Dairesel Antrenman ( Circuit Training)

1
6876

Dairesel Antrenman

Yağ yakımını, kardiyovasküler sağlığı, hareketliliği, kuvveti, dayanıklılığı ve sürati geliştirmek için ideal bir antrenman şeklidir.

Üstelik dairesel antrenmanın bir diğer avantajı vücut ağırlığıyla yapılan hareketlerle yapılabilir  olması ve özel bir ekipman veya salon gerektirmemesidir. Seçilen hareketlere göre değişiklik göstererek çok dar bir alanda, evde  veya açık havada da uygulanabilir.

Özellikle yaz sezonunda tatile gidecek ve gittiği yerde salon bulunmadığı için antrenmanlarını aksatacak kişiler devamlılık sağlamak amacıyla kendileri veya bir antrenör yardımı ile uygun bir dairesel antrenman programı oluşturabilirler.

Dairesel antrenman sporu hobi amaçlı yapan kişiler gibi profesyonel sporcular tarafından da uygulanan bir antrenman şeklidir. Ayrıca sıradan antrenman rutinlerinden sıkılmış kişiler için değişiklik ve motivasyon artışı sağlar.

Set araları kısa tutulduğu veya hiç olmadığı için zamandan tasarruf sağlar, kısa zamanda sonuç verir. Yorgunluk daha iyi kontrol edildiğinden aynı zaman periyodunda daha fazla çalışma yapılabilir.

Dairesel antrenmanın dezavantajı tamamen kuvvete veya kas hipertrofisine odaklanan sporcular için uygun olmamasıdır.

circuittraining

Dairesel antrenman nasıl uygulanır?

Her egzersizin arasında değişen sürelerde dinlenme (veya hiç dinlenme olmaksızın) arka arkaya farklı bölgelerden seçilen egzersizlerin uygulandığı antrenman rutinidir. Farklı bölgelerden tüm egzersizlerin tamamlandığı bir rutin bir settir. Egzersiz sırası alternatif kas guruplarına göre düzenlenmelidir ve aynı kas gurubundan hareketler arka arkaya eklenmemelidir.

Dairesel antrenmanda ayrıca seçilen egzersizler tekrar sayılı olabileceği gibi (örn; 10 barfiks gibi…) ayrıca süreli  veya mesafeli de olabilir. ( örn: 30 sn boyunca şınav veya 200 m koşu gibi…)

Dairesel antrenmanı bir süre uyguladıktan sonra setler ve egzersizler arasındaki dinlenme sürelerini kısaltarak ve/veya set sayılarını arttırarak programınızı daha da zorlaştırabilirsiniz.

Örneğin en basit şekliyle bir dairesel antrenman şınav, mekik, squat, barfiks ve lunges(ön hamle) den oluşabilir. Kişinin antrenman seviyesine ve hedeflerine uygun hareketler seçilmeli dinlenme süreleri  ve set sayıları da buna göre belirlenmelidir.

Dairesel antrenmanda dikkat edilmesi gereken 2 antrenman arasında yeterli dinlenme olması ve arka arkaya iki gün uygulanmamasıdır. Ayrıca antrenman öncesi ısınma ve sonrasında soğuma yapmak bu yorucu rutini daha kolay uygulayabilmek ve sakatlıkları önlemek açısından önemlidir.

storesonik bana ozel banner

1 YORUM

  1. Bodybuilding.com gibi bir sitenin eksikliği hissediliyordu bu eksikliği kapamaya çalışmanız bence takdiri hakkediyor. Özellikle kısa bilgi notlarınız yeni, eski farketmeden bütün sporculara fayda sağlıyacağına inanıyorum. sizin de bildiğiniz gibi belli bir noktadan sonra vücud farklı programlara ihtiyaç duyuyor. Daha fazla antrenman programı paylaşsanız ve bu programlarla kullanılcak besin desteklerini önerirseniz çok güzel olur.

    Y. Doruk Aracagök

Bir Cevap Yazın