Glucosamine Chondroitin & MSM

0
7746

EKLEM VE KIKIRDAK SAĞLIĞI İÇİN;

Glucosamine Chondroitin & MSM

Glucosamine
Glucosamine

Eklem ağrıları ağırlık çalışanlar, dövüş sporları ile uğraşanlar, haftada 4 ve daha fazla spor yapanlar,  kilo fazlası olanlar ve yaşı ilerleyenler için son derece büyük bir risktir ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Hatta bazı profesyonel sporcular için özellikle dizlerdeki eklem sıvısının azalması antrenmanlardan uzun süre uzak kalmak, ameliyat, hatta spor hayatının bitmesi ile sonuçlanabilir.

Bu yüzden ister profesyonel sporcu olun, ister ilerleyen yaşınızda iyi bir yaşam kalitesine sahip olmayı hedefleyen birisi olun, eklem sağlığınıza önem vermeli ve koruyucu tedbirler almalısınız. Yazının devamında eklem ve kıkırdak sağlığınız üzerinde faydalı olabilecek supplementler hakkında bilgi alabilirsiniz.

GLUCOSAMINE

Glucosamine sülfat eklem sağlığını korumak için birebirdir. Glucosamine eklemlerin arasında kayganlık sağlayarak sürtünmeyi ve aşınmayı önleyen eklem sıvısının yapısında bulunur. Glukosamine’nin en önemli kaynağı kabuklu su ürünleridir. Glucosamine kıkırdak dokusunun sülfat alımını arttırmaya ve eklem sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Glucosamine çoğu eklem sağlığını koruyucu ürünün temel içerik maddesidir.

Sporcular ve aktif bir yaşam biçimi olanlar için eklem ağrıları ciddi bir sorundur ve ilerleyen yaşlarında aktif yaşamlarını sürdürmek ve spora devam edebilmek önemlidir. Eklem sağlığını korumak isteyen bu tür kişiler için glucosamine içeren supplementler son derece önemlidir ve mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır.

Glukosamine sülfat doğal bir supplementtir ve eklem ağrınız olsun olmasın önlem amaçlı olarak günlük kullanılabilir. Kemik dokuların içinde sinoviyal sıvı üretimini destekleyen, eklem ve bağ doku sağlığına yardımcı Glucosamine ile sağlıklı eklemler için güçlü bir temel oluşturabilir, ilerleyen yaşınız veya yaptığınız spor dolayısıyla oluşan riski minimuma indirebilirsiniz. Böylece daha yoğun ve zor antrenmanlardan çekinmenize gerek kalmaz.

CHONDROITIN

Eğer eklem sağlığınızı korumayı amaçlıyorsanız, kıkırdak sağlığı sizin için önemlidir. Kıkırdak dokusuna kan akışı olmadığı için kıkırdak sağlığının korunmasında uygun bir beslenme şekli ve supplementler son derece etkilidir.

Bu noktada chondroitin devreye girer. Çünkü chondroitin kıkırdak dokuya besin maddeleri ve su geçişini sağlar, bu sebeple eklem sağlığı için mükemmel bir içeriktir.

Chondroitin antrenman seviyesi ne olursa olsun bayan-erkek herkes için uygundur. Eğer yüksek yoğunluklu antrenman yapıyorsanız eklemleriniz üzerine ekstra bir yük biner, bu yüzden chondroitini supplement programınıza eklemenizde yarar vardır.

Chondroitin günlük olarak 400-600 mg düzenli şekilde kullanılmalıdır. Antrenman günlerinde olduğu gibi off-günlerde de almanızda herhangi bir sakınca olmaz, aksine aynı şekilde kıkırdak sağlığınızı olumlu etkiler.

MSM

Sulfonyl sulfur olarakta bilinen Methylsulfonylmethane (MSM) saf, toksik ve metalik olmayan, doğal bir elementtir. MSM’in birincil görevi kıkırdak doku sağlığını korumaktır ancak aşağıdaki gibi faydaları da mevcuttur:

  • Hormon seviyelerini düzenler
  • Antioksidan etkisi vardır
  • Cilt ve saç sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Vücudumuzdaki dokuların çoğunun yapısında bulunduğu için MSM önemli bir supplementtir. Pek çok insan kemik sağlığını önemser ancak ne yazık ki pek az insan kıkırdak doku ve kemiklerin kolay ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayan sıvının öneminin farkındadır. Sakatlıklar, ilerleyen yaş ve ugun olmayan antrenmanlar eklem-kıkırdak sağlığımızı daha da fazla riske atar.

MSM kullanarak eklem ve kıkırdaklarınızı koruyabilir, sakatlıkların önüne geçebilirsiniz. Yaşınız şuanda çok fazla olmasa bile ağır spor yapıyorsanız eklemlerinizi daha fazla zorluyorusunuz demektir ve bu yüzden ileride sorun yaşamamak için MSM’e supplement programınızda yer vermeniz gerekir.

Eklem sağlığını korumak isteyen herkes glucosamine chondroitin ve MSM kullanabilir. Dengeli bir beslenme, omega-3 (EPA ve DHA) eklem sağlığınızı korumanız için faydalı olcaktır. Ancak bunlara ek olarak glucosamine chondroitin ve MSM almak bu faydayı maksimuma çıkarır. Glucosamine, chondroitin ve MSM genellikle supplementlerin içeriğinde birlikte sunulur ve birlikte kullanılmaları alacağınız faydayı arttırır. Böylece uzun yıllar boyunca aktif yaşam biçiminizi ve spor hayatınızı sürdürebilirsiniz.

hemen-siparis-ver-logo
storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın