Farklı Kardiyo Çalışmaları

1
1393

Farklı Kardiyo Çalışmaları

Kardiyo’yu basitçe büyük kas gruplarınızı en az 15 dakika veya daha uzun süre boyunca çalıştırdığınız ve antrenman seviyenize uygun olarak nabzınızın normalden daha yüksek bir aralıkta olduğu çalışma olarak özetleyebiliriz. Kardiyo genellikle yağ yakımını desteklediği için yapılmaktadır, ancak kardiyonun kalp ve dolaşım sağlığı üzerinde ayrıca birçok olumlu etkisi vardır. Kardiyo çalışmalarının bu ve benzeri sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmak için Amerikan Kalp Derneği (American Heart Association) haftada beş gün, günlük olarak en az 30 dakika kardiyo çalışması yapılmasını önermektedir.

11974139-man-running-in-a-forest-in-autumn Kardiyo genellikle en sevilmeyen ve sıkıcı bulunan çalışmadır. Genelde sürekli aynı tekrardan oluştuğu ve süresi de normal ağırlık çalışmasındaki bir egzersizden çok daha uzun olduğu için genellikle sevilmez. Spor salonunda bir ağırlık çalışması gibi kendinize meydan okuduğunuz bir çalışma sayılmayacak bisiklet, Koşu bandında yürümek ya da koşmak gibi kardiyo çalışmalarından sıkıldıysanız farklı alternatifleri denemenizi öneririz.

 Açık Havada Yürüyüş/Koşu

 Eğer 30 dakika boyunca gördüğünüz tek manzaranın spor salonunun duvarı veya karşınızdaki ayna olmasından sıkıldıysanız koşu ve yürüyüş için açık havayı tercih edin. Koşu bandı üzerinde geçmek bilmeyen dakikaların çok daha çabuk geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca açık havada spor yapmanın özellikle güneş ışığından yeterince yararlanamayan çalışan insanların D vitamini eksiğini gidermesi, inişler ve çıkışlarla dolu bir yolda yapılan koşu ve yürüyüşün daha verimli olması, spor salonuna gitmeye üşenenler için daha kolay bir alternatif olması gibi birçok avantajı vardır.

 Grup Dersleri

 760243E1-9EFF-CAD3-463292010199387ETek başınıza motive olmakta zorlanan, kardiyonun yarısına geldiğinde pes eden bir yapınız varsa  iyi bir grupla ve antrenör ile çalışmak kardiyoyu daha çekilebilir bir hale getirir.

 Yüzme

 Yüzme de son derece etkin bir kardiyo çalışmasıdır. Ayrıca herhangi bir sakatlık geçirmiş olanlar veya yaşı ileri olan kişiler için yüzme çok daha iyi bir alternatiftir. Koşu, yürüyüş gibi çalışmalar özellikle diz eklemlerine fazla yüklendiği için bu tür çalışmaları yapamayanlar yüzme ile hem etkili bir şekilde kardiyo yapabilir hem de sakatlanma riski yüksek eklemlerini güvenli bir şekilde güçlendirerek sakatlık riskini azaltabilirler.

 Diğer Spor Faaliyetleri

 Tüm bu egzersizler yine de size sıkıcı geliyor ise futbol, basketbol, tenis, dövüş sporları gibi bir spor aktivitesini tercih etmek en doğru seçim olacaktır. Ancak eğer bu tür bir aktivite tercih edecekseniz oynadığınız süre boyunca aktif olmanız ve haftada 1 yapılan bir halı saha aktivitesi ile sınırlı kalmamanız gerekiyor.

 İp Atlamak

 İp atlamak kardiyovasküler sisteminiz, kemik sağlığınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir ve aynı zamanda koordinasyon becerinizi de geliştirir. Bu basit egzersiz ile hem üst hem de alt vücudunuzu çalıştırırsınız ayrıca ucuz ve evde de kolaylıkla yapılabilen bir çalışmadır.

 Kürek

 ROWING-MACHINE_2445850cKürek üst ve alt vücudunuzu birlikte çalıştıran ve diğer birçok çalışmaya oranla sakatlanma riski oldukça düşük bir egzersizdir.

1 YORUM

 1. öncelikle güzel bir çalışma olmuş tabi bunların yanına şunlarıda ekleyelim
  interval kardiyo sistemi(bence en etkilisi)
  piramit kardiyo sistemi
  istasyon kardiyo sistemi
  süperset çalışma sistemi
  nabızı yükselten herşey kardiyo olarak gözükmektedir fakat kardiyonun da düzgün bir şekilde yapıldığında istenileni verir sporcuya eğer yağ yakmak için yapılıosa kardiyo belli nabız seviyeleri vardır bu insanın yaşına göre değişmektedir bu nasıl hesaplanır :
  220-(yaşınız) bu sizin maximal nabızın olmaktadır burdan öteye çıkıldıgında sizin için risk taşimaktadır
  yağ yakımı ise 220-(yaşınız) in % 60indan sonra gerçekleşmektedir örneğin : 20 yaşındaki bir sporcuyu ele alalım 220-20 = 200maxsimal nabız 200×60/100 =120 minimum yağ yakımı için gerekli olan nabızdır.
  en iyi yağ yakımı %80 ile %90 lik nabız arasında gerçekleşmektedir

Bir Cevap Yazın