Fitness ile ilgili Doğru Sanılan 10 Yanlış

0
2012

ExerciseMyth-Joel-081811-v2

Fitness ile ilgili Doğru Sanılan 10 Yanlış :

kardiyo, fitness ve vücut geliştirme hakkında doğru sandığımız bir çok yanlış var. Öğrenmeye hazır mısınız?

1. Kardiyo aletleri yaktığınız kalori miktarını hesaplar.

Gerçek:
Harcanan kalori miktarı yaşınıza, antrenman seviyenize, vücut kitle indeksinize ve cinsiyetinize bağlıdır.Farklı cinsiyetlerde, farklı antrenman seviyelerinde ve farklı vücut ölçülerindeki kişilerin aynı egzersizde yakacakları kalori miktarları farklı olacaktır. Bazı kardiyo aletleri cinsiyet ve ağırlık bilginizi bile sormaksızın yalnızca tahmini bir kalori hesabı yaparlar.

2. Kalp atım hızı monitörleri (Heart Rate Monitors) ne kadar ağır çalıştığınızı size söyleyecektir.

Gerçek:
Bu tür ölçümler ne tür egzersiz yaptığınızı tam olarak bilemeyeceği için sizi yanıltabilirler. Ne kadar ağır çalıştığınızı söylemenin en iyi yolu kendi vücudunuzu dinlemektir. En basit örnek ile ne kadar ağır çalıştığınızı o anda tam bir cümle kurabilecek durumda olup olmadığınızdan yola çıkarak ne kadar hızlı nefes alıp verdiğinizden anlayabilirsiniz.

3. Kilonuz önemsemeniz gereken tek ve en önemli gerçektir.

Gerçek:
Kilonuz fitness seviyenizle ilgili birşeyler söyleyebilir. ancak bu da herşey demek değildir. Kas yağdan daha ağır olduğu için özellikle yeni spora başlayan kişilerde ilk haftalarda kas gelişimi dolayısıyla ağırlıkta artış meydana gelebilir. Tartının gösterdiği rakama takılmak yerine giydiğiniz kıyafetlerden ve aynadaki görüntünüzden yola çıkarak kendinizi değerlendirin.

4. Düşük yoğunluklu egzersizler daha fazla yağ yakımı sağlar.

Gerçek: Ne kadar yoğun antrenman yaparsanız o kadar fazla karbonhidrat kullanırsınız. Bu esnada daha az yağ yakıyor olabilirsiniz ancak daha fazla kalori harcarsınız.

Vücudunuz yağ yakımına ancak tüm karbonhidratları tükettikten sonra geçecektir.

5. Protein tozları zararlıdır.

Gerçek: Protein tozları genellikle peynir altı suyundan elde edilirler ve yağ, karbonhidrat, kolesterol ve gereksiz kalorilerden büyük ölçüde arındırılmış sağlıklı protein kaynaklarıdır. Protein tozlarının ham maddesi olan peynir altı suyu izolesi/konsantresi bebek mamalarında bile kullanılmaktadır.

6. Sadece kol, karın gibi belli bölgelere odaklanarak daha hızlı sonuç alabiliriz.

Gerçek: Aynı bölge için ne kadar tekrar yaparsanız o kadar kas hafızası geliştirirsiniz. Bu antrenmanınızın verimliliğini düşürür ve vücudunuzun daha az yağ yakmasına neden olur. Vücudun tüm bölgelerini düzenli olarak çalıştırmak kas hafızası gelişmesini azaltır ve her tekrarda harcadığınız kalori miktarı artar, böylece daha fazla yağ yakarsınız.

7.Antrenman yaptığınız sürece ne isterseniz yiyebilirsiniz.

Gerçek: Kilo vermek ve yağ yakımı ancak harcadığınız kalori miktarı aldığınız kalori miktarından fazla ise gerçekleşir. Sağlıklı yağlardan, karbonhidratlardan ve proteinlerden oluşan dengeli bir diyet harcadığınız kalori miktarını arttıracaktır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

8. Kardiyo kilo vermenin tek yoludur.

Gerçek: Kardiyo egzersizleri kalp sağlığı ve dayanıklılık için yararlıdır ancak yağ yakımı için en iyi yol değildir.

Kaslar daha büyük enerji depoları olduğu için uzun kardiyo egzersizleri sırasında vücudunuz yağ yerine kaslardan yakmaya başlayacaktır.

10-25 dakikalık kardiyo egzersizleri kalp sağlığınız açısından yeterlidir, böylece kas kaybı yaşamazsınız.

9. Kardiyo çalışmalarını sabah aç karnına yapmanız daha fazla yağ yakımı için yararlıdır.

Gerçek: Metabolizma hızınızın en düşük olduğu saatler sabah saatleridir çünkü genellikle ortalama 8 saat boyunca hiç bir şey yememiş olursunuz.

Dengeli bir kahvaltı yapın ve egzersize başlayın, böylece hem daha rahat ve uzun bir antrenman yapabilirsiniz hem de metabolizmanız halihazırda çalışmaya başlamış olacaktır.

10. Buz gibi su içmek yağ yakar.

Gerçek: Buz gibi su içmenin vücudunuzun ısısını korumak için fazladan kalori harcadığına dair bulunmuş hiç bir kanıt yoktur. Bu sebeple soğuk veya oda sıcaklığında su içmek arasında hiç bir fark yoktur.

—–

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın