiğiniz kiloları diyeti bıraktıktan sonra fazlasıyla geri alanlardansanız CLA’ya diyetinizde yer verin. Böylece diyeti bıraktıktan sonra kilo alsanız bile aldığınız kilolar büyük ölçüde kas kütlesi olacaktır.
Doğal olarak peynir, kırmızı et ve hindi etinde bulunur, aynı zamanda bir antioksidan olarak kabul edilir ve böylece bağışıklık sisteminiz üzerinde de olumlu etkileri olduğu söylenebilir.

Her ne kadar mucizevi sonuçları olan bir diyet hapı olmasa uzmanlar obezite sorunu yaşayan 97 milyon Amerikalı’ya faydalı olabileceğini söylüyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada diyet ve egzersiz porgramına alınan seksen kişilik denek grubunun yarısına günde 3 gram CLA verilirken öteki gruba placebo etkisi olan ayçiçeği yağı hapı verilmiştir. Altı ay sonunda neredeyse bütün deneklerin vücut ağırlıklarında yaklaşık 5 poundluk bir azalma tespit edilmiştir. Araştırma sonunda tekrar kilo alan deneklerden CLA alanlar dengeli bir kas/yağ oranıyla kilo alırken, placebo grubundan kilo alanlar %75 yağ, %25 kas oranıyla sağlıksız bir şekilde kilo almıştır.

CLA kilo vermenize yardımcı olmayabilir, fakat ideal kilonuza ulaştığınızda tekrar sağlıksız bir şekilde kilo almanızın önüne geçer yani yo-yo sendromu yaşamazsınız.

CLA, genel görüşe göre yağ hücrelerin genişlemesine sabep olan bazı enzimlerin salınımını önleyerek yağ hücrelerinin büyümesini önler.

Yapılan deney sırasında CLA’nın herhangi bir yan etkisi gözlenmemiştir. Ayrıca iki haftalık aralıklarla deneklerden alınan bilgilere göre CLA alanların daha az depresif belirtiler gösterdiği, daha az mide problemleri yaşadığı, konsantre olmakta ve uyumakta daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.

CLA KİMLER İÇİN GEREKLİDİR?

Daha atletik bir görünüşe kavuşmak isteyen, yağ kütlesini azaltıp kas kütlesini korumak ve arttırmak isteyen ve bunu daha kısa sürede kolay bir şekilde yapmak isteyen herkes CLA kullanabilir.

GÜNLÜK NE KADAR CLA ALINMALIDIR?

CLA genel olarak softjel ve kapsül formunda satılır ve bunlar genellikle 600mg-1000mg arasında değişmektedir. CLA’nın herhangi bir toksik etkisi yoktur ve supplementlerin üzerinde önerilen dozlarda kullanılmalarının herhangi bir sakıncası yoktur.

Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliğindedir. Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanilmaz. Bilgilerin yanlis anlasilmasindan ve buna bagli olarak dogabilecek magduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altinda degildir.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

————————————————————————————————————————————————
Copyright © 2011 sporsonik.com, Tüm hakları saklıdır.

Bir Cevap Yazın