Sporda Planlamanın Önemi

1
1709

SPORDA PLANLAMANIN ÖNEMİ

 Branşınız ne olursa olsun sporda plan yapmak son derece önemlidir ve plansız yapılan antrenman, beslenme ve sporun tek faydası hiç spor yapmamaktan iyi olmasıdır.

Spor salonunda ne yapacağını bilmemek? 

En kötüsü spor salonuna geldiğinde ne yapacağını bilmemektir. Spor salonuna girdiğinde rastgele boş gördüğü aletlerde çalışan, veya kendinden daha ileri seviye gördüğü bir sporcunun yaptığı hareketleri veya programı tekrarlayan birisiyseniz hemen herşeyi tekrar gözden geçirmenizde yarar var demektir.  Çünkü örnek aldığınız kişi o vücudu sadece o günkü antrenman ile yapmamıştır. O anda onu çok iyi çalıştırsa bile o programa gelene kadar belki 100 tane farklı program uyguladığını bir başkasının hedeflerinin ve fiziksel durumunun asla sizinkiyle birebir örtüşmeyeceğini unutmamak gerekir.

 Bu yüzden küçükten büyüğe doğru gideceksek herşeyden önce spor salonuna gitmeden önce mutlaka antrenman programınız hazır olmalıdır. Antrenman programınızı kendiniz hazırlayamıyorsanız mutlaka yardım almalısınız. Sadece günlük olarak yaptığınız antrenmanı belirlemek elbette yeterli değildir, haftalık, aylık hatta yıllık antrenman programınızı bile önceden belirlemek gereklidir.

Özellikle kişi herhangi bir branşta yarışmacı ise antrenman planı asla günlük, haftalık veya aylık olmamalıdır. Mutlaka kişinin önündeki bir yılın planı belli olmalıdır. Gösterilen gelişimin beklenenden hızlı veya yavaş olmasına, sakatlıklara veya başka sebeplere göre yıllık plan üzerinde belli aralıklarla değişiklikler yapılabilir, ancak ana hatlar sabit kalmalıdır. Müsabık sporcular için genel hatlarıyla yıllık antrenman planı yıl içerisindeki en önemli yarışma/yarışmalar dikkate alınarak üç ana döneme ayrılabilir. Bu üç dönem genellikle hazırlık dönemi, müsabaka dönemi ve dinlenme olarak isimlendirilebilir. Hazırlık sporcunun genel olarak eksiklerini giderdiği, müsabaka dönemi sporcunun eksiklerini büyük ölçüde gidererek tamamen yarışmaya yönelik son hazırlıklarını yaptığı zaman dilimidir. Bu dönemde performans maksimum seviyeye çıkarılmalıdır. Dinlenme de vücudun en büyük ihtiyacıdır ve vücuda dinlenmesi için yeterli zaman tanınmaması durumunda geri dönüşü olmayan kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Herşeyden önce insan  vücudu ve zihni sürekli bir stres altında kaldığında hem vücut hem de zihin olarak sürantrene olabilirsiniz. Ancak dinlenme dönemi ile kastedilen spordan tamamen kopmak ve antrenman yapmamak değil, elde edilen formun korunduğu, antrenmanların ve yarışma stresinin azaltıldığı dönemdir. Genellikle yarışma bitiminden sonra uygulanır. Yılda birden fazla önemli yarışma var ise ya  planlama en önemli yarışmaya göre yapılır ya da bu bölümleme her yarışma için uygulanabilir, yani her dönem yılda birden fazla kez tekrarlanabilir.

 Hedefiniz yarışma olmasa bile bir yarışmacı zihniyetiyle yaklaşmak ve planlı olmak sizi çok daha çabuk hedeflerinize ulaştıracaktır. Öncelikle yarışmacılar için müsabaka gibi net bir tarihe sahip olmasanız bile hedeflediğiniz fiziğe ulaşmak için gerçekçi ve manktıklı bir tarih belirlemekte yarar var. Örneğin yazın gideceğiniz tatilde mümkün olduğunca fit olmak isteyebilirsiniz.

 Önceden planlı olmak beslenme açısından da önemlidir. İnsan acıktığında yani kan şekeri seviyesi düştüğünde genellikle bunu hızlı bir şekilde dengeleyecek basit karbonhidratlar ve fast food’a yönelir. Bu yüzden gün içerisinde ne yiyeceğinizi acıktığınızda değil önceden planlarsanız açlığınıza yenik düşmezsiniz. Bu durumun en güzel örneği aynı şekilde aç karnına yaptığınız market alışverişlerinde normalinden çok daha fazla gereksiz besinlere yönelmektir. Eğer çalışıyorsanız ve gün içerisinde düzensiz besleniyorsanız haftasonundan tüm haftanın beslenme planını ve gerekirse alışverişini de yapmakta yarar var.

Supplementleri Planlamak

Bu durum supplementler için de geçerlidir. Belli dönemlerde “gaza gelerek” çok yüklü miktarda supplement kullanarak bütçenizi aşırı zorlamak yerine düzenli olarak her ay ihtiyacınız olan supplementleri kullanmak daha yararlı olacaktır.

Antrenör Desteği

 Bu planı tek başına yapmak hem zordur, hem de yapılan planın bir başkası tarafından takip edilmesi uygulama sürecine bağlı kalmanızı kolaylaştırır. Bu yüzden profesyonel yardım almak ve iyi bir antrenör ile çalışmak önemlidir. Unutmayın, planlı yapılan çalışmanın sonucunda hem motivasyonunuz çok daha yüksek olur hem de hedeflerinize ulaşmanız daha kolay olur.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın