Kreatin: En Merak Edilen 14 Soru!

0
6068

Kreatin hakkında 1832 yılında fransız bir eczacı tarafından bulundugundan beri sorular soruluyor. Bundan tam 160 sene sonra 1992 yılında kreatin raflarda yerini aldı. Ebeveynler güvenli olup olmadıgını, meraklı müşteriler nasıl çalıştıgını, sporcular ise ne kadar alınması gerektigini merak ediyor.

1.  Kreatin Nedir?

Glisin, arjinin ve methioninden türemiştir. Vücuttaki tüm kreatinin %95‘i kaslardadır. Geri kalan %5 kalp, beyin ve testislerdedir.

 

2. Nasıl Çalışır?

Kişiye daha uzun ve daha geniş bir çalışma hacmi sağlar. Bir tekrar fazla yapmanıza yardımcı olur. Kullanımı sonucu vücuttaki creatine depoları %10 – %40 aralığında artış gösterir.

 

3. Kimler Kullanmalıdır?

Yağsız kas kütlesini arttırmak isteyenler, güç artışı isteyenler ve anaerobik performansını arttırmak isteyenler kullanmalıdırlar.

 

4.  Kas Kütlesi Artışına Yardımcı Olur Mu?

Tabiki! Araştırmalar göstermiştirki creatine kişiye aşağıdaki faydaları sağlar:

  • Yağsız kütleyi arttırır.
  • Azami gücü geliştirir.
  • Kas dayanıklılığını arttırır.
  • Anaerobik gücü ve performansı geliştirir.

 

5. Kreatin Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur Mu?

Creatine yağsız kas dokusunu arttırdığı için bu özelliği dolaylı yoldan bir yağ yakıcı yapar. Ne kadar çok kas kütlesine sahipseniz, salonda ne kadar ağır çalışırsanız hem antrenman sırasında hem de sonrasında daha fazla kalori yakarsınız. Ek olarak, hidrasyon özellikleri sayesinde metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olur.

 

6. Kreatin Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Günlük 3-6 gram kullanım yeterli olacaktır.

 

7. Kreatin Yüklemesi Nedir?

Faydasını hızlıca görmek için 7-14 gün boyunca günlük 10-20 gr creatine alınır. Bu, ‘’yükleme safhası’’ olarak bilinir ve kreatinden görülecek faydanın zamanını kısaltır. Yükleme safhasından sonra günlük 3-6 gr kullanıma geçilmektedir.

 

8. Neden ve Ne Zaman Kreatin Yüklemesi Yapmalıyım?

Kreatin yüklemesi yapmanıza gerek yoktur. 4 hafta boyunca günlük 3-6 gr kullanımda da fayda göreceksiniz. Bununla birlikte kestirme bir yol istediğinizde yükleme 2 hafta içinde fayda gösterecektir.

 

9. Kreatin Vücutta Ödeme Sebep Olur Mu?

Kreatin, hücrelerinizin su tutmasına yardımcı olur ki bu performans için iyidir. Bu durum vücut ağırlığınızın artmasına neden olabilir.

 

10. En İyi Kreatin Çeşidi Hangisidir?

Kreatin Monohidrat açık ara en iyisidir. Sadece diğer çeşitlerden daha ucuz olması değil, daha iyi biyoyararlılık göstermektedir.

 

11. Kreatin Güvenilir Midir?

Kreatin belki de tarihte üzerinde en çok araştırma yapılmış ergojenik destek ürünüdür. Ve bilim açıkça creatine kullanımının hiçbir zararlı yan etkisi olmadığını söylemektedir. Kas yırtılmasına, böbreklere zarar vermesine yada dehidrasyona yol açtığına dair hiç bir bulgu yoktur.

 

12. Kreatin Kramplara Sebep Olur Mu?

Kreatin kullanıcıları kullanmayanlara göre önemli ölçüde daha az kramp sorunu, ateşli hastalık yada dehidrasyon yaşamaktadır.

 

13. 13-19 Yaş Arasındaki Gençler için Kreatin Güvenilir Midir?

Evet ve oldukça verimlidir. Araştırmalar göstermiştirki creatine, düzenli antrenman yapan ve formda olan gençlerde dayanıklılığı ve performansı arttırmaktadır. Tabiki kullanıcılar her zaman için kullanım önerilerini dikkate almalıdırlar.

 

14. Kreatin Kadınlar için Güvenilir Midir?

Daha güçlü olmak ve daha yağsız daha atletik bir vücut isteyen kadınlar rahatlıkla kullanabilirler.

 

Kreatin siparişi için:https://www.storesonik.com/kategori-kreatin-131

Eğer linkteki formu doldurursanız hedefinize uygun supplement onerisi getirebiliriz.
http://www.sporsonik.com/supplement-planim/

 

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın