Olimpiyatlarda ilk Madalya Geldi

0
749

Olimpiyatlarlarda ilk Madalya Geldi

Olimpiyatlarda ilk madalya Rıza Kayaalp’ten

06 Ağustos 2012 Pazartesi 23:29:58 – trtspor.com.tr’den alıntıdır.

Avrupa ve Dünya Şampiyonu milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, grekoromen güreş 120 kiloda Gürcü rakibi Guram Pherselidze’yi 2-0 mağlup ederek olimpiyat bronz madalyası kazandı.
Avrupa ve Dünya Şampiyonu milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, grekoromen güreş 120 kiloda Gürcü rakibi Guram Pherselidze'yi 2-0 mağlup ederek olimpiyat bronz madalyası kazandı.<br /><br /><br /><br />
Grekoromen güreş 120 kiloda ilk turu maç yapmadan geçen ve daha sonra sırasıyla Ukraynalı ve ABD’li rakiplerini mağlup ederek yarı finale yükselen Rıza Kayaalp, bu turda son olimpiyat şampiyonu Kübalı Mijuain Lopez Nunez’e mağlup olmuştu. Milli güreşçimiz, bronz madalya maçında repesaj maçlarını başarıyla geçen Gürcistan’dan Guram Pherselidze ile karşı karşıya geldi.
Birinci devrede ilk dakika dolarken Gürcü rakibini minder dışına çıkaran Rıza Kayaalp, 1-0 öne geçti. Kalan dakika içinde avantajını koruyan milli güreşçimiz devreyi kazanmayı başardı.
İkinci devrede de aynı taktiği uygulayan Rıza Kayaalp, rakibini minder dışına taşıyarak yine 1-0 öne geçti. Kalan süreyi çok iyi değerlendiren şampiyon güreşçimiz, kalan sürede rakibine puan vermedi ve maçı kazanmayı başardı.
Milli güreşçimiz, Gürcü rakibi karşısında elde ettiği galibiyetle bronz madalyanın sahibi oldu. Rıza Kayaalp’in kazandığı bronz madalya, Türkiye’nin 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı ilk madalya oldu.

“Bu kan, bu damarda aktıkça ülkeme daha çok madalya getireceğim”

Kazandığı madalyanın ardından açıklamalarda bulunan Rıza Kayaalp, gelecekte çok daha büyük başarıları Türkiye’ye kazandırmak istediğini belirterek, “Gönül isterdi ki altın madalya kazanayım. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Ülkeme ilk madalyayı kazandırdığım için mutluyum. Yaşım genç, ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Bu kan, bu damarda aktıkça ülkeme daha çok madalya getireceğim. Yaşım genç, yeteneğim var. Hatalarımdan ders çıkarıyorum. Dünya şampiyonu olmadan önce de 2 kere bronz madalya kazanmıştım. Şimdi de olimpiyatta bronz madalya kazandım. Amacım, 2016’da ülkeme olimpiyat altın madalyası kazandırmak” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın