Supplement Kullanmanın Zararları Var mıdır?

1
19196

hemen-siparis-ver-logo

Supplementler hakkında dolaşan şehir efsaneleri, tablet ürünlerin ilaçlara olan benzerliği ve gıda takviyelerinin çoğu insan tarafından doping ve steroidlerle karıştırılması supplementlere karşı ciddi bir ön yargı oluşturmuştur.

“Supplement kullandıktan sonra vücudum sarkar mı?”, “Çocuk sahibi olmakta zorlanır mıyım?”, “Bu ürünlerin etkileri geçici midir?”, “Bu ürünler böbreklerime veya karaciğerime zarar verir mi?”… Supplementler hakkında sorulan sorular bazen son derece ilginç olabilmektedir. Ancak ne yazık ki supplementlere yeni başlayacak bir kişinin bu tür soruları olması normaldir. Bu durumun en büyük sebebi ülkemizde antrenörlerin, spor akademisi öğrencilerinin, hatta doktorların bile supplementler hakkında yeterince bilgiye sahip olmamasıdır, çünkü supplementlerle ilgili eğitim almamaktadırlar.

 

Bu sorulardan en çok merak edilenleri kısaca açıklamaya çalışalım. Çoğu insan supplementlerin etkilerinin kalıcı olup olmadığından şüphelidir, ve supplement kullanmayı bıraktıktan sonra eski haline, hatta eski halinden de kötü bir hale geleceğinden endişelidir. Öncelikle supplementlerden aldığınız protein, amino asit vs. içeriklerin besinlerle aldığınız proteinlerden ve amino asitlerden bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Bu yüzden sporu bıraktıktan sonra gıda takviyesi kullanarak kazandığınız kas kütlesinin, normal beslenerek kazandığınız kas kütlesinden bir farkı yoktur. Burada şu gerçeği unutmamak lazımdır, spor nankördür. Supplement kullansanızda kullanmasanızda, hiç spor yapmazsanız ve beslenmenize dikkat etmezseniz kazandığınız kasları sonsuza kadar koruyamazsınız. Önemli olan sporu bir yaşam tarzı haline getirmek ve haftalık antrenman sayınızı azaltsanız bile en az haftanın iki günü spora yer vermektir. Bu durum yağ yakıcı ürünler içinde geçerlidir. Hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra adeta diyetinizin acısını çıkarırcasına yemek yemeye başlarsanız eski halinize dönme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Supplementler hakkına merak edilen bir diğer konu çocuk sahibi olmak üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olup olmadıkları şeklindedir. Türkiye’de satılan gıda takviyelerinin hiçbirisi ile vücudunuza dışarıdan bir hormon desteği almazsınız. Bu durum steroid ve doping maddeleri ile mümkündür ve çoğu zaman supplementler bu noktada steroidlerle karıştırılabilmektedir. Doping ve steroid maddelerinin yanlış kullanımı sağlığınızı ve hormonal dengenizi olumsuz etkileyebilir, ancak supplementler için bu durum söz konusu değildir.

Bir amino asit tabletinin arkasındaki günlük 9 tablet alınız yazısı supplementlere yabancı olan çoğu kişiye korkutucu gelmektedir. Çünkü 9 tablet ilacı değil bir günde, bir ayda bile nadiren alırız. Ancak burada gözden kaçan nokta son derece önemli ve basittir. Görüntüleri ne kadar benzer olursa olsun supplementler ilaç değil, gıda takviyesidir.

Peki hedefiniz ister kas kütlesi kazanmak, ister kilo vermek, ister kilo almak olsun supplementler ile hedeflerinize çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirken dikkat etmeniz gereken hiçbir konu yok mudur? Her ne kadar supplementler sanıldığı gibi tehlikeli yan etkilere sahip olmasa da supplementlere körü körüne güvenmemek gerekir.

Aşağıdaki püf noktalara dikkat ederseniz hem sağlığınızı riske atmamış olursunuz, hem de aldığınız supplementlerin faydasını görebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Supplement seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

  • Aldığınız ürünleri Yetkili Satış Noktaları’ndan temin etmeye özen gösterin. Spor salonlarında, internette veya başka ortamlarda faturasız ve bir resmiyeti olmaksızın satış yapan kişilerden ürün almayın. Yoksa ürünün kaçak olması riski ile karşı karşıya kalırsınız.
  • Türkiye’ye yasal yollarla giren ürünlerin üzerinde T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onay verdiği bandrol ve Türkçe etiketler bulunmaktadır. ( Ayrıca bazı ürünlerin üzerindeki bazı yazılar ve resimler kapatılmıştır, bu durumdan şüphelenmenize gerek yoktur, çünkü bu gümrük kontrolleri sırasında yapılması gereken bir işlemdir.)
  • Türkiye Distribütörleri ürünler için sabit liste fiyatları belirlemektedir. Bu fiyatların çok fazla altında ürün satan yerlere dikkat etmek gerekir.
  • Ambalajı açılmış ürün almayın.
  • Aldığınız ürünün son kullanma tarihini kontrol edin.
  • Aldığınız ürünün güvenilirliğine dikkat ettiğiniz kadar markasına ve kalitesine de dikkat edin. Bunun için iyi bir yol markanın orijinal internet sitesini ziyaret etmektir. Resmi bir internet sitesi olmayan markaların kalitesi tartışılır.
  • Ürünler hakkında araştırma yaparken yabancı dil biliyorsanız mutlaka yabancı kaynaklardan da yararlanın.
  • Ürünleri kullanırken kutu üzerindeki kullanım talimatlarına uyun.
  • Supplement kullanırken gün içerisinde bol miktarda ( en az 2-2,5 lt) su için, ürünlerden aldığınız verimi arttırmak için beslenmenize dikkat edin.

Son olarak supplement kullanmaya başlayacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bu konuda bilgili kişilerden yardım almaktır. Bir başkasının fayda gördüğü üründen sizin fayda göreceğinizin bir garantisi yoktur. Çünkü supplement seçerken o anki fiziksel durumunuz ve hedefleriniz göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden supplement alırken, arkadaş tavsiyesine, sadece satış amacı olan birinin yönlendirmesine değil, sizin fiziksel durumunuz, ihtiyaçlarınız ve hedeflerinize uygun ürün öneren kişilere güvenin.

storesonik bana ozel banner

1 YORUM

Bir Cevap Yazın