Ramazan’da kilo almamak için bunlara dikkat!

0
1226

Ramazan ayında ülkemizde oruç tutan dört kişiden birinin kilo aldığı biliniyor. Bunun yapılan beslenme hatalarıyla yakın ilişkisi var.

Aslında 17 saat aç kalmak, kilo vermeyi kolaylaştıran bir unsur. Yapılan hayvan deneylerinde ihtiyacımız olan gıdanın 24 saatlik gün içerisinde 6 ila 8 saatlik kısa bir döneme sıkıştırılarak tüketilmesinin kilo verdirici etkisi olduğu biliniyor. Bu şekilde beslenen deney hayvanlarının aynı miktardaki gıdayı serbest bir şekilde 24 saat içerisinde tüketen hayvanlara göre çok daha az kilolu vücut yağ oranları düşük, kas yapıları daha güçlü ve egzersiz kapasiteleri daha yüksek bulunuyor.

Ramazan ayını kilo almadan, fazla enerji eksikliği hissetmeden ve hatta kilo vererek sağlıklı bir şekilde tamamlamak mümkün.

Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, bu konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

SAHUR NEDEN ÖNEMLİ?

Öncelikle mutlaka sahura kalkılmalı. Sahura kalkmadan oruç tutanların açlığa dayanmalarının çok daha güç olabileceği ve iftarda da aşırı açlık nedeniyle çok hızlı ve fazla miktarda gıda tüketmekten kendilerini alamayacakları unutulmamalı.

YAĞ VE PROTEİNİN YERİ NASIL?

Yağ ve proteinin emilmesinin yavaş olduğu sindirilmesinin uzun sürdüğü hesaba katılırsa oruç süresince çabuk acıkmamak ve enerji eksikliği hissetmemek için sahurda tereyağı az tuzlu zeytin az tuzlu peynir yumurta değil yoğurt tercih edilmeli.

TAHILLI VEYA ÇAVDAR EKMEĞİNİ TERCİH EDİN

Ayrıca lif oranı yüksek gıdaların tok tuttuğu bağırsakların çalışmasına yardımcı oldu bilindiğinden tam tahıllı ekmek veya çavdar ekmeği yenmeli. Ayrıca soyulmamış salatalık, taze yeşil biber, roka, semizotu, nane, domates gibi üzerine zeytinyağı gezdirilmiş sebzeler lif ve su ihtiyacını karşılayacak tok tutacak sindirimi kolaylaştıracaktır.

İÇECEK SEÇİMİNE DİKKAT

Özellikle sahurda idrar söktürücü, su kaybettiren, oruç sırasında susuzluk yaratan kahve, siyah veya yeşil çay yerine ıhlamur nane papatya melisa rezene çayı veya süt, ayran, kefir tüketilmelidir.

Screen Shot 2014-06-30 at 17.01.17

TOKLUK VE ENERJİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Sağlıklı yağ içeren ve ölçülü yendiğinde (günde 60 gr büyük bir avuç) kilo verdirdiği bilinen, kavrulmamış fındık badem ve ceviz tüketilmesi faydalı olacaktır. Yoğurdun da kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir, sahur ve iftarda günde toplam 250-300 gr tüketilebilir.

Screen Shot 2014-06-30 at 17.00.33

EGZERSİZ NE ZAMAN YAPILMALI?

İftara çok acıkmış olarak girmemek için gündüz enerji eksikliği yaratacak spor gibi aşırı fiziki aktiviteden uzak durulmalı bunun yerine iftardan 1 veya 2 saat sonra hafif tempolu yürüyüş tercih edilmelidir. Egzersiz yapmadan verilen kiloların kolayca geri alındığı bilindiğinden Ramazan sonrası da egzersiz, hayat tarzınızın bir parçası olarak sürdürülmelidir.

Screen Shot 2014-06-30 at 17.03.52

YAVAŞ ÇİĞNEYELİM

Bir lokmanın 20-30 defa yerine 50 defa çiğneyerek yutulmasının kilo vermeye yardımcı olduğu insan deneylerinde gösterilmiştir. Bu durum aynı zamanda gıdaların daha iyi parçalanmasını ve bu arada sindirim salgılarının da artmasını sağlayarak hazmı kolaylaştırmaktadır. Tokluk hissinin beyine ulaşması 15-20 dakika sürdüğünden iftarın başlangıç döneminde hızlı ve fazla yememeğe çalışılmalıdır. Sohbet ederek yavaş yavaş yiyerek bu sağlanabilir. Bu şeklide daha az kaloriyle doyulacağından kilo vermek kolaylaşacaktır.

SU NASIL TÜKETİLMELİ?

İftara 1 bardak suyla başlanabilir. Fazla içilecek su mide asidini sulandırır proteinli gıdaların sindirimini yavaşlatır şişkinlik yaratır. Un içermeyen baklagil tahıl veya sebze çorbası ile devam edilebilir. Midenin gerilmesi doyma hormonunun beyne ulaşma süresini kısaltacaktır.

YAĞ YAKMANIN SÜRDÜRÜLEBİLMESİ NEYE BAĞLI?

Karaciğer ve kaslardaki şeker depoları uzun süren açlıkta boşalmış olduğunda vücut yağ yakmaya başlar. Bu nedenle iftarda beyaz unlu ekmek pide börek kek kurabiye poğaça benzeri hamur işi yani karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak yağ yakmanın sürmesini ve yağdan elde edilen şekerle bu depoların dolmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde yağ yakılması durmaktadır. Kepekli makarna, bulgur, çavdar ekmeği, tam tahıllı şeker katkısız gerçek köy ekmeği aşırıya kaçmadan yenebilir.

TATLI VE MEYVE NE ZAMAN VE NASIL YENMELİ?

Alkali özellikte olduklarından tatlı ve meyve iftardan hemen sonra ve fazla miktarda yenmemelidir. Midenin protein sindirimini bozabileceğinden iftardan en az 1 saat geçmeden tüketilmemelidir. Şerbetli tatlılar örneğin tulumba tatlısı, baklava, şekerpare, revani, lokma, kadayıf, künefe, şöbiyet, kemalpaşa, çikolata, bal, reçel, çabuk acıkmaya, susamaya ve hızla kilo almaya neden olmaktadır. Miktar olarak 100 gr kadar sütlü tatlı, dondurma veya meyve tüketilebilir. Meyve suyu da kana hızlı şeker karışmasına bağlı olarak kısa sürede acıkmaya neden olabilir ve yağa dönüşme özelliği nedeniyle kilo almayı kolaylaştırır. Bunun yerine yemekle beraber cacık veya ayran tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. 4 adet hurmanın 1 porsiyon meyveye eşit şekeri olduğunu unutmamak gerekir.

http://www.sabah.com.tr/Saglik/2014/06/30/ adresinden alıntıdır.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın