Protein nedir?

0
1693

Protein nedir?

Bir sporcu olarak beslenme planı yapmaya başladığınız zaman aklınıza ilk gelmesi gereken şey proteinlerdir. Bunun sebebi proteinin kas dokusunu antrenmanlarınızdan sonra yenileme ve geliştirmesidir. Kasların gelişmesi ve güçlenmesi için olmazsa olmazlardandır. Kırmızı et, balık, tavuk ve süt ürünlerinde ağırlıklı olarak bulunur.

Eğer vücut geliştirme sporuna yeni başladıysanız ve proteinler hakkında araştırma yapıyorsanız kafanızın karışması muhtemeldir. Tek bildiğiniz proteine ihtiyacınız olduğudur.Fakat hangi türünün size lazım olduğunu, nasıl ve ne zaman kullanacağınızı biliyor musunuz?

Bu kısa makalede, size farklı hedefler için hangi tür protein almanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Şimdi sırasıyla bütün türlerini inceleyelim.

Whey  ( Peynir altı suyu)

Adından da anlaşılacağı üzere whey  peynir altı suyundan yapılmış olup, süt kaynaklı bir  türüdür. Sütün peynire dönüşüm sürecinde whey elde edilir.

Whey kas dokularının gelişimi için gerekli olan en kaliteli protein türüdür. Aynı zamanda bütün protein türleri arasında leucine ( lisin) amino asitini barındıran tek türdür.

Dört tip whey proteini vardır:

  • Whey Concentrate (Konsantre)
    Whey  konsantre %70 konsantredir. Bu da demek olur ki yüksek kaliteli proteinle beraber karbonhidrat ve yağ da içerir. Eğer bütçeniz kısıtlıysa ya da spora yeni başlamışsanız almanız gereken protein budur.
  • Whey  Isolate (Izole):
    Whey Izole daha saf bir protein türüdür ve konsantrasyon seviyesi %90 ve üzeridir.
  • Whey Hydrolysate (Hidrolize):
    Whey Hidrolize izole whey’in daha da parçalanmış halidir, bu sayede sindirimi çok daha hızlı olur.

Kullanım zamanı: Whey protein günün her saati alınabilir. Özellikle sabah kalkar kalkmaz ve antrenman öncesi-sonrasında alınmalıdır.

Casein ( Kasein)

Yavaş sindirilen ve dolayısıyla vücudu uzun süreli besleyen bir protein türü olarak son derece gereklidir. Kaseinin en büyük farkı whey protein etkisini kaybettikten saatler sonra bile vücudu ve kas dokusunu beslemeye devam eder. Whey’in protein sentezini daha fazla arttırmasına rağmen araştırmalar kaseinin kas yıkımını önlemekte çok daha etkili olduğunu göstermiştir.

Üç tip kasein bulunur:

Micellar Casein:
Sütteki kaseinden yağın, laktozun ve wheyin ayrıştırılmasıyla elde edilir. Sıvılarla karıştırması kolay değildir, ancak vücudu uzun süreli beslediği için buna değer.

Caseinate Protein: İçeriğine kalsiyum, sodyum ve(ya) potasyum eklenmiş halidir. Karıştırması kolaydır,whey kadar olmasa da, micellar kaseinden daha hızlı sindirilirler.

Kasein Protein Hidrolize: Hidrolize mantığında gibi ince işlenmiştir ve sindirimi daha kısa sürelidir.

Kullanım zamanı: Kasein için en iyi kullanım zamanı vücudunuzu uzun süre besleyemeceğiniz ve saatler boyunca aç kalacağınız zamanlardan önce almaktır. Gece yatmadan önce ve sabah kahvalltıdan sonra alınması kas kaybını büyük ölçüde önler.

Yumurta Proteini:

En eski ve geleneksel türüdür. Rocky filmini izleyenler Rocky’nin antrenman öncesi yumurtaları içtiğini bilirler fakat siz siz olun bunu denemeyin. Çiğ yumurtanın bir çok hastalığa ve zehirlenmeye davetiye çıkardığı kanıtlanmıştır.

Yumurta son derece zengin bir BCAA ve L-Arginine kaynağıdır. Ayrıca yumurta kaynaklı protein içeren supplementler de vardır ya da yumurtaların beyazını sarısından ayırıp pişirmekte işinizi görür.

Bir tip yumurta proteini tozu vardır ve yumurta beyazından elde edilir.

Kullanım zamanı: Antrenman sonrasında ve öğün aralarında kullanılması faydalıdır.

Süt Proteini:

İnek sütünün, büyük ölçüde karbonhidrat ve yağının ayrıştırılmış halidir. Whey ve kaseinin temelidir.

Türklerde genellikle laktoz alerjisi olduğu için yüksek miktarda alınması rahatsız edici olabilir.

Soy Protein:

Soya fasülyesinden elde edilir. Bitkisel kökenli olup diyetinizi kolaylıkla ekleyebileceğiniz bir türdür. Yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren diyetlere son derece uygundur. Vejeteryan iseniz veya süte alerjiniz var ise soya proteini sizin için doğru tercihtir.

Beef Protein:

Kırmızı etin kolesterol ve yağının alınmış halidir. Son bir kaç senede popülerlik kazanmıştır. Hem iyi bir BCAA kaynağıdır hem de whey gibi kana hızlı karışır. Creatin içermesi diğer türlerinden ayıran özelliğidir ve bu sayede kas kütlenizi arttırmanızda, güç ve direnç kazanmanızda büyük rol oynar.

Aklınıza takılan her türlü konuyu info@sporsonik.com adresinden bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

hemen-siparis-ver-logo

Bir Cevap Yazın