Öğrenciler için Supplement Seçimi

0
1816

Öğrenciler için Supplement Seçimi

Besin takviyelerine az miktarda para harcamak uzun vadede size büyük kazanımlar sağlayabilir. Supplement seçimini akılıca yapın, nasıl mı?

supplement seçimi
supplement seçimi

Besin takviyeleri, asla iyi beslenmenin ve şiddetli antrenmanın yerini tutmayacaktır. Ancak daha güçlü, daha hızlı ve daha kaslı olmak isteyen kişiler için önemlidir. Çoğu öğrenci dar bir bütçeye sahiptir, bu sebeple supplement seçimi daha da önem kazanır. Size elinizdeki parayı en doğru şekilde kullanarak kas kütlesi kazanmak için en iyi besin takviyelerini seçmenizde yardımcı olacağım.

Gelin yüzleşelim: besin takviyeleri pahalıdır. Size temel bir kombinasyondan başlayarak çeşitli besin takviyesi seçenekleri vereceğim. Sağlık ve iyi sonuç yönünden en önemli besin takviyeleri; whey protein, multivitamin ve balık yağıdır. Bunları besinlerden alabilirsiniz ama kas kütlesi kazanmak için gereken miktarlarda değil. Besin takviyeleri, kas kütlesi kazanmak için gerekli besinleri tüketmenin daha etkili ve daha pratik yoludur.

 Temeli oluşturduktan sonra kombinasyonunuza performans arttırdığı kanıtlanmış besin takviyelerini ekleyebilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam denenmiş, etkisi kanıtlanmış ve gerçek bir sporcu takviyesi olan gerçek bir enerji verici kreatin monohidratı ve yavaş sindirilen kazein proteinini tercih ederdim.

Whey Protein:

Doku gelişimi ve tamiri için protein gereklidir. Diğer makobesinlerden daha çok kas gelişimine yardımcı olur. Her gün vücut ağırlığınıza göre kg başına 2 gr protein tüketmeye özen gösterin. Whey protein tozu, bu miktarı yakalamak için kolay bir yoldur. Çünkü hızlıca  sindirilir. Whey protein antreman sonrası  yenilenme için mükemmel bir protein kaynağıdır. Her antreman sonrasında kaslarınızın hızlıca büyümeye, yenilenmeye ve tamire başlaması için bir servis whey protein alın.

Kullanımı: Whey proteininizi antremandan sonra 15-30 dakika içinde tüketiniz. Gün içinde herhangi bir zamanda günlük protein ihtiyacınızı gidermek için de kullanabilirsiniz. Gnlük kilonuz başına 2 gr protein tüketmeyi unutmayın.

Multivitamin:

İyi bir multivitamin içinde vitaminler, mineraller ve ek olarak antremanı destekleyici besinleri içerir. Vücudunuz protein, karbonhidrat ve yağdan fazlasına ihtiyaç duyar. Beslenmenizdeki boşlukları doldurmak için hayati miktarlarda mikrobesinlere ihtiyaç duyarsınız. Vitamin ve minerallar biyolojik fonksiyonlar için ciddi roller oynarlar. Sporcu ve aktif olan bireyler tipik olarak vitaminler ve minerallere sedanter bireylerden daha çok ihtiyaç duyarlar.

Kullanımı: Multivitamininizi herhangi bir öğünle birlikte alın. Ben benimkini her gün kahvaltı ile birlikte alıyorum. Etikete bakmayı unutmayın çünkü bazı multivitaminler birkaç öğünde alınabiliyor.

Balık yağı:

Genel vücut sağlığına ve kas gelişimine katkılarından dolayı size kaliteli bir balık yağı kullanmanızı öneririm. Balık yağının içinde bulunan esansiyel yağ asitleri olan EPA ve DHA genel vücut sağlığı ve zindelik için çok önemlidir. Balık yağı bağışıklık sistemini desteklediği gibi ayrıca kalbi, beyni, göz ve eklem sağlığını da destekler. Bu yararlar sizin zihinsel ve bedensel olarak en iyi performansı göstermenizi sağlar.

Kullanımı: Balık yağınızı öğünlerle birlikte kullanın. Bazı ürünlerin kullanımına göre kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinde 1-2 kapsül olarak tüketebilirsiniz.

Performans Ürünleri:

Eğer paranız yetiyorsa maksimum kas kütlesi için size önerebileceğim anahtar olabilecek bir kaç besin takviyesi var. Bunlar; kreatin, kazein protein ve doğal enerji ürünleridir.

Kreatin:

Eğer satın alma gücünüz varsa ilk olarak kreatini ekleyin. Kreatin üzerinde en çok çalışma yapılmış besin takviyelerinden biridir. Sadece kaslarınızı büyütmekle kalmaz size kuvvet kazandırır ve ek olarak antremanda enerji verir. Kreatin Monohidrat en çok denenmiş, etkisi kanıtlanmış ve gerçek kreatin çeşididir.

Kullanımı: Antremandan 30 dakika önce 5 gr ve antremandan hemen sonra 5 gr şeklinde alın. Antreman olmayan günlerde ise günün herhangi bir saatinde alabilirsiniz.

Kazein:

Çabucak sindirilen whey proteinin tersine kazein yavaş sindirilen bir protein çeşididir. Yatmadan önce kullanılması mükemmeldir, kaslarınızı 8 saate kadar besler. Gece boyu tamir ve yenilenme için yada birkaç saatten fazla bir süre yemek yiyemeyecek durumdaysanız kazein çok iyidir.

Kullanımı: Ben her zaman kazeinin yatmadan yaklaşık 30 dakika önce kullanılmasını öneririm.

Enerji Ürünleri:

Ben, supplementların yapay enerji kaynakları içermesinden yana değilim. Bu sebeple enerji verecek takviyelerimi içinde yeşil çay özü, kahve özü ve doğal kaynaklardan elde edilmiş kafein içeren ürünlerden seçerim. Ayrıca iyi ve doğal bir enerji takviyesi amino asitleri ve diğer kas kütlesi kazandıran besinleri de içerir.

Kullanımı: Çoğu enerji ürünü, enerj desteğine ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir zamanda kullanılabilir. (sabah, antrenman öncesi yada gün içinde ağırlık çökerse) Tabiki her zaman için etiketi kontrol ve takip etmelisiniz.

hemen-siparis-ver-logo

Bir Cevap Yazın