Supplementlerin Kullanımı

3
2604

 Supplement Kullandım Ancak Gelişme Göremedim? Neden?

Supplementlerin kullanımı ile ilgili yapılan yanlışlar…

 Supplementlere yatırdığınız paranın ve beklentilerinizin karşılığını alamadıysanız okumaya devam edin. Supplementlerin kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri öğrenin.

Yanlış Ürün Tercih Etmek

 En kısa zamanda en iyi sonucu almak için en pahalı ürünü ve markayı tercih etmiş olabilir, ancak hiçte umduğunuz gibi bir gelişme alamamış olabilirsiniz. Arkadaşınızla aynı ürünü almışsınızdır, ancak onun gösterdiği gelişimin yarısını bile görememişsinizdir. Aslında bu durumlar gayet normaldir. Supplement seçerken genellikle ürün kalitesi fiyat ile doğru orantılı olsa da öncelik vermeniz gereken konu aldığınız veya alacağınız supplementin size uygun olmasıdır. Bunun için öncelikle hedeflerinizi ve fiziksel durumunuzu gözden geçirmeli ve alacağınız supplementin durumunuza uygun olduğundan emin olmalısınız. Kullandığı ürünlerden memnun kalan arkadaş tavsiyeleri yerine bu konuda bilgili olan ve size uygun ürün önerisi yapabilecek kişilerden yardım almalısınız.

 Doğru Bir Beslenme ve Antrenman Programına Sahip Olmamak

 Kilo almaya çalışırken haftanın yedi günü kardiyo antrenmanı yapıyorsanız supplementlerin derdinize deva olmasını beklemeyin. Yok daha neler demeyin, bu kadar büyük olmasa da  antrenman programınızdaki küçük hatalar veya hareketleri doğru uygulamamak bile hedeflerinize ulaşamamanızın sebebi olabilir.

 Supplementlerin gıda takviyeleri olduğu unutulmamalıdır. Nasıl olsa protein shake’imi içtim bu öğün kırk gram protein aldım, bi de üstüne yemek yemeyeyim derseniz olduğunuz yerde sayarsınız. Sabah kalkar kalkmaz aldığınız bir gainer ya da protein iştahınızı tamamen kapatıyor olabilir, ancak hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız kendinizi zorlamanız gerektiğini veya supplement alım zamanlarınızı beslenmenizi ihmal etmeyecek şekilde planlamayı unutmayın. Asla supplementleri ana öğünlerin yerine koymayın.

 Aynı durum yağ yakıcılar için geçerlidir. Yağ yakıcı almadan önce “Bu ürünü kullanırsam bir ayda kaç kilo veriririm?”sorusuna 3 kg, 5 kg gibi net bir cevap beklense de bu soruyu  peşin cevaplamak malesef mümkün değildir. L-Carnitine, CLA veya termojenik yağ yakıcılar doğru kullanıldığında çok daha hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Ancak nasıl olsa yağ yakıcı alıyorum diyerek kendinizi yemeğe verirseniz, yağ yakıcılar ancak kilo alımınızı yavaşlatabilir. Buradaki mantık basittir. Yağ yakıcılar harcadığınız kalori miktarını arttırır, ancak harcadığınızdan fazla kalori alıyorsanız kilo alırsınız.

 Supplementlere Önyargılı Yaklaşmak

 Bu durum özellikle Nox ve kreatin gibi performans arttırıcılar için geçerlidir. Sıradan bir vitamin takviyesi alarak antrenmanda mucizeler çıkardığına inanmak ne kadar yanlışsa, bir performans arttırıcı supplemente “beni etkilemez” mantığıyla yaklaşmak o kadar yanlıştır. Sporda piskoloji ve motivasyonun önemi son derece büyüktür.  Nox ürünleri damarlarınızı genişleterek kaslarınıza daha fazla kan ve besleyici madde pompalanmasını garantilerken,  kreatin ise size ekstra bir güç ve dayanıklılık sağlar, bu ürünler pek çok araştırma ve bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır, ancak siz önyargılı olduğunuz sürece beyniniz bu olumlu etkileri hissetmenizi bastıracak kadar güçlüdür.

 Düzensiz Kullanım

 Kendinize bir aylık eksiksiz bir supplement programı yapmış ve bir ayda iyi bir gelişme sağlamış olabilirsiniz. Ancak ikinci ay bu kadar çok supplementi kullanmaktan bıktıysanız veya bütçeniz müsade etmeyecekse paranızı çöpe atmış olursunuz. Nasıl bir ay iyi antrenman yapıp bir ay ara verirseniz gelişmeniz duruyorsa veya bir gün iyi beslenip ertesi günü aç gezerseniz performansınız düşüyorsa, aynı şekilde düzensiz  supplement kullanımı da çok fazla verim alamamanıza sebep olur. Bu yüzden kısa dönem yüklü supplement kullanmak yerine supplementleri düzenli kullanmaya devam edebileceğiniz miktarlarda uzun dönem kullanın.

 Aşırı Beklentiler

 Bir kaç ayda Mr. Olympia olmayı bekliyorsanız, veya bir ayda kaldırdığınız ağırlıkların 3 katına çıkmasını hayal ediyorsanız ne yazık ki supplementler bu hayallerinizi gerçekleştirmeyecektir. Eğer kas geliştirmek ve bir sporcu olarak performansını üst seviyelere çıkarmak 1-2 aylık bir iş olsaydı emin olun sokakta karşılaştığınız her 10 kişiden dokuzu muhteşem fiziğe sahip olan profesyonel sporcular olurdu. Sporda hedeflediğiniz yerlere gelmenin uzun süre alacağını, düzgün antrenman, beslenme, dinlenme ve supplement ile olacağını aklınızdan çıkarmayıp spora bu bakış açısıyla yaklaşırsanız elde edemeyeceğiniz başarı yoktur. Zaten hayal ettiğiniz fiziğe sahip olmak bu kadar kolay olsaydı herkes bu fiziğe sahip olurdu ve o zaman bu durum o kadar da anlamlı olmazdı.

Supplement kullanırken iyi kötü ürün yoktur, hedefinize uygun doğru ürün vardır. Linkteki formu doldurun, hedefinize ulasmanızı saglayacak urunleri size biz onerelim!

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok doğru 6 aydır spor yapıyorum herkez dıyor neden gohuslerın cıkmıyor neden şöyle boyle cok laf boş laf ediyorlar 2 ay spora gelen herkül gibi olmayı beklıyıp bırakıp kaçıyorlar Spor yapıyorsan yıllarca yapıcaksın spor sağlıklı kalmak ıcın yapılmalı

    • ÜÇ YILDIR YAPIYORUM VE YENİ YENİ SONUÇ ALMAYA BAŞLADIM AMA İNAN ON NUMARAYA DOĞRU GİDİYORUM WHEY KREATİN GLUTAMİN VE L KARNİTİN KULLANIYORUM ESKİDEN SİGARAYA VERDİĞİM PARAYLA BU SAYDIKLARIMI ALIYORUM O YÜZDEN MADDİ OLARAK Bİ YÜKÜ DE YOK

Bir Cevap Yazın