Kahvaltıda Nasıl Beslenmeli?

0
29189

GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜ  OLAN KAHVALTIDA NASIL BESLENMELI?

Sabah işe veya okula giderken daha yolda kendinizi bitkin ve halsiz hissediyorsanız bu durumun çözümü son derece basit olabilir. Pek çok insan gibi kahvaltı yapma alışkanlığınız yoksa veya kahvaltıyı bir fincan kahve veya hafif olması için birkaç meyve ile geçiştiriyorsanız hatanın sebebi budur.  Öğün atlayarak daha hızlı şekilde kilo verileceğini düşünmek özellikle de kahvaltıyı pas geçmek yanlış bir düşüncedir. Günün ilk öğünü olan kahvaltının önemini küçümsememek gerekir. Diyet ve zayıflama üzerine yapılan araştırmalar bile kahvaltının önemini vurgular. Çünkü kahvaltı yapmak vücudun uyku modundan çıkması ve fonksiyonlarını gün boyunca sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi açısından gerekli olduğu gibi, gün boyunca kendinizi daha tok hissetmenize ve gereksiz yere atıştırmamanıza yarar.

Eğer doğru bir kahvaltı yapmazsanız öğlen çok daha fazla ve sağlıksız şekilde yemek yemeye eğilimli olursunuz. Günün ilk öğününü pas geçerek öğle yemeğinde fazla yemek uykunuzun gelmesine ve işinizde veriminizin düşmesine sebep olur. Günlük toplamda 5-6 ana ve ara öğün almak 1-2 büyük öğün almaktan çok daha sağlıklıdır.

Besleyici Bir Kahvaltı

Besleyici bir kahvaltı yeterli miktarda karbonhidrat, protein, lif ve gerekli vitaminleri içerir. Sabahleyin gün boyunca enerji kaynağı olacak karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için ceviz badem gibi kuruyemişler ve yulaf tüketebilirsiniz. Kuruyemişler ayrıca iyi birer omega-3 kaynağıdır. Beyaz ekmek ise kaliteli bir karbonhidrat kaynağı değildir ve mümkün olduğunca tüketilmemelidir.

Özellikle spor yapıyorsanız kahvaltı günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılamak için ideal bir öğündür. Ayrıca sabah protein ağırlıklı beslenmek kendinizi daha uzun süre tok hissettirir. Kahvaltıların vazgeçilmez protein kaynağı yumurtadır. Yumurta tüketirken yumurta sarılarını ayırarak beyazlarını tüketmek protein açısından daha zengin ve daha sağlıklı olacaktır. Sosis, sucuk ise iyi birer protein kaynağı değildir.

Kahvaltınızda mutlaka sebze ve meyvelere de yer vermelisiniz. Eğer menünüz yeterince zenginse veya kahvaltıda sebze ve meyve tüketmek istemiyorsanız sebze ve meyveleri bir sonraki ara öğününüzde tüketebilirsiniz.

Kahvaltıda Ne İçmeliyim?

Taze sıkılmış meyve suları iyi bir alternatiftir. Kahve de aynı şekilde sabahların vazgeçilmezidir ve içindeki kafein sayesinde güne daha zinde başlamanızı sağlar, ancak kahvaltıda fazla tüketilmesi daha çabuk acıkmanıza ve mide yanmalarına sebep olabilir. Ayrıca kilo vermeye çalışıyorsanız kahve ile gelmesi mümkün gizli kalorilere de dikkat etmenizde fayda var. Bu yüzden diyette kahvenizi yağlı süt veya şeker ile içmemeye özen gösterin. Kahvenin yerine çoğunlukla çay tercih etmenizde fayda var. Özellikle yeşil çay antioksidan özelliğinden ve bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı tercih edilebilir. Kahvaltıdan önce 1-2 bardak su içmekte yarar vardır. Kahve ve çayın dehidrasyona sebep olduğu yani vücutta su kaybına yol açabildiği unutulmamalıdır.

Kahvaltıda Supplement Kullanımı:

Pek çok insan kahvaltı yapmakta zorlanır. Özellikle yumurta gibi protein yönünden zengin besin maddeleri kimileri için sabahları ağır gelir ve bu tür gıdaları tercih etmezler. Oysaki sabah alınan protein miktarını arttırmak günlük protein ihtiyacının eksiksiz karşılanması için son derece önemlidir. Protein tozları sabah için iyi bir alternatiftir. Kahvaltıdan önce tercihen izole bir whey proteini veya amino asit alarak gece boyunca aç kalmış olan vücudunuzu besleyebilirsiniz. Protein alımına bir diğer alternatif kahvaltıdan sonra whey, yumurta ve casein proteini içeren karışık bir protein tozu alarak vücudun protein ihtiyacını uzun süreli karşılamaktır. Bu özellikle kahvaltı ve bir sonraki öğünü arasında uzun bir ara bırakanlar için idealdir. Ayrıca protein tozları ile kahvaltı için lezzetli alternatifler olabilecek, protein kek, krep, pancake gibi yiyecekler de hazırlayabilirsiniz. Kilo almak isteyenler protein tozu yerine kahvaltıdan sonra gainer alabilirler.

Kilo vermeye çalışanlar için çoğu termojenik yağ yakıcı kahvaltıdan önce alınmalıdır. Ayrıca coffee-coach gibi kilo vermeye yardımcı ürünleri kahvaltıda tüketmek metabolizmanızı hızlandırmak için faydalı olur.

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın