İncelmek İçin Diyet

0
1134

İncelmek İçin Diyet

Kış aylarında yağ ve karbonhidrattan zengin besinler tüketiliyor, evde daha fazla zaman geçiriliyor ve hareket azalıyor. Yani alınan kalori artıyor ama aynı oranda yakılamıyor.Kış aylarında alınan ve yakılamayan kalorilerin bazılarında kalçada, bazılarında ise göbekte biriktiğini belirten Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’a göre kilo vermenin formülü aslında çok basit: Aldığımız kaloriyi yakamıyorsak bu yağ olarak birikiyor. Aldığımız kaloriden daha fazla yakıyorsak o zaman enerji ihtiyacı için depo yağlar kullanılıyor ve kilolar gidiyor.Vücudun yaşamak için kullandığı enerji (kalori) miktarı olan metabolizma hızının, mevsimlere göre değişkenlik gösterdiğini belirten Koçak, “İnsan doğası gereği kış aylarıyla birlikte metabolizma çalışma hızı da yavaşlıyor. Bu da vücudumuzun daha az kalori harcamaya başlaması anlamına geliyor. Dolayısıyla kilo almamak ya da kilo kaybetmek istiyorsak daha düşük kalorili yiyeceklere yönelmemiz veya aldığımız kaloriyi yakmak için daha fazla hareket etmemiz gerekiyor” diyor.

YAVAŞLAYAN METABOLİZMAYI EGZERSİZLE HIZLANDIRIN

Birçok insanın soğuk havalarda eve kapandığını ve kısa mesafelere ulaşımlarını bile araçlarla sağladığını belirten Koçak, “Bunu ev ya da spor salonlarında yapacağımız egzersizlerle telafi etmemiz mümkün” diye konuşuyor.

Kış mevsiminde olduğu gibi metabolizmanın yavaşladığı durumlarda egzersizin daha fazla önem kazandığına vurgu yapan Dilara Koçak, “Kas dokusundaki artış ve yağ dokusundaki azalışla birlikte metabolizma hızı artar ve yediklerinizi daha hızlı yakmaya başlarsınız. Üstelik düzenli egzersize bağlı olarak vücut enerjisi artar, yorgunluk hissi minimuma düşer” diyor.

Bir Cevap Yazın