Soğuk Havalarda Egzersiz

0
1468

 Kışın gelmiş olması ve havaların soğuması antrenmanlarınıza engel değil. Ancak tedbirleri de elden bırakmamak gerek. Uygun giyinmek, antrenman sırasında el ve ayaklarınızı sıcak tutmak ve hava durumunu takip etmek  dışarıda antrenman yapanlar tarafından ihmal edilmemelidir.

Eğer spor salonları ve koşu bantları sizi sıkıyorsa ve kapalı alanda antrenman yapmaktan hoşlanmıyorsanız soğuk havalarda antrenmanlarınızı kaçırmamak için bazı önlemler almalısınız. Ne yazık ki soğuk havalar bazen en motivasyonu yüksek sporcuları bile yıldırır. Bu duruma düşmemek için her koşula uygun giysi ve ekipmana sahip olmak önemlidir.

Aşağıdaki ipuçları ile soğuk havalarda da aktif, fit ve sıcak kalabilirsiniz.

 Soğuk Havada Egzersiz Yapmak Sağlıklı mı?

Screenshot 2014-02-04 14.41.28

Hemen hemen herkes soğuk havalarda da spor yapmaya devam edebilir ve bu herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz. Ancak astım, kalp veya Raynaud’s Hastalığınız var ise soğuk havalarda spor yapmadan önce doktorunuza görünmenizde ve onayını almanızda yarar var. Bu durumlarda olan hastalar için doktor soğuk havalarda kullanabilecekleri bazı ek ilaçlar ve önlemler önerebilir.

Uygun Giyinmek 

Soğuk havalarda yapılan en büyük kıyafet seçimi hatalarından biri fazla kalın giyinmektir.Egzersiz sırasında vücut ısınız zaten yükselecektir, bu sayede havanın olduğundan daha sıcak hissedecek ve daha az üşüyeceksiniz. Ancak teriniz kurumaya başladığında yani antrenman bitiminde veya temponuzu düşürdüğünüzde yanınızda üstünüze giyebileceğiniz ek kıyafetler bulundurmak yararlı olur.

Bu sebeple soğuk havalarda kıyafet seçerken tek bir kalın parça değil egzersiz sırasında duruma göre giyip çıkarabileceğiniz katlarla giyinin. En alta giydiğiniz katın polypropylene gibi sentetik bir kumaş olmasını tercih ederseniz teri vücudunuzdan daha rahat uzaklaştırabilirsiniz. En alt kat olarak pamuklu giymek doğru değildir, çünkü pamuk teri emer ve üzerinizde ıslak kalmasına sebep olur. Yalıtım için araya yünlü bir kat giyebilirsiniz, bu sizi sıcak tutar. En üst katmana su geçirmeyen ve hava alan bir mont kat giyin.

Daha zayıf biri iseniz daha kilolu (yağlı) birisine göre daha kalın giyinmeniz gerektiğini unutmayın.

Ayrıca hava çok soğuk ise yüzünüzü bir atkı ile kapatmanızı ve böylece aldığınız havanın da ciğerlerinize gitmeden önce atkıdan geçerek ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Antrenman Şekli

Screenshot 2014-02-04 14.42.05

Soğuk havalarda interval gibi temposu bir artıp bir azalan egzersizler fazla önerilmez, çünkü egzersiz temponuza göre vücut ısınızda değişiklikler olur ve bu hasta olmanıza sebep olabilir. Sabit tempolu egzersizler daha sağlıklı olacak ve bir ısınıp bir üşümenize engel olacaktır.

Antrenman bitiminde soğuma için mümkünse kapalı veya sıcak bir yere geçin.

Rüzgar Faktörü

Havanın fazlasıyla rüzgarlı olması, kalın giyinseniz bile vücudunuzun ısısını koruyamamasına neden olabilir. Eğer hava sıcaklığı 0 F (-17.8 C) veya rüzgar çok fazla ise açık hava antrenmanlarınıza bir kaç gün ara vermek veya yerine içeride yapabileceğiniz antrenmanlar bulmak gerekli olur.

Uygun ekipman kullanın

Soğuk havalarda tercih ettiğiniz ayakkabıların su geçirmeyen ve çamurlu, buzlu zeminlerde kaymayan cinsten olmasına dikkat edin. Başınızı el ve ayaklarınızı uygun giysilerle kapatın. Ayrıca el ve ayaklarınızın ısısını korumak için ısıtıcı kremler kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın