Vücut Geliştirme Yapan Kardiyoyu Nasıl Yapmalı?

0
5027

 Sprinterler ve Maraton Koşucuları

1000 kalorilik fast food tüketmek, 1000 kalorilik sebze ve meyve tüketmekle vücudunuz üzerinde aynı etkiyi mi yapar? İnsanların bu soruya cevabı açık ara farkla hayır, aynı etkiyi yapmaz olmuştur. İnsanların neredeyse hepsi farklı kaynaklardan alınan kalorilerin aynı olmadığını düşünmektedir.

Tükettiğimiz gıdaların türüne göre aldığımız bazı kaloriler sağlığımızı ve bağışıklık sistemimizi olumlu etkiliyor ve daha fit bir görünüme kavuşmamıza yardımcı oluyorken alınan bazı kaloriler ise diyabet, kalp krizi, kanser gibi hastalıklara davetiye çıkarmakta ve kilo almamıza sebep olmaktadırlar.

Enerji alımında durum böyle ise yani her alınan kalori bir diğeri ile aynı etkiyi göstermiyorsa aynı durum harcanan kaloriler için de geçerli olabilir mi? Yani daha sağlıklı ve fit olabilmek için enerji alımının nasıl olması gerektiğini az çok biliyorsak aynı şeyi harcanan kaloriler için de söyleyebilir miyiz?

Eğer hedefiniz kas gelişimi, yağ yakımı, definisyon ve daha sağlıklı olmak ise sprint koşuların uzun mesafe kardiyo çalışmalarına göre çok daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kısa mesafeli sprint koşular sırasında harcadığınız kaloriler, tıpkı farklı gıdalardan alınan farklı kaloriler gibi uzun mesafeli koşularda harcanan kalorilerle aynı değildir.

Bunun sebebi vücudunuzun uzun mesafeli koşulara uygun olarak tasarlanmamış olmasındandır. İnsan vücudu patlayıcı kısa mesafe koşularına çok daha uygundur.  Eğer topuklarımız üzerinde koşacaksak neden aşil tendonlarımız var? Eğer monoton bir tempoda dayanabildiğimiz kadar uzun mesafe koşacaksak neden büyük kalça kasları ile yaratılmışız? Eğer bu sorular sizin de aklınızı kurcalıyorsa cevaba yaklaştınız demektir;

Sprint Koşular ne kadar fit olduğumuzun göstergesidir.

Screen Shot 2014-01-09 at 14.36.05

Uzun mesafe koşular kazanımlarınızı kaybetmenize yol açar. Uzun mesafeli ve uzun süreli koşular yapacaksanız kas kaybı yaşayacağınızı kabul etmek zorundasınız. Diğer taraftan sprint koşularda daha başarılı olmak için kas kitlenizi, gücünüzü ve performansınızı bir arada arttırmalısınız.

Bir maratonu daha kısa bir sürede bitirebilmek için ( daha hızlı tamamlayabilmek için) çok uzun saatlerinizi kilometreler koşarak harcamalı, kilonuzu azaltmalı ( bu esnada kas kaybedeceğinizi de unutmamalı) ve aynı zamanda çekeceğiniz acıya hazırlıklı olmalısınız. 100 metre sprint koşusunda ise sürenizi kısaltmak yani daha hızlı koşmak için yapmanız gereken güç kazanmak, vücudunuzun yağ oranını düşürmek, kas kitlesi kazanmak ve patlayıcı kuvvet çalışmaları yapmaktır.

Yani kısa mesafe koşu hızınızı arttırmak için aşağıdakilere sahip olmalısınız;

Öncelikle relatif kuvvetinizi arttırmanız gerekir: yani vücut ağırlığınıza göre sahip olduğunuz kuvvet değerinizi daha yukarılara çıkarmalısınız. Bunu başarmanın yolu kas kütlesini arttırmak veya vücudunuzdaki fazla yağları yakmaktır veya her ikisini birlikte yerine getirmektir.

Sprint tekniğinizi geliştirmelisiniz.  Bu da uzun dönemli bir teknik çalışma gerektirir ki bu da sizin koordinasyon becerinizi de geliştirir. Bu sayede vücudunuzdaki spesifik gelişimsel eksiklikleri farkedebilir ve bu şekildeki açıklarınızı kapatarak daha iyi bir performans yakalarken aynı zamanda sakatlık riskini azaltabilir ve daha orantılı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Screen Shot 2014-01-09 at 14.34.53

 Kısaca özetlemek gerekirse  sprint koşular hızınızı, dayanıklılığınızı, koordinasyonunuzu, esnekliğinizi ve beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmenizi gerektirir. Bu şekilde bakıldığında fitness ile oldukça benzer olduğunu söyleyebiliriz.  Üstüne üstlük sprint becerinizi geliştirmek aynı zamanda uzun mesafe koşularınızı da geliştirmenizde faydalıdır. Ne yazık ki bunun tersi doğru değil yani uzun mesafe koşular sprint performansınızı çok da olumlu etkilemiyor.

Bu yazı ile maraton koşucularının emek ve performanslarını sporcu olarak kesinlikle küçümsemiyoruz, ancak bu sporları hobi olarak yapan ve bu sporlardan fitness ve vücut geliştirme amaçlarını desteklemek isteyen insanlar için aslında uzun mesafe koşularının çokta uygun olmadığını vurguluyoruz.

Bir maraton koşusunu tamamlayan her sporcu gerçekten tebriği hakeder, ancak büyük ihtimalle bu sporcunun daha büyük kol ve bacak kaslarına sahip olmak yani kas geliştirmek gibi bir amacı da zaten yoktur.

Alıntıdır : T- Nation

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

Bir Cevap Yazın