Kilo Almanıza neden olan 5 şaşırtıcı sebep

0
2006

Kızartmaların, büyük porsiyonların, sağlıksız tatlı seçimlerinin ve şekerli içeceklerin size kilo aldırdığı yeni bir bilgi değil.

Ancak alınan fazla kaloriler kilo almanızın tek sebebi de değil. Bazen şaşırtıcı bir şekilde düzenli beslenen ve spor yapan kişilerde de kilo artışı oluyor!

Sağlıklı besleniyor ve düzenli spor yapıyorsanız buna rağmen kilo almaya devam ediyorsanız bu sebeplerin biri veya birkaçı sizi de etkiliyor olabilir.

How-to-gain-weight-in-five-easy-tips

İşte tartı ibresini yukarı doğru oynatan 5 şaşırtıcı sebep

Az uyku:

Vücudunuz en iyi şekilde iyi dinlendiği zaman çalışır. Yeterince uyumadığınız zaman vücudunuz kendini stres altında hisseder ve daha fazla yağ depolamaya başlar. Ayrıca yorgunken sorun çözme ve doğru düşünme yeteneğimiz azalır, bu da bizi sağlıksız beslenme alternatiflerine yöneltir.

Stres:

Ne yazık ki stres olmadan 1 günümüz bile geçmiyor. Stres optimal düzeyde insanı ileri doğru götüren ve geliştiren bir faktör olmasına rağmen fazlası hem fiziksel hem de zihinsel olarak zararlıdır. Stresli olduğunuz zaman vücut savunma mekanizmalarını çalıştırır ve bu stresli durumların sürekli olması onları çözmek için vücudunuzun kendine sürekli enerji ve yakıt depolamasına yani yağlanmasına neden olur. Hormon dengenizi bozarak obeziteye bile neden olabilen bir faktördür. Ayrıca bazı insanlar için stresle başa çıkmanın bir yolu kocaman bir dilim çikolatalı pastadan geçer oysaki bu hiç bir sorunu çözmemekle birlikte size kilo sorununu ekler. Stresin en iyi çözümü rahatlama teknikleri, psikolojik yardım ve spordur. Aynı zamanda spor fazla kalorilerinizi yakmanızı da sağlar.

İlaçlar:

Bazı depresyon, kan basıncı, diyabet ilaçları aynı zamanda belli hormon ve streoidlerin kullanımı da kilo artışına neden olabilir. Eğer ilaçların kullanımı sağlığınız açısından bir gereklilikse bu kilo artışına karşı en iyi çözüm spor ve dengeli beslenme ile biraz daha fazla dikkatli davranarak dengeyi bulmaktır. Doktor önerisi olmaksınız keyfi ilaç kullanmak ise yanlış bir seçimdir ve aynı zamanda farkında olmadan kilo alma sebebiniz de olabilir.

Bazı Hastalıklar:

Tiroid gibi bazı hastalıklar kilo almanıza neden olabilir. Sebepsiz kilo alımı, sürekli geçmeyen bir yorgunluk, iştahsızlık, kendini sürekli şişkin hissetme, soğuğa karşı dayanıksızlık ve beklenmeyen ruh hali değişiklikleri gösteriyorsanız doktorunuza danışmanızda yarar var.

Menapoz ve ilerleyen yaşlar:

Metabolizma belirli bir yaştan sonra yavaşlamaya başlar ve siz eskisi kadar yemeğe devam etseniz de kilo almaya başlarsınız. Üstelik ne yazık ki özellikle ülkemizde spor hala genç işi görülmekte ve her yaşta düzenli spor yapma alışkanlığı bulunmamaktadır. İlerleyen yaşlarda da uygun spor aktiviteleri, kalsiyum ve D vitamini içeren sağlıklı bir beslenme programı tercih etmek bu dönemlerde oldukça önemlidir.

Eğer siz de kolay kilo alan bir yapıdaysanız aşağıdaki gıda takviyeleri sizin için faydalı olacaktır:

L- carnitine, uzun zincirli yağ asitlerini mitokondriye taşır ve burada yakılıp enerjiye dönüşmelerini sağlar. Böylece hem yağ yakımını arttırır, hem de daha enerjik olmanızı sağlar. Genellikle L-carnitine’in özellikle fiziksel aktivite öncesinde, ortalama bir kişi tarafından günde toplam 1.5-2 gram alınması idealdir.

CLAConjugated Linoleic Acid, doğal olarak yediğimiz et ve süt ürünlerinde az miktarda bulunur.

Diyet sırasında kas kaybını önleyici, yağ yakımını destekleyici bir supplement olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın