Mesleğe Göre Beslenme

0
1843

Beslenme Tarzınızı Mesleğinize Göre Şekillendirin

Diyetisyen Yeşim Çelik, iş hayatında sağlıklı beslenmenin yolları ve farklı meslek gruplarında doğru beslenme hakkında bilgi verdi.

 

Her meslek grubunun getirdiği yaşam tarzı farklı olduğundan, farklı alanlarda çalışanların günlük yaşam biçimlerine göre uygun beslenmeleri önemlidir. Örneğin ağırlıklı olarak ofiste oturarak çalışanlar, kalori miktarını ayarlamalı; sıklıkla seyahat edenler, yanlarında pratik besinler taşımalı; uzun toplantılara katılanlar, ikramların tüketiminde dikkatli olmalıdır. Sürekli aynı pozisyonda oturanlar, sindirimi kolay besinleri tercih ederken; uykusuz ve düzensiz yaşayanların kalori alımlarının yüksek olması gereklidir. Dışarıda ve ağır işte çalışanlar ise kahvaltıyı asla ihmal etmemelidir.


Oturarak Çalışanlar, Nelere Dikkat Etmeli?

Kalori harcaması daha düşük olan oturarak çalışanların kalori alımlarının da daha düşük olması gerekir. Bu kişilerin az az ama sık sık beslenerek, günlük almaları gereken kalori miktarını tamamlamaları uygundur. Öğle yemeği şirkette servis ediliyorsa; karbonhidratlı, ağır gıdalar yerine, hafif ve düşük kalorili yemekler tercih edilmelidir. Özellikle salata ve protein içeren bir besin, kişiyi uzun süre tok tutacak ve öğleden sonra daha verimli çalışmayı sağlayacaktır.Oturarak çalışanların çay, kahve, meşrubat tarzı içecekleri tüketmek yerine; masalarına bir sürahi su almaları ve bol bol su tüketmeleri gereklidir. Çay ve kahve sınırlı tüketilmelidir. Bitki çayları tercih edilmelidir. Özellikle stresi azalttığı için rezene, bağışıklık sistemi içinse adaçayı, ıhlamur içilmelidir. Hareketin azalmasına bağlı olarak oluşabilecek kabızlık problemi için posa ve sıvı alımlarını artırılması önemlidir.

Çok Sık Seyahat Edenler, Neler Yapmalı? 

Düzensiz öğün alışkanlığı, egzersize zaman ayıramama, yeterli ve dengeli beslenme güçlüğü, saat farkı kaynaklı öğün düzensizliği, su tüketiminde eksiklik gibi problemlerin sık yaşandığı özel şirketlerin satış bölümünde çalışanları ya da uluslararası ticaretle uğraşan kişiler, yanlarında metabolizmayı hızlandırmak ve yeterli beslenebilmek için 2-3 saatte bir tüketebilecekleri besinler taşıyabilir. Yağsız kraker ile ayran, kuru kayısı, ceviz veya badem, 1 meyve, 1 avuç leblebi, yarım simit ile peynir, yağsız tost ve ayran her yerde bulunabilecek ve taşınabilecek pratik besinlerdir. Sık seyahat etmek zorunda olan kişiler, kilolarını korumak ve sağlıklı beslenmek için az ve sık yemek yemelidir. Sindirim sistemi problemlerinin sık yaşandığı bu grup çalışanlarının da su tüketimini artırmaları ve posa içeriği zengin besinlerin tüketimine özen göstermeleri gereklidir.

Uzun Toplantılara Katılanların Alması Gereken Önlemler

Hareketsizlik sebebiyle kilo alımında artış görünen bu grup çalışanlarının posa açısından zengin; sindirimi kolay ve kalori içeriği düşük besinleri tercih etmeleri gereklidir. Örneğin tam tahıllı gıdalar ile yapılan ürünler ile meyveler tüketilebilir. Diyetin lif oranını artırmak için özellikle rafine edilmemiş, tam buğday, tam çavdar ve kepekli ürünler ile sebze, kabuğu ile yenebilen meyve ve kuru baklagillere yer verilmelidir.

Sürekli Yürüyen ve Ayakta Olanlara Yönelik Tavsiyeler

Tıbbi satış mümessilleri gibi kalori harcaması daha yüksek olan grup çalışanlarının yeterli ve dengeli beslenme konusunda daha fazla dikkatli olmaları ve yeterli oranda sıvı tüketmeleri gereklidir. Bu kişilerin öğün saatlerinde dengesizlik nedeniyle kalori alımları daha düşük olabilir. Fakat sürekli dışarıda hazır yemekler yenilmesi ile karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek, lif içeriği düşük beslenme tarzı, kilo artışına neden olabilir. Bu yüzden bu gruptakiler, tükettiklerin besinleri yağ ve şeker oranlarına mutlaka dikkat etmelidir.


Uzun Süre Aynı Pozisyonda Oturanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Hareketsizlik sebebiyle kilo alımında artış görünen bu grup çalışanlarının posa açısından zengin; sindirimi kolay ve kalori içeriği düşük besinleri tercih etmeleri gereklidir. Diyetin lif oranını artırmak için özellikle rafine edilmemiş, tam buğday, tam çavdar ve kepekli ürünler ile sebze, kabuğu ile yenebilen meyve ve kuru baklagillere yer verilmelidir.

Uykusuz ve Düzensiz Yaşayanların Alması Gereken Tedbirler

Düzensiz öğün alışkanlığı, egzersize zaman ayıramama, dengeli beslenme güçlüğü, geç saatte yemek yeme, su tüketiminde eksiklik, sindirim sistemi problemleri en sık karşılaşılan problemlerdir. Kısa sürede fazla miktarda besin almak zorunda kalan bu kişilerin besin seçiminde daha dikkatli olmaları gereklidir. Yağ ve şeker oranı dengelenmiş, yeterli oranda protein içeren besinler, bu kişilerin ilk tercihi olmalıdır. Örneğin beyaz et, balık ya da süt ürünleri tüketilebilir. 

Bu gruptakiler, tükettikleri her öğünde 4 besin grubunun bir arada bulunmasına özen gösterilmelidir. Uzun süre uykusuz kalınacağı ve egzersiz için zaman ayrılmayacağı için kalori alımlarının yüksek olmaması önemlidir.

Dışarıda Çalışanlar için Öneriler

Yetersiz ve dengesiz beslenme, özellikle dışarıda çalışanların üretim hızını düşürür. İşin gerektirdiği enerjiyi sağlayacak besinler alınmadığı zaman, enerji harcaması kısıtlandığından, üretim için gerekli fiziksel güç azalır. Bu gruptakiler için yüksek enerjili beslenme programı uygulanmalıdır. Enerji yanında protein, vitaminler ve minerallerin de yeterli oranda alınması gereklidir. Dışarıda çalışanların beslenmesi iş yerinde (dışarıda) ve evde beslenme olarak 2 şekilde ele alınmalıdır. Günlük besinler genellikle üç öğün halinde alınmalıdır. Kahvaltısız işe başlama iş verimini azaltacağı için kahvaltı atlanmamalı; enerjinin sağlandığı besin türü çok önemli olmamakla birlikte, kahvaltılarda karbonhidratlı ve yağlı gıdaların yanında protein içeriği zengin besinler tüketilmelidir.

 

 

Kaynak: Diyetisyen Yeşim Çelik

Yazi aşağıdaki linkten alintidir.

http://www.ulker.com.tr/tr/haberler/haber-detay/beslenme-tarzinizi-mesleginize-gore-sekillendirin

 

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın