Daha Genç Görünmek İçin Nasıl Beslenmeli?

0
1163

Birçoğumuz daha genç ve güzel görünmek için çeşit çeşit güzellik ve bakım ürünlerine ve estetik ameliyatlara dünyalar kadar para harcıyoruz. Ancak bu tür bakımlara bütçeniz yetmiyorsa veya sadece daha genç görünmenin daha basit ve ucuz bir yolu olup olmadığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. “The Beauty Diet” ( Güzellik Diyeti)’nin yazarı Lisa Drayer “ne yerseniz O’sunuz” cümlesini açarak sizinle gençlik ve güzellik sırlarını paylaşıyor.

Daha Genç Görünmek İçin Nasıl Beslenmeli?

Antioksidanların Gücü

Screen Shot 2013-12-04 at 13.04.56

Drayer kitabında “yaşlanmanın serbest radikaller teorisi” bölümünde her gün serbest radikallere maruz kaldığımızı ve bu serbest radikallerin moleküler düzeyde hasara yol açtığını, bu hasarın ise vücudumuzda kırışıklıklar, katarakt, kanser ve ilerleyen yaşla bağlantılı olarak görülen daha birçok soruna ve hastalığa yol açtığını belirtiyor. Peki bu serbest radikaller vücudumuza nasıl giriyor? Alkol, stres, güneş ışınlarına maruz kalma ve hava kirliliği gibi iyi bilinen nedenlerin yanı sıra beslenme hataları da karşımıza çıkıyor.

Kulağa ürkütücü geliyor değil mi? Neyse ki iyi haberler de var! Vücudunuza giren serbest radikallerle savaşabilecek bir silaha sahibiz: antioksidanlar! En etkili bazı antioksidanlar beta-karoten, çeşitli fitokimyasallar ve A,C ve E vitaminleridir. Tüm bu antioksidanlar büyük ölçüde çeşitli meyve ve sebzelerde bulunabilmektedir. Drayer kitabında top 10 güzellik gıdaları arasında iyi  bir antioksidan olarak yaban mersinine yer veriyor. Diğer bazı iyi antioksidan kaynakları  soğan, brokoli, elma, üzüm, çilek, böğürtlen, siyah çikolata, kırmızı şarap ve çaydır.

Mega Omega -3’ler

Screen Shot 2013-12-04 at 13.06.55

Hepimiz “iyi yağlar” terimini duymuşuzdur, omega-3’ler de bu iyi yağların başında gelmektedir. Drayer’a göre Omega-3’ler hücrelerimizin nem sağlamasına yardımcı oluyor ve böylece cildimizin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlıyor. En iyi omega-3 kaynaklarının başında somon, uskumru, alabalık ve ringa balığı gibi yağlı balıklar gelmektedir. Drayer bu balıklardan haftada en az 3 kez tüketilmesini öneriyor. ( Eğer bu miktarda balık tüketmeniz mümkün değilse bir balık yağı takviyesi almayı düşünebilirsiniz.) Yumurta, yoğurt, peynir,süt ve yine yazarın top-10 güzellik gıdaları arasında yer alan ceviz de iyi birer omega-3 kaynağı olup cilt güzelliğinin ve daha genç görünmenin anahtarlarındandır.

Değişim Zamanı

Daha önce beslenmenize yeterince dikkat etmediğiniz için artış işin işten geçtiğini mi düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz. 10 hafta gibi kısa süreler boyunca arttırılmış miktarda omega-3 ve antioksidan tüketen deneklerin sağlıkları ve güzellikleri üzerinde olumlu sonuçların ortaya çıktığı bir çok deney ve araştırma mevcuttur.  Hiç bir zaman başlamak için geç değildir. Ayrıca her gün bu  serbest radikallere maruz kaldığımızı göz önünde bulundurursak şuanda bile önlem almanın ne kadar önemli olduğunu farkedebiliriz.

Yazının devamında Antiaging (yaşlanma karşıtı) beslenme şekli ile ilgili bazı basit önerileri bulabilirsiniz.

 Ne kadar renkli, o kadar iyi. Eğer farklı vitamin, mineral ve antioksidanlardan yeterince aldığınızdan emin olmak istiyorsanız sofranızda yer verdiğiniz sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca rengarenk olmasına özen gösterin. Böylece farklı vitamin, mineral ve antioksidan gruplarından almış olursunuz.

Bazı küçük değişiklikler yapın. Beslenmenizde yer verdiğiniz yüksek kalorili, basit karbonhidrat, sağlıksız yağ ve şeker içeren gıdaların yerine daha düşük kalorili diyet ürünlerine ve meyvelere yer verebilirsiniz.

Genellikle diyet programları hayatınızdan neleri çıkarmanız gerektiğini söyler, Drayer ise beslenme programınıza neleri eklemeniz gerektiğini söylüyor.  Aşağıda güzellik ve gençliğin sırrı olan en önemli 10 yiyeceğin listesini görebilirsiniz.

Unknown

Somon (Omega-3 içerir.)

Az yağlı yoğurt

İstiridye

Yaban mersini ( antioksidan içerir.)

Kivi ( antioksidan içerir.)

Tatlı patates ( antioksidan içerir.)

Ispanak ( antioksidan içerir.)

Domates ( antioksidan içerir.)

Ceviz (Omega-3 ve antioksidanlar içerir.)

Siyah Çikolata ( antioksidan içerir.)

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın