Daha Başarılı Sonuçlar için Uygulayabileceğiniz Bazı Motivasyon Teknikleri

0
1870

Motivasyon Teknikleri

Kaslar yalnızca spor salonunda veya mutfakta yapılmaz, öncelikle kafanızın içinde yapılır. Hedeflerinize ulaşmak için öncelikle kendinize inanmalı ve kendinizi motive etmelisiniz.

“Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.”  Muhammed Ali

Muhammed Ali, Michael Jordan, Tiger Woods, Ronnie Coleman,Rager Federer… Hepsinin ortak özelliği kendi branşlarında o sporu yapan binlerce kişi olmasına rağmen aralarında en iyilerinden biri olmalarıdır.

Kendinize İnanın!

İster profesyonel sporcu, yarışmacı olun ister hedefiniz kendiniz ve sağlığınız için kilo vermek veya kas kütlesi kazanmak olsun, eğer başarabileceğinize inanmıyorsanız başaramazsınız.

Asla asla demeyin. Çünkü sınırlar, korkular gibi bir yanılsamadır” Michael Jordan.

Öncelikle yapmanız gereken nasıl olacağınızı hayal etmek değil, hedeflerinize ulaşacağınızı kesin bir gerçek olarak kabullenmektir. Her aynaya baktığınızda kendinizi -öyle olduğunuzu düşünmeseniz bile- kendinizle barışık, özgüveni yüksek ve hedeflerine bir adım daha yaklaşmış olarak düşünmelisiniz.

Bu bazı zamanlarda zor olabilir, aşağıdaki teknikler mucizevi sonuçlar vermese de motivasyonunuzu arttırmakta son derece önemlidir ve hedeflerinize giden yolda pes etmemenizi sağlamakta etkilidir.

woman-doing-speedx-workout

Visualization ( Zihinde Canlandırma)

”Limiti koyan zihindir. Zihin bir şeyi yapabileceğini kestirebiliği kadar başarılı olur. Yüzde 100 inandığınız sürece her şeyi yapabilirsiniz.” Arnold Schwarzenegger

Bugün spor salonunda ne yapacaksınız? İster önünüzde zor bir bacak antrenmanı olsun, ister göğüs çalışacak olun ister kardiyo yapacak olun antrenmana başlamadan önce kendinize yalnız kalabileceğiniz kısa bir süre ayırın. Bunu soyunma odasında, spor salonunda sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği bir yerde veya arabanızda yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp bir kaç kez derin nefes alın. Bugün antrenmanda ne yapacaksanız kendinizi antrenman sırasında gözünüzde canlandırın. Antrenmanınızda sizi zorlayacak anları zihninizde yaşayın. Kendinizi tam olarak o ana verin, o gün antrenmanda giyeceğiniz kıyafetlere kadar kendinizi doğru bir şekilde gözünüzde canlandırın, ağırlığı bile elinizde hissedin. Bu şekilde tüm tekrarları başarılı ve zorlanmadan yapabildiğinizi ve hedefinize tam olarak ulaştığınızı hissedin. Gerçekte antrenmana başladığınızda o günkü antrenmanın çok daha kolay geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Yapacaklarınızı Yazın

Söz uçar, yazı kalır. Kendi kendinize verdiğiniz sözler de bir süre sonra unutulur veya esnetilir. Bu sebeple planınızı yazılı olarak yapın ve yaptığınız planda kesin ifadeler kullanın. “3 ay içerisinde 5 kilo vermeyi umuyorum” gibi ifadeler kullanmak yerine “3 ay sonunda 5 kilo vermiş olacağım” şeklinde net hedefleriniz olsun.

Tarihlerde ucu açık davranmayın, böylece diyetinizi bozmaya veya antrenmanınızdan kaçamak yapmaya daha açık olursunuz.

Üstelik her gün yaptığınız antrenmanlarınız ve beslenmenizi de yazılı olarak tutun böylece farkında olmadığınız hataları ve eksikliklerinizi de görmüş olursunuz.

Çevrenizden Yararlanın

Eğer kendi kendinizi takip etmekte zorlanıyorsanız antrenörünüzden bu konuda yardım istemelisiniz. Ölçü ve ölçümlerinizi, antrenman ağırlıklarınızı antrenörünüz düzenli olarak takip etmesini sağlayın.

Hata Yapmaktan Korkmayın!

“Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandiracak atişi ıskaladım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. Başarımın sırrı işte budur”. Michael Jordan

Hatalarınız ve eksikliklerinizle yüzleşmekten korkmayın. Her ne kadar her zaman kendinizle ilgili olumlu düşünmek önemli olsa da hatalarınızın farkında olmak, onları daha çok çalışmak için bir sebep olarak görmek ve farkettiğiniz hata ve eksiklikleri en kısa zamanda düzeltmek önemlidir.

Sonuç;

Antrenman yapmadan ve beslenmenize dikkat etmeden hedeflerinize ulaşamazsınız. Ancak antrenman ve beslenmenizi uzun süreli bir şekilde devam ettirmenin, başarısızlık anında pes etmemenin yolu kendinizi iyi motive etmekten geçer. Ayrıca unutmayın; inanmadığınız hiç birşeyi gerçekleştiremezsiniz!

Bir Cevap Yazın