Kreatin

3
2523

hemen-siparis-ver-logo

Kreatin uzun süredir en popüler supplementlerden biri olmuştur. Fakat hala kreatin hakkında bilinmeyen ve yanlış bilinen pek çok konu vardır. Bu makalede kreatinin ne olduğunu, tarihini, vücut geliştirme sporunda nasıl kullanılacağını ve nitrik oksit ile olan bağlantılarını bulabilirsiniz.

Kreatin Nedir?

Supplement olarak kullanılmaya başlandığından bu yana yani yaklaşık 15-25 yıldır en çok tercih edilen supplementlerden biri olmuştur.
Doğal olarak et ve balıkta bulunan, karaciğer, pankreas ve böbreklerde sentezlenen nitrojenik bir bileşiktir. Methionin, arginin ve glisin amino asitlerinden üretilir.

Kreatin yeni bir şey değildir, 1835 yılında Fransız bilim adamı Chevreul tarafından keşfedilmiştir ve Yunanca “et” anlamına gelen “Kreas” olarak isimlendirilmiştir. 1847’de ilk kez kas dokusuyla ilişkilendirilmiştir. 1922 yılında bilim adamı Hunter tarafından 6 gün boyunca günde 20 gr kreatin alan denekler incelenmiştir. 1926 yılında üzerinde yapılmış ayrıntılı bir çalışmada kreatinin alımıyla insülinin bir ilişkisi olduğu araştırılmıştır.

1993 yılına kadar kreatin monohidrat bir supplement olarak görülmedi. 1993 yılında EAS isimli supplement markası kreatini Phospagen adıyla piyasaya sürdü. 2002 yılında NO2‘yi de piyasaya sunan, EAS firmasının kurucularından Ed Byrd, kreatinin bilinmesinde büyük etkiye sahip olmuştur. O günden bu güne en etkili supplementlerden biri olarak bilinmeye başlamıştır.

Kreatin Etkileri nelerdir?

Kaslarımız kreatini kreatin fosfat formunda depolar, ve kreatin fosfat ATP-CP, diğer adıyla Phosphagen Sistem olarak bilinen enerji sisteminin bir parçası olarak etki gösterir. Kas hücreleri ATP’den 4-6 kat daha fazla kreatin fosfat içerir. Aslında iskelete bağlı kas dokusunun kreatine ihtiyac duyan bir doku olduğu da söylenebilir.

Enerji temin eden iki fosfojen sistemi vardır. Birincisi ATP (Adenintrifosfat) olup, kas kontraksiyonu için ana enerji kaynağıdır. ATP’den her fosfat molekülü ayrıldığında, 11.000 kalori açığa çıkar ve 5-6 saniyelik maksimum enerji sağlar. İkinci fosfojen sistemi ise fosfokreatinindir.

Kreatinin—->PO3+Enerji oluşur ve bu da 10-15 saniyelik maksimum kas gücü sağlar. Kaslar, kısa süreli sprint koşularda, uzun ve yüksek atlamada, halterde, dalmada, ve her hangi bir spor aktivitesi sırasında ani depar yaparken bu enerjiyi kullanır. En fazla 25 saniye sonra her iki enerji kaynağı da biteceğinden spora devam edilecek olursa, kaslar bu defa başka enerji kaynaklarına müracaat ederler. Bu kaynaklar, “Glikojen-Laktik asit sistemi” ve “Aerobik sistemdir.”

Kreatinin etkili olduğu fosfojen sistem kısa süreli yoğun egzersizler sırasında devreye girer, vücut geliştirmede de durum böyledir.

Kreatin ile kas yapmak

Yukarıda anlatıldığı gibi kreatin almak vücudunuza ekstra bir enerji kazandıracaktır, çoğu vücut geliştirme programında gelişimi de bu enerji sayesinde sınırlarınızı zorladığınız zaman yakalarsınız.

Ayrıca kas hücrelerinin içine su çekmesini sağlar, böylelikle hacim artışı ve kas gelişimi yaşarsınız. Bu etkiyi günümüzde bir çok NO ürününden almakta mümkündür, fakat bu etkiyi ilk gösteren supplement kreatindir.

