Squat

0
2218

Gizli kalmış mucizevi bir ilaç… Squat!

 Aslında gizli falan değil. Sadece nedendir bilinmez ülkemizde hiç popüler değil squat, yani Türkçe’deki ismiyle “çömelme”. Spor konusunda gelişmiş ülkelerde, bodybuilding, fitness gibi sporlarda her aklı başında profesyonel veveya amatör sporcunun muhakkak programına dahil ettiği, farklı spor branşlarında faaliyet gösteren atletlerin de etkileri yüzünden yapmadan geçmediği squat gerçekten gerekli mi? Gerekliyse neden?

Squat ve faydaları

 Evet, burun kıvırdığımız, “sırtımda koca ağırlıkla aptal gibi görünürüm” dediğimiz squat gerekli. Nedenine gelince de ilk olarak güç artırımını sayabiliriz. Squat ana olarak bacak, kalça ve bel kaslarını çalıştırır. Bunlarla birlikte bu gruplara güç binmesine yardımcı olmak adına bir çok farklı kas grubu sabitleyici olarak kaldırma ve indirmeye yardımcı olur. Hareket esnasında, sırt kasları göğsü ileri ittirerek, kürek kemiklerini geri çekerek ve alt bel kısmındaki yay şeklini oluşturarak,  omurgayı düz tutar. Alt bacak kasları (kalflar) ve ayaklar rahat ve sabit duruş gösterir. Üst vücut kasları düz, kolon benzeri bir duruş sağlar. Squat tam bir bütün vücut egzersizidir. Her türlü faaliyetiniz için (spor ya da değil) güç artırımına katkıda bulunur.

 İkinci olarak, squat dengenizi arttırır. Bir yükün altında katlanıp düzelmek ve düşmemek, vücudunuzu benzersiz bir şekilde zorlar. Bu egzersizle dengeniz artar. Bu, sadece denge gerektiren sporlarda faaliyet gösteren kimseler için değil, yaş ilerledikçe doğacak olan denge sorunları için de yararldır. Yaşı ilerlemiş bir sporcunun ünlü bir sözü vardır: “Squat beni tuvalette oturup kalkamamaktan koruyor.”

 Üçüncü olarak dayanıklılığınızı ve ağırlık kapasitenizi arttırır. Birkaç set squattan sonra aşırı oksijen tüketiminde bulunduğunuzu fark edersiniz. Bu vücudunuz aşırı yüke alışıyor demektir. Dayanıklılık üzerine spor yapan yada iş dünyasında bulunan kişiler için özellikle faydalı olduğu bir konu da güç-dayanıklılığınızı arttırıyor olmasıdır. Dayanıklılık üzerine çalışmaların squatı yavaşlattığı ancak squatın dayanıklılığı arttırdığı biliniyor. Bunu, örneğin uzun mesafe koşusu gibi dayanıklılık gerektiren sporların,  atletler üzerinde ters etki yaratabileceğini ancak squatın bir “powerlifter”da olumsuz hiçbir etki yapmayacağı şeklinde açabiliriz. Squat hiçbir atlet üzerinde ters etki yapmayacağı gibi dayanıklılık noktasında olumlu da olacaktır.

Dördüncü konu olarak squatın hareket kabiliyetinizi ve esnekliğinizi arttırdığını söyleyebiliriz. Yani hareket alanınızı genişletir.  Squata yeni başlayan çoğu kimse, çok derine inmenin (çok aşağıya kadar oturmak) çok zor olduğunu düşünür. Bu da normaldir. Esneme hareketleri ile bu aşılabileceği gibi squatın kendisi de başlı başına bir esneme hareketidir. Derine inme hareketi size çok geniş bir hareket kapasitesi kazandırır.

Beşinci nokta squatın hızınızı da arttıracağını söyleyelim. Amerikan futbolcuları arasında yapılan bir araştırmada, sporcuların daha hızlı koşanlarının squata girenler ( 70 dereceye dizler kırık, derine inerek) olduğu gözlemlendi. Araştırma sonucu olarak “Yüklü squat çalışmalarının dahil edildiği antrenmanların, sahada daha hızlı deparlara imkan sağlayabileceği gözlemlendi” denildi. (Beş, 10 ve 40 metrelik depar ile maksimum squat gücünün ilişkisi, 2009, McBride)

Squat ve Günlük Hayat

Son olarak da günlük hayattaki tüm hareketlerimiz için çok geniş fayda sağlar.: Bir bebeği kaldırmak, marketten eve paket taşımak, bahçe ile ilgilenmek ve hatta sandalyeden kalkmak..

Squatın belki de en iyi eğitmenlerinden biri olan ve Starting Strength (Güce Başlangıç) adlı kitabın yazarı Mark Rippetoe squatı şöyle özetler:

Doğru şekilde yapılmış bir squat kadar merkezi sinir sistemini çalıştıran, denge ve koordinasyonu arttıran, iskelet yüklemesi ve kemik yoğunluğunu geliştiren, kas çalışmasını ve gelişmesini sağlayan, doku dayanıklılığını arttıran, zihinsel istek ve güç yaratan, ve tüm vücuda kondisyon kazandıran, başka hiçbir hareket yada makine yoktur.

 Belki bu son paragraf tüm yazıya bedeldi..

Hepinize iyi sporlar,

Doğa Önen

dogaonen@sabanciuniv.edu

storesonik bana ozel banner

Bir Cevap Yazın