Diyet Yapmanın Kilo Vermek Dışındaki Faydaları

0
2980

 Öncelikle diyet yapmak ile kastedilenin sadece yağ yakımı olmadığını, gerektiğinde kilo almaya, kas kitlesi kazanmaya, performans artışı sağlamaya yönelik uygulanabilecek her türlü farklı ve düzenli uygulanan beslenme programının diyet olarak adlandırıldığını hatırlatalım.

Diyetinizde işlenmiş gıdalara ve hazır yiyeceklere mümkün olduğunca az yer vermek ve tam tahıllı yiyeceklere, sebzelere, meyvelere, uygun miktarda kuruyemişlere, yağsız etlere ve deniz ürünlerine yeterli miktarda yer vermek sadece dış görünüşünüzü ve fiziğinizi daha düzgün bir hale getirmenize yaramaz. Aynı zamanda daha sağlıklı olmanızı ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.

Diyet Yapmanın Kilo Vermek Dışındaki Faydaları

Daha Enerjik Hissedin

Yukarıda saydığımız sağlıklı gıdalardan oluşan bir diyet vücudunuzun daha enerjik olmasını sağlar. B-kompleks vitaminleri ve demir gibi bazı vitamin ve mineraller vücutta hücrelerinizin ihtiyaç duydukları enerjiyi kullanmalarına yardımcı olur ve böylece vücudunuz daha düzgün bir şekilde çalışır. Sağlıklı beslenmek aynı zamanda şeker seviyenizde meydana gelebilecek ve ani yorgunlukları tetikleyecek istenmeyen hızlı değişiklikleri önler.

Özellikle kahvaltıda lif yönünden zengin tam tahıllı yiyeceklere yer vermek güne daha enerjik başlamanıza ve öğle yemeğine kadar kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

Kardiyovasküler Sağlık

Screenshot 2014-02-19 15.25.10

Yediklerinize dikkat etmek ve seçici olmak uzun vadede kardiyovasküler sağlık sorunları yaşama riskinizi azaltır. Örneğin sebze ve meyveler C vitamini açısından oldukça zengindir ve C vitamininin damar sağlığınız üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Sebze ve meyveler açısından zengin bir diyet kalp krizi ve felç riskini azaltır, yüksek kan basıncını azaltır. Avokado, badem, balık gibi gıdalardan temin edilebilecek sağlıklı yağlar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve kalp sağlığınızı korur.

Tam tersi sağlıksız ve fast food ağırlıklı dengesiz bir beslenme kolesterol seviyenizi yükseltir ve sizi kalp krizi riskine açık hale getirir.

Kanser

Diyetinizde fazlaca işlenmiş gıdaların olması kanser riskini ciddi anlamda arttıran bir faktördür.  Düzenli ve dengeli bir beslenme şekli ise kanserle savaşan bir çok besleyici madde ve antioksidan almanızı sağlar.

Ruh Sağlığı

mental-health-200x300

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin vücudunuz üzerinde birçok yararı var. Aynı şekilde ruh sağlığınıza da iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Örneğin B-6 vitamini vücutta mutluluk hissini arttıran dopamine salgılanmasını destekler. Omega-3 gibi sağlıklı yağların eksikliği depresyona ve ani ruh hali değişikliklerine sebep olabilir.

Kafein tüketimini fazla abartmamak aynı şekilde ruh sağlığı açısından yararlı olur, çünkü kafeinin fazla tüketimi insanda sinirlilik yapabilir.

Ayrıca öğünleri atlamadan düzenli beslenmek stresi önler.

Düzgün bir fiziğe sahip olmak aynı zamanda insanın ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve kişinin özgüvenini yükseltir.

Bir Cevap Yazın