Dövüş Sporcuları İçin Supplementler

2
8297

Dövüş Sporcuları İçin Supplementler

Karate, Taekwondo, Judo, Boks ve Kick Boks en bilinen dövüş sporları olmakla birlikte son yıllarda MMA, Muai-thai, Jiu-jitsu gibi dövüş sporları da Türkiye’de yaygınlaşmaya başlamış, yarışma ve karşılıklı dövüş içermeyen sadece fitness amaçlı yapılan Body Combat gibi dövüş sporları da bilinmeye başlamıştır. Bu sporlar genel olarak dövüş sporları adı altında bir tutulsa da neredeyse hepsinin antrenmanları, dolayısıyla bu sporlara uygun olan supplementler farklılık göstermektedir.

Dövüş sporları genel olarak size güç, dayanıklılık, patlayıcı kuvvet, sürat ve esneklik kazandırır. Bütün bu özelliklerinizi bir arada geliştirmek pek çok spor branşında mümkün olmaz. Kısaca dövüş sporları genel sağlığınız için ve fit bir vücuda sahip olmak için son derece faydalıdır.

Dövüş sporlarının da kendi aralarında farklılık göstermesi ve dönemsel olarak antrenman programlarının değişmesi bütün bu sporlar ve antrenmanları için belli bir supplement programı yapmayı imkansız kılar. Bu yüzden bu sporları yapanların kullanabileceği supplementler hakkında kısaca bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Müsabık sporcular için kilo kontrolü:

Maç Öncesi Kilo Fazlası Olanlar:

L-Carnitine + CLA: Maçlardan birkaç gün önce kilo vermeye başlamak yerine kilo fazlası olan sporcunun bu durumu aylar öncesinden öngörüp uygun bir diyet ve supplement kullanması yararlı olacaktır. L-Carnitine herhangi bir yan etkisi olmayan ve günlük besinlerimiz sırasında aldığımız bir çeşit amino asit olup, fiziksel aktivite sırasında yaktığınız kalori miktarını %30-40’a kadar arttırabilir. Profesyonel olarak sporla uğraşan tüm sporcuların, yağ yakıcı bir supplement kullanırken veya sadece diyet yaparken bile CLA kullanması son derece faydalı olacaktır. CLA kilo verirken kas kaybını önlemeye yardımcıdır, yani verdiğiniz kilonun kas yerine yağ ağırlıklı olmasını sağlar ve performansınızın düşmemesi için faydalı olur.

Termojenik Yağ Yakıcılar: Eğer zamanınız daha kısıtlıysa, yani daha hızlı bir şekilde kilo vermeniz gerekirse termojenik yağ yakıcıları tercih edebilirsiniz.

Arbuterol veya diğer su atıcılar: Bir maç öncesi kilo vermeniz gerekiyorsa vücudunuzdaki fazla suyu atmakta hedeflediğiniz kiloya ulaşmanıza yardımcı olabilir. Zaten çoğu sporcu bunu maç öncesi koşarak veya saunaya girerek terleme yoluyla yapmaktadır. Fakat bunu maç gününe çok yakın bir tarihte yapmanın vücutta su eksikliğine, dolayısıyla maçtaki performansınızın olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Arbuterol vb. su atıcıları yarışma gününe birkaç gün kala kullanmaya başlamak yerine daha uzun bir süreye yaymak ve kullanım önerilerine uygun almak önemlidir.

Maç Öncesi Kilosunu arttırmak isteyen Sporcular:

Dövüş sporlarıyla uğraşan herkes için sürat son derece önemlidir. Bu yüzden vücuttaki her bir gereksiz kilonun hızınızı yavaşlatacağını ve eğer kilonuzu arttırmanız gerekiyorsa bunu mutlaka kas ağırlıklı yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu yüzden tıpkı kilo verirken olduğu gibi kilo alımını da uzun bir vadeye yaymak daha sağlıklı olacaktır. Bir sporcu asla sağlıksız bir şekilde beslenerek kilosunu arttırmamaya çalışmamalıdır. Profesyonel sporcular için en ideali kilo aldırıcı ürünler (Gainer) kullanmak yerine alması gereken kiloyu uzun vadede hedefine uygun bir protein tozu kullanarak kas ağırlıklı almaktır. Bu duruma tek istisna çok ağır antrenman yapanlar ve metabolizması çok hızlı çalışanlardır. Bu durumda protein ihtiyacının yanı sıra karbonhidrat ihtiyacını da supplementlerle karşılamak ( gainer kullanmak) veya iyi bir protein tozu +vitargo kullanmak uygun olabilir.

Tüm Sporcuların Genel Sağlık ve Performansları İçin Kullanabilecekleri Supplementler

Amino asitler, BCAA, HMB: Dövüş sporları sakatlıklara son derece açık sporlar olup, her antrenman kaslar üzerinde büyük bir stres oluşturur. Bu yüzden antrenmanlardan önce ve sonra her sporcunun kaslarının yenilenmesi ve meydana gelen yıpranmaların onarılması için uygun bir amino asit desteği , ayrıca BCAA, HMB gibi spesifik amino asitler kullanması ideal olur.

Glutamine: Dövüş sporları genel olarak yoğun antrenman yapmayı gerektirir. ( En az haftada 4 gün) Özellikle müsabaka döneminde antrenman sayıları daha da artabilir. Bu yüzden profesyonel sporcular hem zihinsel hem de fiziksel açıdan sürantrene olma riskiyle karşı karşıyadır. Bu sorunu aşmak ve kasları beslemek için glutamine birebirdir.

Performans Arttırıcı Ürünler: İleri seviye sporcular için kendini zorlamak, kondisyonunu, dayanıklılığını ve gücünü arttırmak son derece önemlidir. Performans arttırıcı ürünler kreatinler ve nox ürünleri olarak ikiye ayrılabilir. Bu ürünleri maç anında kullanmaktan ziyade özellikle güç ve dayanıklılık antrenmanlarında planlı ve düzenli kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Nox ürünlerini maç anında kullanmak (özellikle kullanımına alışkın olmayanlar için) yarışma anında zaten üst düzeyde olan heyecan, huzursuzluk ve stresin daha da artmasına ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.

Glucosamine & Chondroitin: Dövüş sporlarında özellikle diz ağrıları ve eklemlerde
sıvı kaybı son derece sık yaşanmaktadır. Bu durum çoğu zaman antrenmanlara ara vermek zorunda kalmakla sonuçlanmakta, hatta bazı sporcular için geri dönülmez bir hal alıp spor hayatının bitmesine veya ameliyata kadar gidebilmektedir. Eklemlerde ağrı başlamadan önce düzenli olarak veya antrenman yoğunluğu arttırıldığında Glucosamine Chondroitin kullanmak bu tür sakatlıkların önlenmesinde son derece etkilidir.

Vitamin ve Mineraller: Genel sağlık ve bağışıklık sistemi için her insanın vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması gerekir. Ancak sporcular için bu vitamin ve mineral ihtiyacı daha da artar. Özellikle kış döneminde ve antrenman yoğunluğu arttığında vitamin ve mineral takviyesi almak faydalı olacaktır. Böylece hastalanarak antrenmanlarınızdan geri kalmak veya vücudunuzda spesifik vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanan performans düşüklüğünden etkilenmemek için bu konuda dikkatli olmak, mümkünse rutin testleri yaptırmak gerekir. Sporcuların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Universal Animal Pak gibi sporculara yönelik kompleks multivitaminleri kullanabilirsiniz.

storesonik bana ozel banner

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın