Hedefinizi Belirlemeden İstediğiniz Yere Varamazsınız!

0
1119

Hedefinizi Belirlemeden İstediğiniz Yere Varamazsınız!

Spora başlayan herkesin bir hedefi vardır. Bu daha sağlıklı olmak, kilo vermek, kaslanmak, sporda profesyonel başarı elde etmek gibi kişiden kişiye ve ihtiyaçlara göre değişir.

Ancak spora başlayanların çoğu bu hedeflerine ulaşmadan yarı yolda pes eder.

Siz amacınıza ulaşmakta kararlı mısınız? Dikkatli olun çünkü kararlı olmak bazen yetmiyor. İşte uzun süreli ve düzenli bir spor hayatına sahip olmanın anahtarı: Hedefinizi doğru belirlemek ve planlı olmak.

Peki amacımıza ulaşmak için hedeflerimizi nasıl koymalıyız?

Net olun!

Screen Shot 2013-11-12 at 15.11.05

Öncelikle hedefinizi fazlasıyla genel ve yüzeysel belirlemek yeterli değildir. Yani yapabileceğimin en iyisini yapacağım, şampiyon olacağım, zayıflayacağım şeklinde belirlenen hedefler sizi amacınıza ulaştırmaz. Hedefinizi doğru bir şekilde tanımlamalısınız ve hedefinize ulaşmak için kendinize bir süre vermelisiniz. 10 kilo vereceğim derseniz bunu önünüzdeki bir sene içerisinde mi yoksa 20 sene içerisinde mi yapacağınızı tanımlamaz. Hedefinizin ölçülebilir ve sonrasında değerlendirilebilir olması gerçekçiliğini arttırır. Örneğin  “3 ayın sonunda 5 kilo vermiş olacağım” şeklinde net bir ifade kullanabilirsiniz.

Böylece  üç ayın sonunda hedefinize ne kadar yaklaştığınızı veya ne kadar geçtiğinizi görebilir, daha sonraki zamanlarda antrenmanlarınızı beslenmenizi ve kullandığınız supplementleri buna göre tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Hedefinizi çok kolay veya çok zor koymamalısınız.

Üç ay sonunda biceps ölçüm 10 cm artacak demek veya bu yılın sonunda Phil Heath gibi olacağım demek sizi anlık olarak motive edebilir ancak süreniz azaldığında belirlediğiniz bu hedefler sizde yalnızca strese sebep olacak ve süreniz dolduğunda planladığınızdan ne kadar uzak olduğunuzu görmek spordan soğumanıza yol açacaktır.

Aman hedefimi tutturayım diye de çıtayı çok düşük tutarsanız hedefinize doğru yol alırsınız ancak boşu boşuna kaplumbağa hızıyla ilerlemiş olursunuz.

Kısaca belirlediğiniz hedefler sizi zorlayıcı olmalıdır ancak gerçek dışı olmamalıdır.

Örneğin “bir ay boyunca hastalık ve çok ciddi durumlar haricinde kesinlikle haftada üç antrenmanın altına düşmeyeceğim” veya “haftada en fazla bir kez tatlı tüketeceğim” yeni başlayan bir sporcu için uygun bir amaç olabilir.

Hep geleceğe dönük düşünmeyin!

Screen Shot 2013-11-12 at 15.09.40

Hep yarın için planlar yaparız ancak aslında değiştirebileceğimiz tek şey bugündür. Hedeflerinizi koyarken de en önemli şey budur!

Altı ay sonra, bir yıl sonra demek yerine ek olarak bugünkü antenmanınız için hedef koyun. Bugün antrenmanda hareketlerde ağırlıklılarımı x kadar arttıracağım veya koşu bandındaki 30 dk’lık koşunun son 5 dakikasında tempomu hızlandıracağım şeklinde belirleyebilirsiniz. Bu tür hedefler birbirini tekrarlayan ve sıkıcı olmaya başlayan antrenmanlarda sizi motive edecek ve daha verimli antrenman yapmanızı sağlayacaktır.

Konuşmayın, Yazın!

Söz uçar, yazı kalır. Hem uzun vadeli hem de kısa vadeli antrenmanlarınızı bir yere not edin, böylece daha sonrasında takibini yapabilirsiniz. Hedeflerinizi yazmak için kompleks tablolar oluşturmanıza, çizelgeler hazırlamanıza gerek yoktur. Örneğin alışveriş listesinizi hazırlamak için karmaşık telefon uygulamalarından da yararlanabilirsiniz veya sadece elinize bir kağıt kalem alıp ihtiyaçlarınızı not edebilirsiniz. Önemli olan markete gittiğinizde ihtiyacınız olan şeyleri almış olmanızdır.  Aynı şekilde spor için koyduğunuz hedeflerinizi de kendinize nasıl kolay geliyorsa o şekilde yazılı olarak takip edin.

Bir Cevap Yazın