Diyabet ve Tatlılar

0
1855

Diyabet ve Tatlılar

Eğer diyabetliyseniz bu hiç bir zaman tatlı yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak tatlı yiyeceğiniz zamanları özel günlere saklamak ve normal günlerde vücudunuz için daha önemli ve gerekli olan besleyici gıdalara yer vermek daha doğru olacaktır. Canınız fazlasıyla tatlı çektiyse taze meyve veya meyve salatası yemeği deneyebilirsiniz. Eğer o günkü öğününüzde tatlıya yer vermeye karar verdiyseniz porsiyonlarınızı ufak tuttuğunuzdan emin olun.

Diyabetli olmak, asla doğum günü pastanızdan tadamayacağınız anlamına gelmez, ancak porsiyonlarınızı sınırlı tutmayı ve yediklerinize daha sağlıklı alternatifler aramayı gerektirir.

Diyabetin çözümü tek başına şekerden kaçınmak değildir, çünkü basitçe tip 1 diyabet genetik ve bazı bilinmeyen başka faktörlerden dolayı görülürken tip 2 diyabet büyük ölçüde beslenme kaynaklıdır, fazla kilolu olmak yani kilo almanıza sebep olacak her türlü yüksek kalorili gıdayı tüketmekten etkilenir. Yine de yapılan araştırmalar şeker tüketiminin diyabettle bağlantığı olduğunu ve minimize edilmesi gerektiğini göstermiştir.

Araştırmalar tükettiğiniz karbonhidrat tipinden çok tükettiğiniz toplam karbonhidat miktarının da kan şekerinizin yükselme hızını etkilediğini göstermiştir. Bu sebeple çoğu diyabet vakasında düşük miktarlarda şeker dahil tüketilebilmektedir, Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu durumda gün içerisindeki diğer karbonhidrat tüketiminizi sınırlamanız gerektiğidir.

Bu istediğim her zaman tatlı tüketebilirim şeklinde yorumlanmamalıdır. Çünkü çoğu tatlı çok küçük bir serviste bile yüklü miktarda karbonhidrat içerir. Bu sebeple hem porsiyon boyunda hem de seçtiğiniz tatlı konusunda dikkatli olmalısınız.

Tatlı tüketimini özel günlere saklamak hem motivasyonunuzun bozulmaması, hem de ölçüyü kaçırmamanız için iyi bir yöntemdir. Böylece rutin günlerinizde besleyiciliği daha fazla olan sebzelere, tam tahıllara, yağsız süt ve süt ürünlerine, meyvelere, balık ve yağsız et tüketimine daha fazla yer verebilirsiniz.

Eğer tatlı yemeğe başladığınızda durmakta zorlanıyorsanız en pratik çözüm onları kolay ulaşacağınız yerlerde bulundurmamaktır. Eğer buzdolabınızda bir paket dondurma duruyor veya dolaplarınız kekler ve kurabiyelerle doluysa bu gıdaları aklınızdan çıkarmanız daha zor olacaktır. Tatlı tüketiminizi evde değil dışarı çıktığınızda yapmaya özen gösterebilirsiniz. Tabii evde tatlı yemenin avantajının doğru malzeme seçimi ile kendi hazırladığınız tatlınızı sağlıklı bir hale getirebileceğinizi de hatırlatırız. Tatlı yiyeceğiniz zaman yanınızda bir arkadaşınız veya ailenizden birinin olması onun sizi ve sizin kendinizi kontrol etmenizi kolaylaştırır.

Eğer tatlı olarak daha sağlıklı alternatifler hazırlamak isterseniz tüm tariflerinizde Walden Farms “0” kalori, “0” şeker, “0” yağ, “0” karbonhidrat Çikolata Sosu ve Çikolata Şurubu’na yer verebilirsiniz. Ancak Walden Farms’ı kombine edeceğiniz diğer malzeme seçimlerine de dikkat etmeyi unutmayın.

Screen Shot 2013-11-07 at 11.52.10

Walden Farms ile hazırlayabileceğiniz bazı sağlıklı tarifler için linkte tıklayabilirsiniz.

http://www.waldenfarmsturkiye.com/tarifler/

( Walden Farms Çikolata Sosu ve Şurubu diyabetiklerin kullanımına uygun olmasına rağmen tariflerde kullanılan diğer malzemelerin, şeker, yağ ve karbonhidrat içerdiğini ve doktorunuzun ve beslenme programınızın müsade ettiği ölçülerde tüketmeniz gerektiğini önemle hatırlatırız.)

 Ayrıca bu yazının tüm hastalar için geçerli olmadığını hatırlatır, tüm hastaların öncelikle doktorlarının öneri ve tavsiyesine uygun olarak kendi kişisel beslenme planlarına bağlı kalmalarını öneririz. 

Bir Cevap Yazın