Çoğu kişi bu durumun geçici olduğunu iddia eder, yani almayı bıraktığınız zaman küçülme yaşayacağınızı söyler. Bu bir anlamda doğrudur, fakat aynı durum bu sporun genelinde geçerlidir. Protein almayı bırakırsanız da kas hacminiz azalacaktır, spor yapmayı bırakırsanız da kas hacminiz azalacaktır. Bu creatine de dahil bunları bıraktığınızda kazandığınız herşeyi kaybedeceğiniz anlamına gelmez, fakat kullandığınız supplement desteği ve antrenmanınızı kesmeniz gerilemeye başlayacağınız anlamına gelir.

Çoğu insan kreatini cycle halinde kullanır, yani kullanıma dönemsel olarak 4-6 haftalık aralar verir. Bu durum kas kaybına sebep olmaz, tam aksine gelişiminizi destekler.

Kreatin Kullanmak Riskli mi?

Ne yazıkki, hala kreatin hakkında yanlış bilinen pek çok şey vardır. Bazı spor federasyonlarındaki yetkililer dahil bir takım kişiler hala kreatini bir steroid gibi görmeye devam etmektedir.

Ancak kesinlikle bir steroid değildir ve size veya böbreklerinize bir zararı dokunmaz. Yinede kreatin alırken günlük programınız dahilinde bolca su içtiğinizden emin olun, böylece kreatin’in atığı olan kreatinin maddesini vücudunuzdan atmış olursunuz.

Ayrıca bazı insanlar kreatinin maddesinden vücudunu temizlemek için kreatini cycle yaparak kullanırlar yani ürün kullanımına ara vererek vücutlarını dinlendirirler. Aslında yeni çıkan pek çok supplement için artık buna gerek kalmamıştır, çünkü artık daha az miktarda kreatinin içeren kreatin çeşitleri mevcuttur.

Bu yüzden doğru kullanıldığında ve doz aşımı yapılmadığında riskli bir ürün değildir.

KREATIN VE NİTRİK OKSİT ÜRÜNLERİ

Nitrik oksit yani NO arjinin amino asiti tarafından vücudumuzda üretilen bir çeşit gazdır ve damar çeperlerini genişletme, besin maddelerinin dokulara taşınması üzerinde etkileri vardır.

“Pump” adı verilen bu olay sayesinde hem dokularımızın ihtiyaç duyduğu besin maddeleri gereken yerlere daha hızlı ulaşır, ve dokularda üretilmiş olan atık maddeler daha çabuk atılır, yani set arası yenilenme ve antrenmanlar arası yenilenme süreci hızlanır.

Piyasada kreatin ve nitrik oksit’i bir arada içeren pek çok antrenman öncesi ürünü bulunmaktadır. Bu ikiliyi kombine eden ürünlere iyi bir örnek BSN markasının NO-Xplode ürünüdür. Fakat bu tip ürünlerin çoğunlukla enerji ve odaklanma için kafein içerdiğini unutmamak gerekir, kafeine hassasiyeti olanlar bu tip ürünleri kullanırken dikkatli olmalıdır.

Bu ürünlerin antrenman performansınızı arttırması sonucu antrenman isteğiniz ve antrenmandan aldığınız zevk büyük ölçüde artacaktır.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliğindedir. Ürünler beslenme destek ürünleri olup, ilaç değildir, tedavi amaçlı olarak kullanilmaz. Bilgilerin yanlis anlasilmasindan ve buna bagli olarak dogabilecek magduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altinda degildir.
————————————————————————————————————————————————
Copyright © 2011 sporsonik.com, Tüm hakları saklıdır.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba. Ben 1 yıldır düzenli vg yapıyorum. 96 kg den 81 kg ye dustum. 56 beden giyerken 50 bedenin altina indim. Kol olcum 39 cm. Normal formda. Amacim kutle kazanmak. Whey protein ve mhp gulitaminim var. Ramazan sonrasi yogun ve agir kilolara giricem. Bsn nox ve gaspari bcaa alarak kombine etmek istiyorum. Bsn nox creatin icerdiginden ekstra almiycam. Tavsiyeniz nedir acaba Teşekkürler

Bir Cevap Yazın