Ramazan ayi

0
3356

Ramazan ayında beslenme ve antrenman

Herkese merhaba,
Ramazan ayı bu sene Temmuz ve Ağustos ayı’na denk geliyor, bu sebeple oruc tutacak olan ve spor yapan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar var.

Bilindiği üzere vücut geliştirme ve fitness’da beslenme en önemli husustur. (ilk olarak beslenme, sonra dinlenme ve en son antreman) Gün içinde oruçluyken ve iftar vakti yaz sebebiyle geç vakitte olduğundan antreman günlerini azaltmak (haftada 3 yada 4), antreman sürelerini kısaltmak (45 dakikayı geçmeyin) gerekir. Antremanı iftar sonrası yapacaksanız ana öğününüzü antreman sonrası tüketin. Bu durumda iftarda (antreman öncesi) kaliteli karbonhidrat içeren yemekler tercih etmelisiniz ve antremanı 60 dk sonra yapmalısınız. Ramazan ayında gelişimden ziyade formunuzu korumayı amaçlayın ve orta şiddette bir antreman programı tercih edin. İftar öncesi antreman yapmayı tercih edecekseniz ise bunun için en iyi zaman iftardan bir saat öncesidir. Bu sayede antreman bitiminden kısa bir süre sonra iftar sonrasında olabilir. Kaliteli protein ve karbonhidrat içeren antreman sonrası öğününüzü tüketebilirsiniz.

Ramazan Ayı’nda Tercih Edilecek Supplementlar ve Kullanım Zamanları;

Eğer antremanınızı iftar sonrası yapacaksanız; iftarda 5 gr bcaa, 5 gr glutamin ve vitargo içeren bir protein tozu almalısınız. Vitargo kana en hızlı karışan (bu özelliği ile basit şekere benzer) ama basit şekerin tersine vücudu uzun süre besleyen bir karbonhidrat kaynağıdır.Vitargo içeren protein tozu yerine vitargoyu ve protein tozunu ayrı ayrı alıp shakerınızda karıştırarak da tüketebilirsiniz. Antreman bittikten sonra ise gainer yada protein tozu ile beraber yine 5 gr bcaa ve 5 gr glutamin alabilirsiniz. Bcaa ve glutamin, uzun saatler boyu aç kaldığınız ramazan ayı boyunca kas kaybı yaşamanızı engelleyecektir. Sahurda ise yemekten sonra son olarak casein proteini alabilirsiniz.

Eğer antremanınızı iftar öncesi yapacaksanız; orucunuzu gainer yada vitargo içeren bir protein tozuyla açıp yanında 5 gr bcaa ve 5 gr glutamın alarak yarım saat sonra yemeğinizi yiyebilirsiniz.Bu durumda sahurda yiyeceğiniz öğün sonrası casein proteini ile beraber tekrardan 5 gr bcaa ve 5 gr glutamin alabilirsiniz.

Hem iftar ve sahur arasında hem de antremanda bol su içmeyi unutmayın. İftarda birden yüklenmek yerine kısa aralıklarla ve az miktarda yemek yiyin.

Hayırlı Ramazanlar

Yazıda geçen supplementlar için sipariş linkleri;

BCAA: https://www.storesonik.com/kategori-bcaa-111

Glutamin: https://www.storesonik.com/kategori-glutamin-121

Staybol:  https://www.storesonik.com/multipower/staybol-2250-gr-cikolata-398

Protein tozları: https://www.storesonik.com/kategori-protein-11

Vitargo:  https://www.storesonik.com/markalar-vitargo-231

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın