Diyet Sırasında Kas Kaybını Önlemek

0
12609

Yaz öncesi diyet yapmak ve yazı daha fit geçirmek çoğu insanın şuandaki bir numaralı hedefidir. Ancak belirgin karın kaslarına sahip olayım derken kas kütlenizi de kaybetmemek ve kış boyunca elde ettiğiniz kazanımları çöpe atmamak dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdir.

Hem yağ yakımını desteklemek hem de diyet sırasında kas kaybını azaltmak için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Karbonhidrat Tüketimi

images

Diyet sırasında sıklıkla yapılan bir hata “sıfır karbonhidrat” içeren diyetlere girmek veya karbonhidrat alımını gereğinden fazla azaltmaktır.

Aldığınız karbonhidrat miktarını azaltarak kesinlikle kilo verebilirsiniz, ancak hem fazlasıyla yorgun ve güçsüz kalırsınız hem de ciddi ölçüde kas kaybı yaşarsınız.

Karbonhidrat tüketmezseniz vücudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayabileceği başka enerji kaynakları aramaya yönelir, kaslarından enerji ihtiyacını karşılamaya başlar.

Glikojen depolarınızı dolu tutmak ve metabolizmanızın optimum düzeyde çalışmasını sağlamak için karbonhidrat tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler zamanlamayı doğru yapmak ve doğru karbonhidrat kaynaklarını tüketmektir. Yavaş sindirilen karbonhidratlar şeker, makarna, beyaz un, beyaz ekmek gibi basit karbonhidrat kaynaklarından farklı olarak kan şekeri seviyenizde ani farklılıklar meydana getirmezler. Bu sebeple Glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlar daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Günlük olarak aldığınız karbonhidratı 6-7 öğüne bölmek kan şekeri seviyenizde belirgin oynamalar olmaması açısından önemlidir. Gün içerisinde hızlı sindirilen karbonhidratlar tüketebileceğiniz tek zaman boşalan glikojen depolarını doldurmak, kas gelişimi ve vücudun yenilenme sürecini desteklemek için antrenman sonrasıdır.

Yağlar Düşmanınız Değildir!

Diyet sırasında sıklıkla yapılan bir hata yağ tüketiminden tamamen kaçınmaktır. Satüre (doymuş) yağlar ve trans yağlardan kaçınmak doğru bir seçimdir ancak yine de sağlıklı yağlar olarak adlandırılan Omega-3 ve Omega-6 tüketmek bağışıklık sistemi ve genel sağlığınız için son derece yararlıdır.

Diyet Sırasında Protein Tüketimi

Diyete girdiğinizde, günlük tükettiğiniz besin ve kalori miktarı düştüğünde protein alımına dikkat etmek vücudun anabolik durumda kalması için çok büyük önem taşımaktadır. Günlük protein alımınız diyet sırasında kas kaybını minimum seviyede tutmak için kilo başına 2-3 gram olmalıdır. Günlük almanız gereken protein miktarını tutturmak için supplementler iyi birer alternatiftir, ancak bazı protein tozlarının yağ ve şeker miktarının yüksek olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu sebeple diyet sırasında tercih ettiğiniz protein tozunun izole olmasında yarar vardır.

Amino asitlerin diyet sırasında önemi!

Antrenmanlarınıza ve günlük yaşamınıza aynı şekilde devam ederken diyet yapmak çok kolay birşey değildir. Diyet sırasında beslenmeniz ve karbonhidrat alımınız bir miktar azaldığı için özellikle vücudunuz bu yeni beslenme düzeyine alışana kadar kendinizi genellikle antrenman sırasında daha güçsüz ve gün boyunca daha yorgun hissedersiniz. Amino asitler proteinlere göre daha hızlı bir şekilde kana karıştıkları için kaslarınızı antrenman öncesi, sonrası ve sırasında daha hızlı bir şekilde beslerler. Böylelikle vücudunuzun en fazla ihtiyaç duyduğu anlarda hızlı bir şekilde anabolik etki sağlarlar ve kas kaybını minimize ederler.

Diyet sırasında gıda takviyeleri normalden de önemli bir yere sahip olmaktadır, çünkü hem yağ yakımını desteklemek hem de bu esnada kas kaybını minimize etmek için normal gıdalara göre daha hızlı bir şekilde vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılarlar.

Diyet sırasında ayrıca gerçekçi olmak gerekmektedir, yani çok büyük miktarlarda kas kazanımı hedeflemek yerine var olan kas kütlenizi korumak hedeflenmelidir. Aynı anda hem belirgin bir şekilde irileşmek hem de yağ yakmak çok gerçekçi bir hedef değildir.

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın