İçinde Şeker Olduğunu Tahmin Bile Etmediğiniz Şekerli Yiyecekler

0
11475

Tatlıyı ve şekeri sevenler için son zamanlarda kötü haberler üst üste geliyor, hergün şekerin zararlarına bir yenisi ekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü bu günlerde tutturulması kolay olmayan bir hedef olsa da günlük alınan kalorilerin yalnızca %5’inin şeker kaynaklı olabileceğini belirtiyor. Yani yaklaşık 2000 kalorilik bir günlük beslenme programı uyguluyorsanız günlük en fazla 25.8 g şeker alabilirsiniz demektir. Bu hedefi zorlaştıran şey ise günümüzde şekerin yalnızca pastalarda, dondurmalarda ve tatlılarda değil aklımıza gelmeyecek gıdalarda da bozulmayı önleme ve lezzeti arttırarak satışları arttırma amacıyla kullanılıyor olmasıdır.

İşte şeker açısından dikkat edilmesi gereken bazı gıdalar:

Kuru üzüm: Kurutulma süreci meyvenin hacmi küçüldüğü için şekerin meyvedeki yoğunluğunun artmasına neden oluyor. Tabii kurum üzüm içerisindeki şeker doğal olduğu için beyaz şeker kadar zararlı değil. Ancak işin kötüsü birçok kuru üzüm üreticisi kurutulma sürecinde lezzeti azalan kuru üzümleri lezzetlendirmek için içine fazladan şeker katıyor. Üstelik çoğu kuru üzüm markasının içerik tablosunda şekerin ne kadarının meyvenin kendi şekeri olduğu, ne kadarının sonradan eklendiği belirtilmiyor. Şaşırtıcı olan ise bir bardak kuru üzüm içerisinde MC Donalds’ta satılan orta boy bir McFlurry’den daha fazla şeker olmasıdır.

Soslu Tavuklar: Tavuk eti protein kaynağı olarak sporcular arasında sık tercih edilen bir gıdadır. Ancak tavuğunuzu dışarıdan söylüyorsanız ve üzerinde portakal sosu, köri sosu, soya sosu gibi bir sos var ise büyük ihtimalle içeriğinde tahmin etmeyeceğiniz kadar şeker de vardır.

Colesaw Salatası: Adının salata olduğuna bakmayın, müşteri talebini arttırmak için restoranlarda servis edilen ve marketlerde satılan hazır colesaw salataları şekerle dolu!

Bir bardak Kentucky Fried Chicken cole slaw içerisinde 25.86 g şeker var.

Makarna Sosları: Bu günlerde yoğun iş temposu sizi pratik yemek arayışlarına götürüyor olabilir. Ancak bu pratik makarna soslarının raf ömrünün uzun olmasının bir sebebi de içindeki şekerdir. Bu sebeple mümkünse makarna soslarınızı evde kendiniz hazırlayın.

Yoğurt: Yine şüpheliler listesinde yer almayan ancak kendinden beklenmediği kadar fazla şeker içeren bir yiyecek. Yoğurdun içerisinde laktoz kaynaklı doğal şeker bulunmaktadır, ancak asıl kötü olan özellikle light yogurtlarda yağ miktarının azalması sonucu eksilen lezzeti kapatmak için içine bir miktar şeker ekleniyor olmasıdır. Diyet sırasında öğün araları için iyi bir alternatif olan yoğurt yiyorsanız aldığınız markanın içerik tablosunu kontrol etmeyi unutmayın.

Ketçap:  1 yemek kaşığı Heinz ketçap içinde 4 gram şeker vardır. Bu şekilde söylendiğinde kulağa çok gelmese de her yemekle ve her öğünle ketçap tüketen birisiyseniz günlük şeker alımınızın ciddi bir bölümünü farkında olmadan ketçaptan yapmış olursunuz.

LEZZETLİ ŞEKERSİZ ÇİKOLATA WALDEN FARMS

Fit bir vücuda sahip olmanın yolu spor salonundan geçtiği kadar mutfaktan da geçiyor. Tek başına antrenman yapmak yeterli olmadığı için aldığınız her kalorinin hesaba katılması gerekiyor. Şeker ve diğer basit karbonhidratlar, trans ve satüre yağlar ise kesinlikle istenmeyen kalorilerin başında geliyor.

Her ne kadar uzmanlar, diyetisyenler ve antrenörler sizi her daim tatlıdan ve şekerden uzak durmak konusunda uyarsa da bunu günlerce haftalarca, aylarca hatta yıllarca uygulamak son derece zordur ve tamamen tatlıdan uzak durmanın pek gerçekçi bir hedef olmadığını söyleyebiliriz.

Walden Farms ’ın güzel tarafı da işte budur! Şekerden, karbonhidrattan, yağlardan ve kalorilerden uzak durmak ve yine de tatlıdan uzak kalmamak artık mümkün.

Tüm Walden Farms ürünleri şeker, karbonhidrat, yağ, gluten içermez ve “0” kaloridir!

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın