Koşu Ayakkabısı

0
1920

Koşu Ayakkabısı Seçimi

İş spor ayakkabı seçmeye geldiğinde heryerde kullanabileceğimiz tek bir ayakkabı alarak işin içinden çıkmak doğru olmaz. İster açık havada ister koşu bandında kullanacak olun ister squatta büyük ağırlıklara giriyor olun giydiğiniz ayakkabının önemi büyüktür. Bu yazıda değerli ayaklarınız için en iyi olacak ve sakatlık risklerini minimize edecek ayakkabı alternatiflerini listeledik. Seçeneklere bir göz atın ve bir sonraki ayakkabı seçiminizde ayaklarınızı sevindirin.

KOŞU AYAKKABILARI

Screen Shot 2014-09-02 at 13.42.56

Stabilite (denge)

En popüler koşu ayakkabısıdır. Ayakkabının şekli yere basma anında ayak tabaninin disa dogru dönmesi (aşırı pronasyon) durumunu önler.

Hareket kontrolü

Ser topukludur ve ayağın kemerini destekler. Ayak tabanı fazla kemerli olmayan (düz ayak tabanı) ve aşırı pronasyonu olan koşucular için uygundur.

Kimler için iyidir?

Farklı eğimlerde koşu yapanlar ve ayak tabanını yere farklı açılarda basanlar

Tampon

Yere basma anında darbeyi absorbe eder.

Kimler için iyidir? Hafif derece pronasyonu olanlar

ÇIPLAK AYAK

Screen Shot 2014-09-02 at 13.43.10

 

Çıplak ayakla koşmak koşucuyu ayak baş parmağının ayak tabanı ile birleştiği kısmın gerisindeki yuvarlak kısma basmaya, böylece ayağın yere basış anında büyük kısmının yerle temas etmesine neden olur. Ayak gücünü arttırdığı için ve darbeyi daha eşit yaydığı için sakatlık riskini azalttığı iddia edilmektedir ancak çıplak ayakla koşu hala oldukça tartışmalı bir konudur.

Kimler için iyidir? Daha önce de minimal ayakkabıyla koşmaya alışkın olanlar, yumuşak ve güvenli zeminlerde koşu yapanlar için idealdir.

TRAIL

Screen Shot 2014-09-02 at 13.43.22

Denge ve stabilite için bazı ciddi dış destekler ve tabana dişler eklenmiştir.

Kalın taban kayalar ve yerdeki dalların batmasından korur.

Kimler için iyidir? Dışmekanlarda ve zorlu zeminlerde koşanlar

MINIMAL

Screen Shot 2014-09-02 at 13.43.30

Ayağın doğal hareket kabiliyetini çok fazla kısıtlamaksızın koruma sağlar. İnce tabanlıdır, neredeyse hiç alt taban desteği içermez veya çok az içerir ve koşucunun ayak tabanının tamamı yere gelecek şekilde basmasını sağlar.

Kimler için iyidir: Çıplak ayakla koşmaya geçiş yapmak isteyenler için iyi bir aşamadır.

YARIŞ AYAKKABILARI

Screen Shot 2014-09-02 at 13.43.38

Hafif -yarış ayakkabıları daha kısa mesafe koşuları için idealdir. Yere temas zamanını kısaltır.Hiç topuk yüksekliği yoktur veya çok az vardır.

Kimler için uygundur: Tecrübeli kısa mesafe koşucuları

Bir Cevap Yazın