Glutamine ne işe yarar?

2
1786

Vücut geliştirme veya fitness sporuna başladıktan sonra mutlaka glutamine’in adını duymuşsunuzdur fakat belki de defalarca gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulamışsınızdır. İşte size glutamine’i daha yakından tanıma fırsatı…

Piyasa; gücünüzü, dayanıklılığınızı, yağ yakımınızı, dokularınıza giden oksijen miktarını arttırmayı ve böylelikle hedeflerinize daha çabuk ulaşmanızı sağlayan supplementlerle doludur.

Kısa yoldan hedefimize ulaşmak, emeklerimizin sonuçlarını görmekte sabırsızlanmak bizi farklı supplement arayışlarına itmektedir.Fakat, supplementlere harcayabileceğiniz para sınırlıysa ödediğiniz her kuruşun sizi hedefinize bir adım daha yaklaştırdığından emin olmak istersiniz. Bu noktada glutamine’nin işinizi görecek supplement olup olmadığını düşünmenin vakti gelmiştir. Bu yüzden yazının devamında size glutamine’nin faydalarını anlatmaya çalışacağız.

Glutamine ve Bağışıklık Sistemi

Spor salonuna her gidişiniz ve her antrenmanınız bağışıklık sisteminize vurduğunuz bir darbedir. Özellikle büyük ağırlıklara giriyorsanız ya da yüksek yoğunluklu kardiyo yapıyorsanız kas sisteminiz, merkezi sinir sisteminiz ve bağışıklık sisteminizin sınırlarını zorluyorsunuz demektir.

Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında sizi antrenmanlarınız ve programınızdan alıkoyacak şekilde hastalanma riskiniz artar.

“Nutrition Journal”ın uzun mesafe koşucuları ve kürekçiler üzerinde yaptığı 7 günlük bir araştırma sonunda egzersiz yapan grupta glutamine seviyesi 20% azalma göstermiştir, akyuvar sayıları artmıştır ve lenfositlerin sayısı azalmıştır. Buna karşın oral yoldan glutamin alanlarda sonuçlar çok daha iyi çıkmıştır ve bu kişiler de görülen enfeksiyonlar diğer gruba göre daha azdır. Bu deneyden de anlaşılabileceği gibi glutamin bağışıklık sisteminin yoğun egzersiz sırasında karşılaştığı stres ile baş etmesinde faydalıdır.

Glutamine ve Antrenman Sonrası Karbonhidrat Alımı

Glutamine ’nin ikinci faydası antrenmanınızdan sonra boşalan glikojen depolarınızın doldurulması için gerekli olan karbonhidrat sentezine yardımcı olmasıdır. Bu depolarınızı ne kadar çabuk doldurabilirseniz bir sonraki antrenmanınıza o kadar çabuk hazır olursunuz. Bu yüzden antrenman sonrası aldığınız içeceğe glutamin eklemek hem yenilenme sürecinizi hızlandırır, hem de zamanla yeni kas dokusu kazanmanızı sağlar.

Aşırı Çalışma (Overtraining)‘den korunmak için Glutamine

Aşırı Çalışma antrenman sonrası yenilenme süreciyle bağlantılıdır, çünkü eğer yenilenme süreciniz normalden uzun sürmeye hatta tam olarak gerçekleşmemeye başlamışsa aşırı çalışma (overtraining) ile karşı karşıyasınızdır.

“The American Journal Of Clinical Nutrition”ın yaptığı araştırmaya göre overtraining yaşayan sporcularda belirleyici unsurun glutamine seviyeleri olduğunu ve bu sporcularda glutamine seviyesinin aylar hatta yıllardır olması gerekenden düşük olduğunu göstermiştir.
Bu çalışmadan çıkabilecek sonuç overtraining’den korunmanın yolunun glutamine seviyenizin düşmesine izin vermemek için diyetinizde ve beslenme programınızda glutamin’e yer vermeniz gerektiğidir.

Glutamine ve Büyüme Hormonu

Glutamin’nin gözden kaçırmamamız gereken önemli bir faydası da vücudumuzda salgılanan büyüme hormonu seviyelerini arttırmasıdır.
Büyüme hormonu (GH) yeni kas kütlesi sentezlenmesi için gerekli olan birincil hormondur, bu sebeple glutamine kas kütlenizi arttırmak için yaptığınız antrenmanlarda çok daha iyi sonuçlar görmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak glutamine antrenmanlarınızdan aldığınız sonuçlarda fark yaratacak bir supplementtir. Yalnızca saf glutamine içeren supplementler kullanabileceğiniz gibi içeriğinde glutamine bulunduran çeşitli supplementlerle de glutamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

hemen-siparis-ver-logo

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın