Fazla Antrenman Yaptığınıza Dair 10 İşaret

0
4348

 Bunun nesi kötü ki demeyin! 

Antrenman sağlıklı olmak, daha fit bir vücuda sahip olmak ve kilonuzu korumak için olmazsa olmazlardandır. Antrenman yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi, stresi yenmenizi ve vücudunuzda güç artışı sağlar.

Yine de fazla antrenman yapmak bazı durumlarda sağlığınız ve vücudunuz üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir

Over training yani fazla antrenman  çok uzun süre dinlenmeksizin antrenman yapmak veya aşırı yoğun ve zorlayıcı antrenmanlar yaparak vücudunuzu fazla stres altına sokmanız sonucu sağlığınız ve performansınızın olumsuz etkilenmesiyle sonuçlanır.

Yenilenme süreci sporun olmazsa olmazlarındandır ve kendinize ve vücudunuza dinlenerek kendini toparlaması için zaman tanımanız gerekir. Ağırlık antrenmanları ve yüksek yoğunluklu diğer fiziksel aktiviteler esnasında kas liflerini zorlarız ve bu liflerin kendini tamamen yenileyip onarmaları  en az 48 saat alır.

Bu kasların tamir ve yenilenme süreci, kas gelişiminin de yaşanmasına olanak tanır. Ancak kendinize dinlenmek için yeterince süre vermezseniz kaslarınız kendini yenileyemez ve bu durum kaslarınızda kalıcı hasara neden olur.

Aşırı Antrenman Yaptığınıza Dair Belirliler:

overtraining_less_is_more

1.   Kendinizi Fazla Yorgun Hissetmek

Pek şaşırtıcı olmasa gerek. Eğer günlük aktivitelerinizi bile yerine getiremeyecek kadar yorgun oluyorsanız aşırı antrenman yapmışsınız demektir. Bu sebeple yüksek yoğunluklu antrenmanlarınızın sayısını bir haftada max 3 antrenmanda tutun ve bu antrenmanlar arasında en az bir dinlenme günü bırakın.

2.   Sürekli Ağrılar

Dayanıklılık sporları ile uğraşan sporcularda sıklıkla görülen bir durumdur. Kaslarınızın, kemiklerinizin ve eklemlerinizin ağrıdığını hissediyorsanız tempoyu geçici olarak biraz düşürmekte yarar var.

3.   Dinlenik Halde Kalp Atım Sayısında Artış

Antrenman yaparken normal olarak kalp atım sayınız artar. Ancak sonrasında dinlenik haldeyken bile nabzınız yüksek ise fazla antrenman yapmışsınız demektir.

Nabzınızın antrenman bitimi ve set aralarında geç düşmesi de over training durumunun sinyallerindendir.

4. Bağışıklık Sisteminiz Düşük İse

Eğer kolaylıkla hasta oluyorsanız ve vücudunuzun savunma mekanizması zayıfladıysa bunun da sebebi over training olabilir.

breastfeeding-and-illness

5.  Ruh Halinizdeki Ani Değişiklikler

Az dinlenme ve fazla egzersiz hormon seviyelerinizde düzensizliğe neden olabilir ve bu durum sinirli, huzursuz olmanıza sebep olur. Konsantrasyon bozuklukları da over training işaretidir.

6.  Uyuyamamak veya Normalde Uyuduğunuzdan Fazla Uyku İhtiyacı Hissetmek

Uygun seviyede egzersiz yapmak uyku düzeninin sağlanmasına yardımcıdır. Ancak fazla egzersiz vücudunuzu hiperaktif bir moda sokar, bir türlü rahatlayamadığınız için uyku sorunları yaşarsınız.

Özellikle sprinterler ve patlayıcı kuvvet antrenmanı yapan sporcularda görülür.

Bazı fazla antrenman yapanlarda ise tam tersi bir etki görülür.  Bu durumda olanlar sürekli bir uyku ihtiyacı hisseder.

7. Performans Düşüklüğü

Normalde rahatlıkla çıkardığınız bir antrenmanı tamamlayamamak ve performans düşüklüğü overtraining belirtileridir. Bu performans düşüklüğü işin kötüsü pek çok overtraining yaşamış kişiyi daha fazla antrenman yapmaya yöneltir ve durumu daha da zorlaştırır.

8.   Daha Fazla Antrenman Yapmanıza Rağmen Kilo Almak

Fazla antrenmanın hormon seviyelerinizde değişikliklere sebep olması sonucu, daha fazla kalori yaksanız da yağ yakmanız bazı durumlarda zorlaşabilir.

Kortizol seviyelerinin artması özellikle bel çevresinde yağ depolanmasına sebep olur. Aynı zamanda fazla antrenmanın bir diğer olumsuz etkisi kas kaybı yaşanmasına neden olabilmesidir.

9. İştah Kaybı

cocuklarda-istahsızlık-belirtileri-nasil-gecer-hastaliktedaviNet-150x150

Fazla antrenman sonucu salgılanan epinephrine ve norepinephrine hormonları iştah kaybına neden olmaktadır.

İnsanlar bu durumu kilo vermek açısından olumlu olarak görebilir, oysaki yoğun antrenman yapıyorsanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamanız gerekir.

 10. Bayanlarda Adet Döngüsünde Bozulma

Aşırı antrenman yapan bayanların adet düzeninde değişiklikler olabilir veya hiç adet görmeyebilirler.

Aşırı antrenman yapmanın olumsuz etkilerinden kaçınmak için ne yapılabilir?

Glutamine aşırı antrenman yapan ve yorgunluk hissedenler için en iyi çözümdür. Glutamine ’nin en önemli faydalarından biri antrenmanınızdan sonra boşalan glikojen depolarınızın doldurulması için gerekli olan karbonhidrat sentezine yardımcı olmasıdır. Bu depolarınızı ne kadar çabuk doldurabilirseniz bir sonraki antrenmanınıza o kadar çabuk hazır olursunuz. Bu yüzden antrenman sonrası aldığınız içeceğe glutamin eklemek hem yenilenme sürecinizi hızlandırır, hem de zamanla yeni kas dokusu kazanmanızı sağlar.

Aşırı Çalışma antrenman sonrası yenilenme süreciyle bağlantılıdır, çünkü eğer yenilenme süreciniz normalden uzun sürmeye hatta tam olarak gerçekleşmemeye başlamışsa aşırı çalışma (overtraining) ile karşı karşıyasınızdır.

“The American Journal Of Clinical Nutrition”ın yaptığı araştırmaya göre overtraining yaşayan sporcularda belirleyici unsurun glutamine seviyeleri olduğunu ve bu sporcularda glutamine seviyesinin aylar hatta yıllardır olması gerekenden düşük olduğunu göstermiştir.
Bu çalışmadan çıkabilecek sonuç overtraining’den korunmanın yolunun glutamine seviyenizin düşmesine izin vermemek için diyetinizde ve beslenme programınızda glutamin’e yer vermeniz gerektiğidir.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın