Omega-3 destekleri tedavi için kullanılabilir mi?

0
1284

Osman Müftüoğlu 5 haziran 2014 Hürriyet köşe yazısı

Depresyondan trigliserid yüksekliğine, kalp ritim bozukluklarından eklem problemlerine kadar pek çok alanda güvenilir omega-3 destekleri ile neredeyse ilaçlara eş değer sonuçlar alınabiliyor, üstelik herhangi bir ciddi yan etkiyle de karşılaşılmadan. İşte onlardan bazıları…

Besin desteklerinin kullanımları genelde “hastalıkları önlemek”, yani “sağlığı koruyup güçlendirmek” ile sınırlı olsa da bazıları ilaçların yerini almak üzereler. Mesela D vitamini bunlardan biri. 
D vitamini noksanlığına bağlı pek çok kemik hastalığının tedavisinde “destek” değil, “ilaç” olarak kullanılıyor. Omega-3 hapları için de böyle bir gelişme söz konusu. Bazı firmalar Amerika’nın ilaç konusundaki tek karar verici kurumu olan FDA’dan izin alarak reçeteli omega-3 ürünleri geliştirip piyasaya çoktan verdiler. 
Omega-3 desteklerinin ilaçlarda olduğu gibi gerekli detay analizlerden ve üretim aşamalarından geçirildikten sonra sadece destek olarak değil, ilaç olarak kullanılmalarının doğru olabileceğini gösteren araştırma sonuçlarının sayısı ise her geçen gün artıyor. 
Depresyondan trigliserid yüksekliğine, kalp ritim bozukluklarından eklem problemlerine kadar pek çok alanda güvenilir omega-3 destekleri ile neredeyse ilaçlara eş değer sonuçlar alınabiliyor, üstelik herhangi bir ciddi yan etkiyle de karşılaşılmadan. İşte onlardan bazıları…

İŞTE ÖRNEKLERİ…

* Omega-3 destekleri ile depresyon sorunu ile mücadelede daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Yüksek dozda (2 gram ve üzeri) kullanıldığında omega-3 destekleri depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlara ve psikoterapi yöntemlerine destek sağlayabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: Orta ve ağır düzeyde bir depresyonu sadece omega-3 destekleriyle tedavi etmeye kalkmak doğru değil! Omega-3 desteklerini antidepresanlara destek olarak kullanmak lazım.

* Günde 2 gram ve üzerinde omega-3 desteği kullandığınızda trigliserid yüksekliği sorunuyla baş etme ihtimaliniz artıyor. Tabiî ki burada da trigliseridi yükselten herhangi bir sağlık sorununuz varsa onu tedavi etmek ve trigliserid yüksekliğine yol açan beslenme yanlışlarından –mesela aşırı karbonhidrat tüketiminden- uzak durmak zorundasınız.

* Omega-3 desteklerinin eklem sorunlarının çözümünde de önemli avantajlar sağladığını gösteren bulgular var. Zaten bu nedenle de glukozamin ve kondraidin içeren eklem desteklerinin içine omega-3 yağ asitleri de eklenmeye başlandı. Ayrıca romatoid artrit hastalarında da omega-3 desteğinin ilaçlara yardımcı olabileceğini ve yaşam kalitesini yükseltebileceğini gösteren güçlü bulgulara sahibiz.

* Koroner kalp hastalığına eğilimi olanlar ya da bu nedenle tedavi görenlerin de eğer besinlerle yeteri kadar omega-3 kazanamıyorlarsa bu desteklerden istifade etmeleri tavsiye ediliyor. Çünkü EPA ve DHA’nın damar endotelinin düzelmesi, korunması, güçlenmesi ve damar duvarındaki iltihabi süreçlerin baskılanması gibi süreçlere engel olabileceği anlaşılıyor. Ayrıca bu desteklerin pıhtı oluşumunu düşürerek trigliserid düzeyini azaltarak ve tehlikeli olabilecek aritmileri sınırlayarak da kalbi koruduğunu gösteren çok sayıda bulguya sahibiz.

NOT ALIN 
BU İŞARETLERİ

CİDDİYE ALIN


Depresyonun 10 önemli işareti
* Ağlama atakları
* Yetersizlik hissi
* Suçluluk hissi
* Huzursuzluk, gerginlik, tedirginlik
* İstek ve ilgi azalması/kaybı
* İştah değişiklikleri (azalma/çoğalma)
* Sürekli yorgunluk hissetme
* Tedaviye yanıt vermeyen ağrılar
* Dikkat eksikliği, unutkanlık, karar verme becerisinde azalma
* Beklenmedik kilo değişiklikleri (alma/verme)

Uyku apnesinin 10 işareti

* Sabah yorgunluğu
* Göz halkaları
* Gündüzleri uyuklama
* Baş ağrısı
* Baş dönmesi
* Sinirlilik, gerginlik
* Yorgunluk
* Unutkanlık
* Konsantrasyon bozukluğu
* Çarpıntı nöbetleri

KESİP SAKLAYIN


Sağlık notları
D vitamini azalması ne yapıyor?

* Bağışıklık zayıflıyor
* Dişler çürüyor
* Kemik erimesi hızlanıyor
* Kanser riski artıyor
* Bunama artıyor
* Kilo alma artıyor
* Diyabet riski artıyor
* Damar sertliği riski artıyor
* Kalp krizi riski artıyor
* Depresyon riski artıyor

Omega-3 azalması ne yapıyor?

* Kalp krizi riski artıyor
* Felç-bunama riski artıyor
* Depresyon riski artıyor
* Aritmi riski artıyor
* Artrit riski artıyor
* Cilt yaşlanması hızlanıyor
* Bağışıklık zayıflıyor
* Bellek zayıflıyor
* Uyku ritmi bozuluyor
* Saç kalitesi bozuluyor

omega-3-424 nb-sf-vsv-ultimate-omega-softgels
ÜRÜN AÇIKLAMASI
  • Ultimate OMEGA 3 BALIK YAĞI
KİMLER KULLANABİLİR?
  • HER SEVİYEDEN SPORCU
KULLANIM ÖNERİLERİ
  • Yetişkinler için: 1 yumusak kapsülü tercihen yemekle birlikte alınız. Günde 3 yumusak kapsül tüketiniz yazıyor.
KOMBİNASYON ÖNERİLERİ
STORESONIK.COM’DAN SİPARİŞ İÇİN

hemen-siparis-ver-logo
Ultimate markasının balık yağı omega 3

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın