Spor Ayakkabı Seçimi

0
4233

Spor Ayakkabı Seçimi

Spor yaparken ihtiyaçlarınızın başında iyi bir spor ayakkabısı gelir. Ancak siz de spor ayakkabınızı yalnızca görüntüsüne göre seçenlerdenseniz büyük bir yanlışa düşüyorsunuz demektir. Yanlış bir model veya yanlış bir numara olan ayakkabı giymek sadece rahatsızlık hissine değil sakatlıklara bile sebep olabilir.

Düzenli koşu veya spor yapan pek çok kişi ağır antrenmanlardan kaynaklanan geçmeyen yorgunluklardan, bu yorgunluklar sonucu oluşan sakatlıklardan hatta stres kırıklarından şikayetçidir.  Stres kırığı tanımlamasının içerisinde kırıkterimi geçmesine rağmen gerçek bir kırık değildir. Ayağın yük taşıması esnasında her bölgenin anatomik yapı uyarınca belli bir fonksiyonu vardır. Her bölge, yürüyüşün belli fazlarında belli bir miktarda yük taşır. Ayağın anatomik özelliklerinin dışında zorlandığı durumlarda ( yanlış ayakkabı ile yürüyüş yapma, yanlış ayakkabı ile spor yapma, aşırı yürüyüş, aşırı sportif faaliyet, ayakta deformiteler) yanlış yerlere fazla miktarda yük binmesi kemiğin basınç altında kalmasına yol açar. Bu ve benzeri sakatlıklar düzenli spor yapmanıza engeldir.

Spor Ayakkabı Seçimi ve Fiyat

Bir ayakkabı mağazasına girdiğinizde karşınıza yüzlerce spor ayakkabı modeli çıkar ve bunların büyük bir kısmının fiyatları oldukça yüksektir.

En pahalı ayakkabı en iyi ayakkabı değildir. Aynı şekilde etkinliği testlerle kanıtlanmış özel model ayakkabılar da her ayağa iyi gelecek diye bir kural yoktur. Ayakkabı seçimi yaparken kendinize, ayağınızın şekline , mevcut sakatlıklarınıza ve yapacağınız aktiviteye uygun ayakkabı seçmek, mümkünse bu konuda bir uzmandan yardım almak yararlı olur.

Spor ayakkabı alırken yapılan en yaygın hatalardan biri fazlasıyla destekli ayakkabı tercih etmektir. Destekli ayakkabılar yaklaşık 10 yol önce popülerlik kazanmaya başladı ve o zaman yapılan tahminlere göre koşucuların yaklaşık %70’inin destekli ayakkabılara ihtiyacı vardı.

Son yapılan araştırmalar ise destekli ayakkabıların herkes için gerekli olmadığını, koşucuların ancak yarısının destekli ayakkabı tercih etmesinin yararlı olabileceğini, geri kalanların ise normal spor ayakkabısından daha iyi performans alacağını göstermiştir.

Ayrıca yaş, cinsiyet ve kilo da ayakkabı tercihi yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır. Daha kilolu insanların daha sert ve daha fazla ayağı sararak destek sağlayan ayakkabılar tercih etmesi ideal olur.

Yaş ilerledikçe tercih edilen spor ayakkabının daha destekli olması ve taban esnekliğinin daha fazla olması önemlidir, çünkü yaş ilerledikçe azalan kas gücü ve eklem ve kıkırdakların dayanıklılığı sonucu esnemeye ve destege ihtiyaç artar.

Ayakkabıyı nerede kullanacağınız da bir o kadar önemli! Eğer bir koşu pisti veya toprak yol değil de asfalt üzerinde koşacaksanız ayakkabının taban kalınlığı ve esnekliği daha fazla olmalıdır.

Sadece yürüyüş yapacaksanız yürüyüş ayakkabısı tercih edin, ancak hem yürüyüş hem de koşu yapmayı planlıyorsanız koşu ayakkabısı daha doğru bir tercih olacaktır.

Ayakkabı numarası da her zaman emin olamadığımız ve tereddüt yaşadığımız bir konudur. Özellikle maraton veya uzun mesafeli koşular veya uzun antrenmanlar yapıyorsanız ayağın şişme payını göz önünde bulundurmalı, ayakkabı burnunda 1 cm boşluk kalacak şekilde ve tercihen 1 numara büyük  ayakkabı almalısınız. Ancak ayakkabının yanlarından tam oturması gerektiğini ve topuğun ayakkabı içinde boşlukta kalmaması gerektiğini unutmayın.

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın